Українці тепер зможуть купувати вживані авто за нормальними цінами

Сьогодні Верховна Рада в другому читанні і в цілому ухвалила законопроект №3251 ‒ правки до Податкового кодексу, що стосуються ринку вживаних транспортних засобів. Документом передбачено багаторазове зниження акцизного збору (залежно від об'єму двигуна) при імпорті старих автомобілів в Україну до 31 грудня 2018 року. Метою законопроекту, згідно з пояснювальною запискою, позначено прагнення стимулювати розвиток авторинку в Україні і збільшити надходження до держбюджету за рахунок детінізації автомобільної галузі.

Відповідно до закону, найбільше знижено акцизну ставку на ходові малолітражки. Так, акцизний збір при ввезенні в країну легковика з бензиновим двигуном об'ємом циліндра 1-1,5 л буде знижено майже в 22 рази ‒ до 0,063 євро за 1 куб. см. Більш ніж у 13 разів зменшується акциз на дизельні автомобілі з півторалітровим двигуном ‒ до 0,103 євро за 1 куб.см. В результаті пільгові ставки фактично стали ідентичними акцизам при імпорті в країну нових автомашин.

Старі та нові акцизні ставки збору при імпорті вживаних легкових автомобілів, євро / куб. см

Об'єм двигуна, куб. см Діючі акцизи, євро Нові акцизи, євро
Дизель
1500 1,367 0,103
1500-2500 1,923 0,327
Бензин
1000 1,094 0,102
1000-1500 1,367 0,063
1500-2200 1,643 0,267
2200-3000 2,213 0,267

Зниження акцизів торкнеться автомобілів, випущених не раніше 1 січня 2010 року. При цьому ввозити в Україну за зниженими ставками дозволяється тільки один автомобіль на рік, і то для власних потреб. Якщо ж таке авто буде продано протягом року, то його власник (фізична чи юридична особа) зобов'язана буде сплатити в казну повну (попередню) ставку акцизного збору. Закон повинен набути чинності з першого числа місяця, що йде за місяцем його опублікування.

Галузеві експерти вважають, що даний закон задасть новий тренд на авторинку ‒ в країну, як колись у 1990-х, масово ринуть старі автомобілі. Великі оператори ринку нових авто називають цей крок популістським і очікують негативних наслідків для індустрії в цілому. Їх прогноз ‒ скорочення продажів нових автомашин на більш ніж 20% і вихід з ринку деяких дилерів.

Але є й ті, хто вважає зниження ставок акцизу правильним, однак тільки за умови, що ввезення вживаних іномарок буде жорстко контролюватися фіскальними органами.

Forbes представляє думки п'яти великих операторів ринку щодо наслідків нового закону.

Олександр Тимофєєв, генеральний директор «ABT Баварія» (офіційний імпортер BMW і MINI в Україні)

Весь світ досить успішно торгує вживаними автомобілями, і їх виведено з тіні. Цей сегмент ринку завжди був і буде більшим, ніж ринок нових авто. З одного боку, в зниженні акцизів немає нічого страшного ‒ це нормально. З іншого ‒ це повинно працювати в нормальному правовому полі. Якщо буде дотримуватися митне законодавство, не будуть спеціально занижуватися ціни на ввезені автомобілі, буде дотримано всіх законів, тоді нічого страшного не станеться.

На жаль, з мого досвіду, все, що до нас завозиться не нове, ‒ ввозиться за якимись дивними цінами. Оскільки наше правове поле часто порушується, кордон відкритий, контрабанда, як відомо, йде, і по місту повно машин з європейськими номерами, тому що їм дозволено тимчасовий в'їзд, ‒ у зв'язку з цим є великий ризик. Батьківщина може недорахуватися податків, а все інше буде зламано і розтоптано. Тому фіскальним органам потрібно досить жорстко контролювати норми закону. Якщо їх будуть дотримуватися, не думаю, що щось закриється.

Я не очікую великого сплеску вторинного ринку, оскільки автомобілі будуть не зовсім старі (згідно із законопроектом, не старше 2010 року випуску), і якщо вони будуть завозитися з дотриманням закону, їх ціна насправді не буде низькою. Ринок вживаних машин уже насичений і скоро перенасититься, і повинен буде освіжатися за рахунок нових іномарок. Тому останні все одно будуть затребувані серед українських покупців.

Яна Міненко, генеральний директор «Renault Україна»

Закон значно обрізає можливості для офіційних продавців нових автомобілів і спричинить негативні наслідки для автомобільного бізнесу і ринку нових авто загалом. У розвиток дилерської мережі, в тому числі в будівництво нових автоцентрів, налагодження інфраструктури та підтримку клієнтів дилерська мережа «Renault Україна» за останні сім років інвестувала близько 30 млн євро.

Ми не підтримуємо таку ініціативу, оскільки вважаємо її популістською. Тепер постане питання, як держава збирається контролювати потік старих автомобілів. Якщо контроль буде посилено, ризик впливу на ринок нових автомобілів буде меншим. Початковий наш прогноз ‒ падіння ринку продажів нових автомобілів до 40% за підсумками року від дії закону.

З огляду на ті правки, які було внесено в закон у другому читанні, ми оцінюємо падіння ринку нових авто на 20%. Якщо подивитися, наприклад, на інші ринки, в тій же Румунії авторинок досить ліберальний, і держава вже більше п'яти років намагається «фіскалізувати» потік вживаних машин, але, виходячи з тієї інформації, якою діляться наші партнери, поки що це не вдається. Адже ні для кого не секрет, що при перетині кордону старим автомобілям значно занижують вартість. У нашій практиці ми стикалися з тим, що Renault Megane універсал 2011 випуску завозився за 24 000 гривень, що набагато нижче за його ринкову вартість.

У зв'язку з цим нові акцизи можуть стимулювати сірі схеми імпорту вживаних автомобілів. Всупереч падінню ринку нових легковиків в два рази за останній рік попит на автомобілі не впав ‒ він виріс за рахунок збільшення внутрішніх перепродажів: з 462 000 у 2014-му до 567 000 машин у 2015 році. Якщо в Україну будуть завозитися старі автомобілі за заниженими цінами, вони автоматично знизять ціну перепродажу машин на ринку, в результаті власник автотранспортного засобу суттєво втратить у ціні і, швидше за все, вже не поспішатиме продавати авто з метою купівлі нового.

Олег Боярин, власник компанії «Єврокар» (випускає автомобілі Skoda)

Звичайно, це негативно позначиться на авторинку. Тут питання в іншому ‒ в повній відсутності зрозумілої політики [з дотриманням законів] у цьому напрямку. Вважаю це звичайним популізмом, який не має нічого спільного з вирішенням питань, заявлених у цьому документі. Це не відкриття ринку для торгівлі автомобілями, це спроба перетворити ринок на звалище вживаних машин. Будь-яка машина, вироблена в Європі й вивезена через якийсь час, скажімо, в Україну, нехай навіть їй не більше трьох років з моменту випуску, повернутися назад не може. Тобто сама Європа робить все можливе, щоб на її ринок не імпортувалися її ж старі автомобілі. Обіцяти щось без податків завжди добре, тільки у людей немає можливості купувати це.

За суті, закон стосується дуже вузького сегменту ‒ преміальних брендів. Це вирішення питань для людей з високими доходами, це не вирішення проблеми забезпечення людей транспортом. Імпорт дешевих [масових] та вживаних автомобілів не матиме економічного сенсу. Це стосується виключно дорогих машин. І зроблено для «збіднілих» олігархів. Навіщо платити в країні податки, якщо це можна вирішувати зовсім по-іншому? Плюс паралельно набирати залікові бали ‒ нібито вирішується проблема населення.

Я б хотів подивитися, як цей закон допоможе середньому класу. Ми повернемося в початок 1990-х, коли, по суті, були такі ж умови. Вся країна, весь ринок перетвориться на прикордонну торгівлю, на кордонах з Україною будуть створені майданчики з автомобілями, і виникне своєрідний автомобільний туризм. Всі офіційні імпортери і дилери нових автомобілів, які інвестували в створення цивілізованої дилерської мережі й організованого сервісу, в результаті будуть існувати на межі виживання.

Петро Рондяк, голова правління групи підприємств «Віннер» в Україні, гендиректор «Вінер Імпортс Україна»

Ці ініціативи істотно на авторинок не вплинуть. Відповідно до закону, одній фізичній і юридичній особі можна реєструвати не більше одного автомобіля на рік за пільговими акцизними ставками. Я думаю, що в українських покупців з'явиться більше можливостей, оскільки можна ввозити автомобілі, не старші шести років. Чи будуть люди масово купувати такі автомобілі? Я не думаю.

Ми вважаємо, що ринок нових автомобілів впаде в короткостроковій перспективі на 15-20%, але в середньостроковій і довгостроковій перспективі він відновиться. Тимчасово, можливо, це буде тиснути на дилерів, але не думаю, що це призведе до великих проблем на ринку. Втім, за певних умов ‒ якщо українська влада буде без корупції, цивілізовано впроваджувати цей закон. Не допускати в країну ввозу автомобілів нижче норми Євро 5, не допускати більше ніж один автомобіль на фізичну або юридичну особу. А якщо буде корупція і хабарі на кордоні, і почнуть привозити фури по 20 машин, то це порушення закону ‒ це інше питання.

Артем Ткаченко, член наглядової ради «ВіДі Груп»

Документ, за суті, прирівняли до акцизів на нові автомобілі. Для деяких дилерів це може стати останньою краплею. Дилерську ланку виключено з операцій, вони не зможуть стати посередниками і працювати на цьому ринку. Скористатися цією можливістю [імпортувати за новими пільговими ставками] можуть фізичні та юридичні особи для особистого користування, і протягом одного року цей транспортний засіб не можна продавати, а якщо хочеш продати, заплати попередній акциз. В результаті за підсумками року додатково очікується 20 000 старих машин.

Фактично одним законом завдано подвійного удару по автобізнесу. З одного боку, дилери не можуть брати участь у торгівлі імпортними вживаними автомобілями, з іншого ‒ ринок просяде до 35-40 тис. нових авто за підсумками року, тоді як оператори будували плани, виходячи з ринку в 60 000 нових іномарок. Крім того, через приплив б/в машин ціни на внутрішні перепродажі таких авто, швидше за все, просядуть на 20-40% залежно від типу транспортного засобу, що теж негативно позначиться на бажанні автовласників міняти автомобіль на більш «свіжий». Ініціатори мали на меті допомогти українцям купувати дешеві автомобілі, але ніхто не подумав, що в дилерському автобізнесі працює понад 100 000 людей, частина з яких можуть втратити роботу через падіння попиту на нові авто.

джерело: forbes.net.ua

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Украинка Анна Музычук выиграла чемпионат Европы по быстрым шахматам

Музычук получила 7 побед, 4 раза сыграв вничью....

Це може бути цікавим

Патрульних, що зупинили п’яного екс-полковника, відсторонили від роботи

В Івано-Франківську розгорівся скандал через роботу патрульних....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Андрей Хлывнюк рассказал, почему "Бумбокс" не выступает в России

Фронтмен популярного украинского коллектива "Бумбокс" Андрей Хлывнюк не считает геройством отказ от выступлений в России....