Хосе Уґас, який ув’язнив президента-корупціонера в Перу, зустрінеться з Порошенком

Україну вперше відвідає з візитом голова Правління всесвітньої мережі Transparency International Хосе Карлос Уґас Санчес-Морено. Хосе Уґас - всесвітньо відомий борець з корупцією. Перебуваючи на посаді спецпрокурора Перу, він добився чотириразового засудження тодішнього президента країни Альберто Фухіморі за звинуваченнями в корупції  та порушеннях прав людини. Антикорупціонер прийняв рішення відвідати Україну і провести низку зустрічей на найвищому рівні, зважаючи на те, як гостро стоїть тут питання боротьби з корупцією.

6-8 червня  Голова Правління найавторитетнішої антикорупційної мережі у світі поділиться своїм досвідом із першими особами нашої держави та високопосадовцями. В Уґаса заплановані зустрічі з Президентом Петром Порошенком, Міністром юстиції Павлом Петренком, Генеральним прокурором, Парламентським антикорупційним комітетом та, по можливості, з представниками новостворених антикорупційних органів – Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції.

Не омине Хосе Уґас своєю увагою і студентів та активістів - прочитає в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» лекцію на тему «Робота незалежних антикорупційних органів як основа подолання корупції».

8 червня після зустрічі з Парламентським антикорупційним комітетом буде проведена прес-конференція, на якій журналісти зможуть поставити питання Уґасу. Про деталі проведення прес-конференції буде повідомлено додатково.

Чому приїзд Хосе Уґаса важливий для України? Ця людина має унікальний досвід протидії елітарній корупції і знає, як запровадити антикорупційні чистки в судах і прокуратурі.

Екс-президент Перу Альберто Фухіморі, ув’язнення якого добився Хосе Уґас, у свій час сам призначив його на посаду спецпрокурора Перу. Той мав розслідувати протиправну діяльність голови Служби національної розвідки Перу Владіміро Монтесіноса. За президентства Фухіморі в Перу панував авторитарний режим – влада контролювала ЗМІ, займалася підкупом противників режиму, фальсифікацією виборів, створенням мілітарних груп, які вбивали опозиційних лідерів. Монтесінос був правою рукою президента, але пізніше приєднався до опозиційних лідерів, що звинувачували Фухіморі в корупції. Уґас був призначений на посаду спецпрокурора для усунення опонента президента. Утім, це кадрове рішення виявилося вкрай невдалим для Фухіморі – Уґас вступив з ним у конфлікт.  Пізніше, коли брат колумбійського наркоторговця Пабло Ескобара Роберт в інтерв’ю розповів, що у 1989 році Монтесінос отримав мільйон доларів від Пабло на кампанію Фухіморі, Уґас разом зі своїми заступниками вирішили ініціювати розслідування проти президента. Команда Уґаса негайно взялася за масштабні чистки держапарату. За 14 місяців роботи вони посадили 15-20 прокурорів і суддів, включаючи чотирьох членів Конституційного суду і генерального прокурора. «Ми відкрили справи щодо 1500 осіб, почали 200 судових процесів, і на той час, коли я покинув свій пост, ми повернули в країну 75 мільйонів доларів з офшорів у Швейцарії, Мексиці, Люксембурзі, на Кайманових островах і заморозили 205 мільйонів доларів за кордоном», - розповідав Уґас в інтерв’ю у 2013 році.

 Через слідство Уґаса Фухіморі втік до Японії і провів там 5 років. Коли екс-президент потім повернувся до Латинської Америки, за нього взявся Верховний суд Перу. Судова тяганина продовжувалась більше двох років. Фухіморі визнали винним у справі про вбивства з обтяжуючими обставинами, нападах і викраденнях, у справі про розкрадання 15 мільйонів доларів. Він отримав 25-річний термін як вирок у справі про протиправну діяльність мілітарних груп.

«Якщо ви боретеся з корупцією, у вас повинно бути терпіння. Якщо ви нетерплячі, ви пропаща людина. Я почав свою активістську діяльність у вісімнадцять років, а побачив результати, коли мені було за сорок», - розповідає Уґас.

У 2002 році Уґас став головою PROETICA, національного представництва Transparency International у Перу. Він був членом Мирної місії ООН і Місії спостерігачів ООН на виборах у Сальвадорі, а в 2004-2006 роках працював у Світовому банку. Він викладав кримінальне право в Католицькому університеті Перу з 1986 року. В 2011 році Уґаса обрали в члени Правління ТІ, а в 2014 році він став головою Правління світової антикорупційної мережі.

У своїй роботі Уґас дотримується досить революційного для міжнародного руху Transparency International підходу, а саме розслідування конкретних випадків корупції, в тому числі елітарної. Раніше Підхід ТІ базувався радше на поступових законодавчих змінах, лобіюванні та тиску на органи влади з метою ветування очевидно загрозливих та потенційно корупціогенних законів, а також підготовці та просуванню сильного антикорупційного законодавства, контролі та забезпеченні належної роботи антикорупційних органів тощо. Кампанія Unmask the Corrupt є яскравим свідченням формування особистісного підходу Transparency International до корупціонерів. У межах цієї кампанії за допомогою голосування найбільшим корупціонером світу було визнано українського екс-президента Віктора Януковича, справою якого зайнялися найсвітліші голови Transparency International.

--

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Стало известно, сколько хасидов в этом году приехали в Умань

В Министерстве внутренних дел подсчитали, сколько иностранцев в этом году приехало в Умань на празднование Еврейского нового года – Рош ха-Шана....

Це може бути цікавим

Вчені вперше виявили істоту без мозку, яка може спати

Науковці знайшли вид медуз, які можуть спати навіть без наявності мозку....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Как выбрать детскую коляску

Детская коляска - это неизменный атрибут и огромная помощь для молодых родителей, которая позволяет гулять, укладывать спать, легко перемещать детские вещи, игрушк....