Рівень охорони праці в Україні є незадовільним, а новий ТК його погіршить

Сьогодні, 28 квітня, відзначається всесвітній день охорони праці. В України ця дата дає змогу привернути увагу до того, що безпека праці найманих робітників у більшості випадків є незадовільною і ситуацію треба змінювати.

Про це в ефірі Українського радіо розповів юрист Центру соціальних і трудових досліджень Дудін Віталій, активіст Соціального руху Віталій Дудін.

- Ця дата викликає більше занепокоєння, аніж почуття безпеки. Оскільки з нашим рівнем тінізації праці  люди взагалі не ознайомлюються з правилами безпеки. А якщо роботодавці підписують цивільно-трудові договори, то це знімає з них відповідальність за охорону праці. І причиною є бажання власників зекономити на цих статтях, - вважає активіст.

За його совами, ситуація є також складною  і в державному секторі, у тому числі по організації роботи офісних працівників.

- Ми можемо зайти в якийсь місцевий суд і побачити 10 чоловік з комп'ютерами, які сидять в маленькій кімнатці. Там спека шалена влітку, кондиціонерів немає. Немає навіть денного світла. Така робота є дуже виснажливою, хоча й офіційною, - каже Віталій Дудін.

За словами юриста, більш суворо регулюється правила безпеки на металургійних підприємствах, шахтах, де це само собою зрозумілим.   В той же час  про офісних працівників забувають.

- Є норма КЗпП, яка зобов'язує  власника створити належні санітарно-гігієнічні та побутові умови на робочому місці. Опираючись на цю норму можна вимагати будь-що, в тому числі і кондиціонер, - підкреслює юрист.

В той же час, за його словами, якщо працівники не створять профспілку або інший суб'єкт, з яким роботодавцю доведеться рахуватись, то ці норма залишаться на папері.

Наразі, за словами активіста, близько 10% нещасних випадків на підприємствах пов'язано з економією власників на матеріально-технічному забезпеченні, 80-85% всіх роботодавців так чи інакше порушують норми КЗпП, в тому числі в плані охорони праці. А з 2014 року введено мораторій на перевірку малого та середнього бізнесу, через що інспектори праці не мають доступу до багатьох робочих місць.

Експерт також наголошує на тому, що новий Трудовий кодекс, який було прийнято у першому читанні, лише погіршить ситуацію. Він спростить заключення строкових відносин, в тому числі на небезпечних виробництвах. Наразі приклад цьому є будівельники, у яких виробничий ризик високий, однак після заключення тимчасових цивільно-правових договорів з ними роботодавці не несуть жодних зобов'язань.

- Окрім того, новий Трудовий кодекс дозволяє відеонагляд на робочому місці, що посилить стрес та погіршити психологічний клімат на роботі, - підкреслює Віталій Дудін.

Підсумовуючи, юрист зазначив, що причиною травматизму часто виступає виснаження працівників через надурочні роботи. Показово, що в Україні зараз найнижча зарплата у Європі й при цьому встановлено найбільші доплати за перепрацювання. Такі норми стимулюють працівників до надексплуатації.

Читайте також: На Сумщині лікарі оголосили голодування та збираються до Києва

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Угорщина зробила нову скандальну заяву про Україну

Міністр закордонних справ і торгівлі Угорщини Петер Сійярто має намір ініціювати розгляд питання порушення Україною Угоди про асоціацію з ЄС у зв'язку з прийняття....

Це може бути цікавим

У Києві активісти вийшли на акцію проти торгівлі людьми

Акція присвячена Європейському дню боротьби з торгівлею людьми....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Сирии погиб очередной российский военный

Очередной российский военный погиб в Сирии, однако российская власть молчит об этой смерти....