Втрачені об’єкти та території природно-заповідного фонду. Частина 7: Рівненська область

Станом на 01.01.2016 року природно-заповідний фонд (надалі – ПЗФ) Рівненської області включає в себе 310 об’єктів загальною площею 181530,22 га. На сьогоднішній день площа ПЗФ становить 9,06 % від площі самої області.

Варто відмітити, що характерним є явище перекриття площ об'єктів ПЗФ, іноді навіть подвійне, через що виникають неточності у підрахунку індексу заповідності та інших показників. 42 об'єкта ПЗФ загальною площею 19283,7 га частково або повністю входять до складу інших об'єктів ПЗФ, тобто їхня фактична загальна площа становить 162246,52 га, що на 10,6 2% менше ніж вирахувана шляхом сумації площ усіх об'єктів. Таким чином, території ПЗФ складають 8,09 % від площі області, а не 9,06 % – вирахуване по площі шляхом сумації всіх об’єктів.

Втім в минулому на території Рівненської області було створено значно більше територій та об’єктів ПЗФ, ніж вказана вище сучасна статистика. З метою виявлення інформації про втрачені території ПЗФ, нами отримано у Державному архіві Рівненської області копії рішень державних органів обласного рівня про створення заповідних об’єктів, починаючи з 1983 року, та проведено порівняльний аналіз із переліком сучасних ПЗФ, згідно з відомостями, опублікованими Міністерством екології та природних ресурсів України у 2016 році. Під час аналізу документації було знайдено інформацію щодо 76 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення, які відсутні в сучасному переліку ПЗФ області, або змінено природоохоронний статус, або частково вилучено території. Їх площа складає 55065,3 га, що становить 33,9 % від загальної фактичної площі усіх ПЗФ області.

Повністю скасованих об’єктів ПЗФ Рівненщини налічується 45, загальною площею 1058,1 га. Всі об’єкти були місцевого значення, крім пам’ятки природи державного значення «Устенська».

Серед причин вилучення об’єктів зі складу ПЗФ найчастіше зустрічається формулювання «не відповідає призначенню» – для 19 об’єктів. Варто відмітити, що дане формулювання зустрічається в рішеннях до 1991 року включно. Подальші обґрунтування скасувань вже більш виважені та розширені, з представленням актів обстеження територій. Друга за поширеністю причина вилучення об’єктів з ПЗФ – висихання насаджень та ураження їх хворобами (13 об’єктів).

Нами виділена окрема категорія об’єктів, які не були вилучені повністю, а частково. Таких об’єктів налічується 13, серед них 2 загальнозологічних, 4 ботанічних, 1 геологічний та 1 орнітологічний заказників місцевого значення, а також 5 заповідних урочищ. Загальна площа цих об’єктів становила 16709,4 га, вилучено 4182,8 га, залишкова площа 12526,6 га, що на 25 % менше від початкової. Відсоток вилучення по окремих об’єктах складав від 3,6 % до 94,9 %.

Найбільше вилучили земель із ботанічного заказника Воронківський: в цілому трьома рішеннями в кількості 2277 га, що становить 94,9 % від початкової площі. В 2002 р. на виконання заходів по виконанню програм розвитку торф’яної галузі вилучили 256,7 га, а в 2004 році, мотивуючи втратою природоохоронної цінності через порушення гідрологічного режиму, вилучено ще 2020,3 га.

18 об’єктів вилучено з реєстру ПЗФ в тому статусі, в якому вони створювались, в зв’язку з включенням цих об’єктів до складу інших, крупніших та більш значимих. Загальна площа цих об’єктів 49824,4 га, що становить 30,7 % від загальної фактичної площі усіх ПЗФ області. Кінцеві об’єкти, до складу яких були включені менші території ПЗФ – Рівненський природний заповідник, ландшафтний заказник державного значення "Почаївський", Дендрологічний парк Березнівського лісового коледжу державного значення, лісові заказники "Карасинський" та "Будеразький", пам'ятка природи "Юзефінська дача", пам’ятка природи "Дерманська", заповідне урочище "Соснові насадження".

У 1990 році на базі існуючих державних заказників республіканського значення «Перебродівського», «Сира Погоня», частково «Білоозерського» та «Сомино» створено Рівненський державний заповідник загальною площею 48200 га. Землі по масивах «Білоозерський» та «Сомино», які не ввійшли до складу заповідника, залишились заказниками із затвердженими площами відповідно 1375 та 3316 га. Але у 1991 році рішенням виконкому Рівненської облради затверджений реєстр об’єктів ПЗФ області, в якому заказники «Білоозерський» та «Сомино», що створені на землях, що не ввійшли до державного заповідника, вже не значаться.

Отже, в ході досліджень було виявлено, що за період з 1983 року в Рівненській області було втрачено, не враховуючи скасованих ПЗФ, що увійшли до складу більших об’єктів, 13749,4 га заповідних території, що склало 8,5 % від площі усіх створених об’єктів ПЗФ.

 

Попередні публікації циклу:

Волинська область Івано-Франківська область Чернівецька область Хмельницька область Миколаївська область

Сумська область

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

МВФ откладывает выделение транша Украине

Об этом стало известно по итогам переговоров министра финансов Украины Александра Данилюка в Вашингтоне с руководством МВФ, передают "Украинские новости"....

Це може бути цікавим

Ярош заявив, що для перемоги над Росією потрібно перенести бойові дії на її територію

Народний депутат України та екс-очільник "Правого сектору" Дмитро Ярош заявив, що є прихильником перенесення війни на ворожу територію....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Первый мобильный модем 5G прошел испытания

Технология пятого поколения передачи данных, черновая версия которой была представлена в феврале текущего года, разрабатывается на протяжении последних нескольк....