Знову офшори. Що показала друга хвиля Panama Рарегѕ

Можливо, скандал змусить владу нарешті створити умови для легального доступу банків, компаній та населення до світових ринків капіталу. Про це у своєму блозі на НВ пише заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Офшорний скандал ще раз оголив давно відомий секрет - закритість потоків капіталу в нашій економіці, по суті, є фікцією. При цьому українці, повною мірою відчуваючи недоліки відкритого руху капіталів, позбавлені можливості насолодитися позитивними сторонами. Можливо, скандал змусить владу визнати ситуацію і нарешті створити умови для нормальної роботи бізнесу всередині країни та легального доступу банків, компаній та населення до світових ринків капіталу

За останній рік я брала участь і організовувала кілька конференцій і панелей, присвячених валютній лібералізації. Ми говорили про потоки капіталу, прямі та портфельні інвестиції, ризики і методи роботи з цими ризиками. Мені здавалося, що в України попереду довгий шлях. Зараз стає очевидним, що цей шлях важливо пройти набагато швидше. Президент країни структурує свої операції через офшори - і це абсолютно стандартна практика мало не для кожного хоч скільки-небудь великого бізнесу в Україні. Друга хвиля Panama papers лише підтверджує цю тезу.

Широко відома трилемма валютної політики: неможливо одночасно мати фіксований курс валюти, вільний рух капіталу і незалежну грошово-кредитну політику. Шокова девальвація криз 2008-2009 та 2014-2015 років - прямий наслідок спроб фіксації валютного курсу в цих умовах. Незважаючи на валютні обмеження і «тюремні» правила декрету про валютне регулювання 1993 року, економіка довела, що в Україні не існує бар'єрів на відтік капіталу, які не можна було б подолати тіньовим шляхом. Останній офшорний скандал просто оголив «секрет Полішинеля».

При цьому Mossack Fonseca – всього лише одна компанія з багатьох, що працювали з українськими капіталами. Наприклад, колись щось директори кількох швейцарських банків, з якими я зустрічалася, ще працюючи в інвестбізнесі, розповідали, що серед їхніх клієнтів - величезна кількість забезпечених людей з України. Навряд чи всі вони отримували індивідуальні валютні ліцензії Нацбанку. Якщо забезпечені люди йдуть в офшори, то населення в доступних йому межах традиційно скуповує готівкову валюту. Крім того, що це позбавляє самих людей можливості отримати дохід, це створює операційні ризики (банальне пограбування). Суть обох видів заощаджень з точки зору потоків капіталу однакова – відтік коштів з української економіки.

Закритість потоків капіталу в нашій економіці, таким чином, практично фікція. Ті, хто звикли користуватися тіньовими інструментаріями, успішно ними користуються, просто сплачуючи за це певну ціну. Страждає переважно «білий» іноземний і вітчизняний бізнес, а також компанії, які намагаються працювати з прозорими європейськими контрагентами. При цьому повною мірою відчуваючи недоліки відкритого руху капіталів (циклічний відтік капіталу в кризові періоди), українці позбавлені можливості насолодитися позитивними сторонами – імпортом технологій, припливом прямих і портфельних інвестицій, розвитком фінансових ринків, диверсифікацією ризиків, зниженням вартості фінансування і, нарешті, – економічним зростанням.

Ключова ідея рекомендацій ОЕСР з деофшоризації (BEPS - Base Erosion and Profit Shifting) – не заборона офшорів (що приблизно так само ефективно, як заборона торгівлі імпортними джинсами в пізньому СРСР), а прозорість структур власності та відповідне оподаткування офшорних операцій.

Результатом офшорного скандалу в гіршому разі стане нове «закручування гайок» валютного регулювання для всіх, крім обраних, продовження стагнації сировинної економіки і ще більш буйний розквіт «сірих» схем. Однак при найкращому сценарії, який мені здається як мінімум настільки ж імовірним, скандал змусить владу визнати ситуацію і нарешті створити умови для нормальної роботи бізнесу всередині країни та легального доступу банків, компаній та населення до світових ринків капіталу.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

У Києві пішохід потрапив під колеса легковика, а потім його насмерть переїхала вантажівка

На трасі Київ-Одеса сталася смертельна ДТП: пішохода, який перебігав дорогу, збив автомобіль Mitsubishi....

Це може бути цікавим

Агентство Moody's знизило рейтинги Великої Британії після виступу Терези Мей

Рейтингове агентство Moody's знизило суверенний рейтинг Великої Британії з Аа1 до Аа2 через кілька годин після виступу прем'єр-міністра країни Терези Мей щодо Brexit....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Мережі обурила заява скандального блогера про надання Україні смертельного зброї від США

Соціальні мережі обурила заява скандального блогера Руслана Коцаби про те, що Україні не можна виділяти смертельну зброю....