Як роботи займають місця людей

Роботи вже розпочали революцію на ринку праці та скоро замінять людей у 50% усіх наявних професій. Про це пише керівник відділу Техно НВ Олексій Бондарєв.

Останнім часом мені довелося кілька разів побувати в українських держустановах.

Сімейна втрата змусила відвідати поліклініку для отримання довідки, РАЦС - для отримання свідоцтва про смерть. Отримання рекомендованого листа потребувало відвідування поштового відділення.

Крім типових ознак того, що ви перебуваєте в Україні - грубощів, безвідповідальності та загальної атмосфери тотального і добре спланованого безладу, - я укотре спостеріг ще одну обставину.

Роботу, з якої цілком могла би впоратися одна людина, у нас виконують (причому погано!), як мінімум, троє. А іноді й семеро.

Для того щоб отримати один папірець, вам доведеться відвідати кілька кабінетів (щоразу відстоявши чергу!). У кожному кабінеті сидить тітонька, яка ставить один підпис. Та й то - з таким виглядом, ніби ви позбавляєте останнього шматка хліба її дитину.

Навіть отримання рекомендованого листа справляє враження цілого ритуалу. Одна тітонька суворо запитує, якого, власне, дідька вам тут треба. Друга з обличчям людини, яка скуштувала комунізму та хоче ще, вимагає, щоб ви розписалися в якійсь комірній книзі. Третя йде і шукає ваш лист, а потім віддає його четвертій тітці, яка вам нарешті його видає.

Ця фантастична бюрократія, безумовно, не тільки і не стільки прояв якогось споконвічно українського менталітету, як спадщина великого і дрімучого Радянського Союзу.

У країні переможного соціалізму не могло бути безробіття, так? Тому створювали робочі місця для всіх. Там, де треба і де не треба.

Ось ми й борсаємося досі в цьому болоті з надуманою бюрократією. Причому в неї є чимало захисників, яким шкода суворих тітоньок. Де ж, де ж всі вони працюватимуть, такі нещасні, якщо замінити їх усіх єдиною нормальною кмітливою студенткою, яка впорається з їхніми обов'язками, не відволікаючись від конспектів і встигаючи при цьому постити селфі в Instagram?

Уявіть собі, яким теплом розлилася в моїй пригнобленій бюрократами душі новина про те, як Amazon масово замінює своїх співробітників роботами?!

2012 року Amazon - найбільший у світі онлайн-магазин - придбав компанію Kiva Systems, яка розробляла роботів-пакувальників для роботи в складських приміщеннях.

Подивіться на відео, яке було зроблене 2008 року, коли роботи Kiva були ще немовлятами. Вражає, чи не так?

Відтоді роботи стали ще кмітливішими. Завдання - відшукати товар на потрібному стелажі, дістати, упакувати та підготувати до надсилання, на що людині потрібно в середньому 60-70 хвилин, робот Kiva виконує за 15 хвилин.

Роботи замінили людей вже на 13 складах Amazon у США. Загальна кількість роботів компанії вже перевищила 30 тис.

Вони дозволяють заощаджувати $22 млн на рік на одному складі.

Наступного року експеримент планується поширити на всі 110 складів Amazon. Точна кількість роботів, які там працюватимуть, поки невідома. Але компанія має намір вже 2017 року заощадити $800 млн.

І це просто арифметика. А є ще й інші чинники. Роботи не втомлюються, не ходять висмалити цигарочку, не хворіють і не починають халтурити, бо скоро кінець робочого дня. Вони також не йдуть у запій, бо улюблена команда вчора виграла (чи програла, що теж привід для безупинного пияцтва).

Раніше НВ вже писало, що тайванський виробник електроніки Foxconn замінив 60 з 110 тис. співробітників свого заводу роботами. Коли придбаєте свій наступний iPhone, знайте - найімовірніше, його збирали вже не маленькі рученята китайських дітлахів, а точні клешні тайванських роботів.

Компанія Siemens нещодавно представила роботів, які взагалі можуть призвести до нової промислової революції.

Аналітики пророкують, що вже до 2025 року роботи можуть замінити людей майже в половині наявних професій.

Загалом, завтра вже прийшло.

Футурологи та фантасти давно передбачали, що епоха, коли людям багатьох професій доведеться поступитися своїм місцем роботам, близька. І ось воно - майбутнє.

Куди подінуться люди, яких замінять ці роботи?

Це питання зовсім іншого роду.

І мене це, зізнатися чесно, мало хвилює. Не тому, що я бездушний любитель гаджетів та інших залiзяк. А тому що будь-яка стадія науково-технічного прогресу вимагає оплати. І ціна завжди висока.

Тішить єдине. Якщо промислова революція XVIII століття призвела до катаклізмів світового масштабу і революцій, які визначили хід світової історії, то коли нарешті роботи доберуться до України, нам нічого не загрожує.

Усі ці моторошні тітоньки, що засідають в похмурих кабінетах різних інстанцій, занадто звикли нічого не робити і тішитися своєю владою над чергою під дверима кабінету.

На Майдан вони точно не вийдуть. Покришки не кидатимуть. Тож давайте швидше замінимо їх роботами і житимемо як нормальні люди. Роботи вже окупують промисловість. Швидше б вони дісталися бюрократичних посад

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Журналісти розкрили скандальні дані про нового прокурора сил АТО

Глава Військової прокуратури сил АТО Олег Цицак не проходив службу в лавах Збройних сил України....

Це може бути цікавим

Папу Римського звинуватили в єресі

Кілька десятків католицьких теологів, священиків і академіків висунули офіційні звинувачення в єресі в адресу Папи Римського Франциска після його промови в 2016 ро....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

"Газпром" урезал транзит газа через Украину после запуска "Северного потока"

Российский "Газпром" снизил заявку на транзит газа через территорию Украины по словацкому направлению почти на 20% в связи с завершением плановых работ на газопрово....