Відміна випробувального терміну для переселенців запрацює лише на папері - експерт

Депутати зобов'язали роботодавців приймати на роботу переселенців без випробувального терміну. Вони прийняли відповідні зміни до Кодексу законів про працю. До того ж, приступити до роботи без випробувального періоду можуть тепер і вагітні, одинокі матері з дітьми до 14 років або дітьми-інвалідами, а також переможці конкурсного відбору.

У той же час, юрист Центру соціальних і трудових досліджень, активіст Соціального руху Віталій Дудін переконаний, що державі буде непросто проконтролювати виконання даних норм роботодавцями. Таку думку експерт висловив в ефірі радіостанції Голос Столиці.

Чи збільшуються тепер для переселенців шанси отримати роботу?

- Деякі категорії громадян звільняються від випробувального терміну, але не можна сказати, що вони будуть такими вже захищеними. Для роботодавців вигідно, коли відносини гнучкі, і випробувальний термін в наших умовах часто надає підстави для експлуатації людей і подальшого їх звільнення. Тобто, ця норма є прогресивною, але наскільки вона буде дотримуватися, це відкрите питання. Держава зараз не здійснює контроль за дотриманням трудових прав на малих та середніх підприємствах через діючий мораторій.

Чому саме зараз вирішили прийняти такий закон?

- Очевидно, влада визнала, що існує латентна, непряма дискримінація людей, які приїхали зі сходу країни. Я особисто чув, що не всі роботодавці хочуть брати людей з Донецьку, а це свідчить про те, що до цієї категорії працівників склалося упереджене відношення. Держава вважає, що, звільняючи переселенця від обов'язку проходити випробувальний термін, вона покращує їх становище. Але цього, звичайно, недостатньо. У нас в принципі існує проблема зі створенням робочих місць, держава зараз усунулася від цього процесу. Зі зменшенням ЄСВ держава має ще менше фінансового ресурсу на те, щоб стимулювати роботодавців наймати нових людей. Тому невідомо, наскільки це взагалі змінить ситуацію з безробіттям в Україні.

Чи може вийти так, що преселенці почнуть ходити по різних роботах, а ті, в кого немає привілеїв, не зможуть працевлаштуватися?

- Думаю, роботодавці будуть створювати якісь штучні перешкоди, щоб відмовляти людям у працевлаштуванні. Наприклад, ставити жорсткі вимоги до освіти, знання мов і т.д.

Шкідливі звички, розмір взуття чи колір очей можуть стати причиною відмови?

- За законом - ні, але у співбесіді роботодавці проговорюють і не таке, на жаль. Вже на цій стадії, коли під час співбесіди дізнаються, що потенційний працівник є переселенцем, вони почнуть схиляти його до думки, щоб сюди не влаштовуватися. Можуть повідомити, що будуть якісь незручні умови, повільний інтернет, відсутність туалету, або ще щось вигадають, щоб ця людина просто до них не пішла.

Хто ще, крім переселенців, зможе отримати роботу без випробувального терміну?

- Це працівники, які повертаються з військової служби, а також випускники навчальних закладів, коли йдуть на своє перше робоче місце. Взагалі, я підозрюю, що багато переселенців працюють нелегально, і сам факт скасування випробувального терміну, на жаль, не змусить їх перейти у легальний сектор.

Роботодавцям вигідні такі нелегальні співробітники?

- Є деякі виробництва, де роботодавці можуть використовувати таку працю. Тим більше, що контролю зараз немає. У нас з 2014 року діє мораторій - малі і середні підприємства захищені від якихось перевірок.

Якщо підприємці все ж таки не будуть брати на роботу людей без випробувального терміну, чи понесуть вони якусь відповідальність?

- Так. Якщо людині відмовлять у прийнятті на роботу без випробувального терміну, вона має написати заяву в Державну службу з питань праці. Але без згоди уряду ця служба не проведе перевірки роботодавця, якщо він не належить до великих підприємств, яких в нашій країні в принципі мало.

Як ви взагалі оцінюєте ці зміни?

- Ці зміни є прогресивними, це відповідає визначенню України як правової держави. Але я дуже сумніваюся, що держава здатна це впровадити, коли вона керується інтересами бізнесу.

Що потрібно зробити, щоб нові правила запрацювали?

- Посилити фінансування інспекцій з праці, зняти обмеження на проведення перевірок, посилити кримінальну відповідальність за порушення трудових прав. Також треба інвестувати у створення нових робочих місць і надавати роботодавцям компенсацію на гідному рівні. Тоді проблема із зайнятістю має зникнути.

Читайте також: Навіщо Україна копіює Трудовий кодекс РФ?

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

У Німеччині виявили фрагмент Біблії Гутенберга

У Державній бібліотеці Аугсбурга (Німеччина) виявили цінний зразок книги першодрукаря Йоганна Гутенберга....

Це може бути цікавим

У Раді жорстко висловилися з приводу весілля сина Луценка

Подробиці весілля сина генерального прокурора України Юрія Луценка вказують на "втрату відчуття реальності" українською владою....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Український посол обурився підготовкою антиукраїнського заходу в Фінляндії

Фінський активіст Йоганн Бекман разом зі своїми прихильниками має намір провести міжнародну конференцію, цілю якої є поширення ідеї про визнання бойовиків "ДНР" я....