В Україні почав формуватися прогресивний прошарок суспільства - викривачі

45,5% українців готові повідомляти про корупцію до правоохоронних органів і домагатися справедливого покарання корупціонерів. За рік ця цифра зросла на 32,5%. А 2% населення є дійсними викривачами: своє обурення корупцією вони виражають у реальних діях – повідомляють про злочини до міліції, прокуратури, СБУ, ініціюють позови до суду, а також широко оприлюднюють розслідування щодо корупційних діянь у медіа та на громадських сайтах. Такими є попередні результати національної кампанії «Вони б не мовчали!», ініційованої громадською організацією Transparency International Україна за підтримки PACT Inc., що тривала майже протягом року. Підсумки підбили під час національної дискусії практиків «Як захистити українських викривачів корупції?», у якій взяло участь більше 130 учасників.

Завдяки інформаційно-правозахисній роботі ТІ Україна та партнерів кампанії в активному лексиконі небайдужих громадян нарешті з’явився термін «викривач». Це людина, яка, ставши свідком корупції, зафіксувала факти злочину і повідомила про правопорушення, домагаючись знищення корупційної схеми та покарання хабарника. Поява таких людей означає кардинальне зменшення  толерантності до корупції. «Раніше через особливості радянського історичного контексту людину, яка повідомляла силові структури про правопорушення, презирливо називали «стукачем». Ситуація змінилася – сьогодні є очевидним, що корупція несе беззаперечну шкоду державі та блокує позитивні перетворення в країні. А люди, які відверто демонструють негативне ставлення до корупції і домагаються покарання хабарників, справедливо мають викликати повагу. Отже, слово «викривач» стрімко набуло позитивного забарвлення», – наголосив під час дискусії Олександр Скопич, член Національного агентства з питань запобігання корупції. За його словами, також планується створити приймальню громадян та колл-центр, куди викривачі теж зможуть звертатися. Пан Скопич запросив представників громадянського суспільства до спільної розробки механізму опрацьовування звернень викривачів.

Зараз викривачі повідомляють про корупцію на сайті anticorruption.in.ua та через систему ХабарДокc. За словами виконавчого директора ТІ Україна Олексія Хмари, НАЗК має отримати доступ до цієї «онлайн-флешки». «Від початку кампанії ТІ Україна отримала та обробила близько 330 звернень викривачів. 36  із них отримало хід у правоохоронних та інших державних органах. Майже у 20-ти випадках завдяки діям викривачів правопорушення були припиненні, відносно корупціонерів почалися розслідування. Сьогодні в країні нарешті почав формуватися прошарок людей, які не можуть спокійно дивитися на правопорушення. Дії з викорінення корупції з боку представників студентського самоврядування університету ім. Драгоманова, колишніх волонтерів Товариства Червоного Хреста України та багатьох інших викривачів демонструють, що викриття корупції, хоч і непроста справа, але приносить реальні результати. Діяльність цих молодих людей  має надихати й інших небайдужих», – зазначив керівник кампанії «Вони би не мовчали!» Олександр Калітенко.

 16,5% повідомлень викривачів, які ТІ Україна отримала за рік, стосувалися корупції у правоохоронних органах і судах, 13% – корупції в освіті. Стільки ж – хабарництва в дозвільних органах, інших державних установах. 10% повідомлень були про правопорушення в органах місцевого самоврядування і комунальних підприємствах. У 9% випадках викривачі скаржилися на корупцію у закладах охорони здоров’я, а у 8% – на порушення у сфері земельних відносин.

Про зловживання під час державних закупівель було 3,5% повідомлень, про корупцію у фіскальних органах, зокрема, на митниці – 3%. Про корупцію в зоні проведення АТО та армії розповіли 2% викривачів. 22% повідомлень стосувалися не корупції, а інших правопорушень. Завдяки просвітницькій роботі потенційні викривачі дізналися, які саме діяння слід вважати корупційним злочином і отримали інструкції, як правильно збирати докази проти корупціонерів.

На думку Андрія Кухарука, експерта з запобігання та протидії корупції, серйозному зростанню кількості викривачів заважає низький рівень довіри до правоохоронної і судової системи в країні. Саме тому громадяни мають острах перед корупціонерами, які завдяки недолікам роботи державних структур залишаються непокараними, шкодять та залякують викривачів. «Також у законодавстві повинні бути чітко встановлені гарантії захисту для викривачів, зокрема, звільнення від юридичної відповідальності», – підкреслив Андрій Кухарук. Оксана Нестеренко, керівник Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції в Україні та член «Ініціативи 11», висловила думку про те, що в законі про захист викривачів, над яким зараз працює ТІ Україна та багато інших організацій, має бути пункт про матеріальне заохочення викривачам. «Це може бути хоча б компенсація, якщо людину звільнили з роботи через те, що вона повідомила про корупцію», – зазначила Оксана Нестеренко.

Аналітики ТІ Україна та партнери кампанії «Вони б не мовчали!» відмічають, що викривачі мають відіграти ключову роль в очищенні України від корупційної іржі. На сьогоднішній день успішно відбувся запуск процесу формування нового прошарку громадян-викривачів: ініційована національна дискусія щодо викривачів корупції, їхній захист стає викликом для суспільства та органів влади. Крім того, розробляється новий законопроект, який покращить захист викривачів корупції. Крім того, за останній час громадяни стали усвідомлювати, що викриття корупції – це почесна й гідна справа. У найближчий час в Україні має накопичитися критична маса успішних кейсів викривачів для того, щоб кожен українець зрозумів – викривати не страшно. Мовчання часто обходиться дуже дорого і є небезпечним. Лише завдяки активній протидії корупції ми зможемо значно підвищити якість життя в країні та впливати на наше спільне майбутнє.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Канада й надалі буде надавати оборонну допомогу Україні

Україна та Канада мають намір покращити партнерство у сфері безпеки та оборони....

Це може бути цікавим

Жуткое убийство в Киеве: женщина убила сожителя

На днях в Дарницком районе Киева произошло шокирующее преступление – женщина, находясь в состоянии алкогольного опьянения, ударила ножом своего сожителя, а потом ....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Нацбанк послабить гривню у курсах валют на 25 вересня

Національний банк України установив офіційні курси валют на понеділок, 25 вересня....