Як заощадити на енерговитратах

На початку квітня 2016 року, поєднавши досвід і напрацювання 22 європейських країн, Європейський банк реконструкції й розвитку (ЄБРР) розпочав реалізацію всеукраїнської програми IQ energy, яка сфокусована на енергоефективній модернізації житлового сектору України. Програма розроблена ЄБРР за допомогою грантів Східноєвропейського Партнерства у сфері енергоефективності та довкілля (E5P), Шведського агентства з міжнародного розвитку та співпраці (SIDA) та за підтримки Євросоюзу. Основна мета програми – стимулювати українців свідомо переходити до раціонального споживання енергоресурсів у побуті. Чому в Україні з’явився такий проект саме зараз, спеціально для Forbes розповість глава правління Мегабанку Олена Жукова.

Українські домогосподарства споживають енергії втричі більше, ніж у середньому у країнах Європи. Незважаючи на глибоку кризу житлово-господарського комплексу країни, ми і далі живемо на широку ногу.

83% населення вважає, що весь механізм формування вартості комунальних послуг – процес непрозорий і незрозумілий. 81% говорять, що оплачувати потрібно лише реальну вартість комунальних послуг, що є абсолютно логічним і правомірним.

Водночас люди не вірять, що впровадивши комплекс енергозберігальних технологій, можна істотно економити на цій статті витрат. Чому не вірять? Почасти мало інформації, частково немає бажання докладно зануритися у проблему й розібратися в її суті.

І поки одні не вірять, інші активно працюють. У Луцьку Юлія Саботюк, глава Асоціації ОСББ «Лучани», після вивчення європейського досвіду, перша в Україні почала запроваджувати сучасні практики з енергозбереження у ЖКГ. Серед цілої низки позитивних прикладів луцьких ОСББ я б виділила один із найбільш показових, на мою думку. Так, 2014 року ОСББ «Явір 2011» оформило кредит, цільове призначення якого – підвищення енергоефективності 6-поверхового будинку, спорудженого 1963 року.

5 листопада 2014 року ОСББ отримало кредит, 31 грудня вже було встановлено індивідуальний тепловий пункт. За щомісячного банківського платежу за кредитом приблизно 4000 гривень економія мешканців завдяки встановленню теплового пункту склала 25 000 гривень на місяць. Отже, лише за чотири місяці мешканці будинку заощадили на опаленні та гарячій воді 100 000 гривень. По-моєму, досвід більш ніж ефективний і показовий, але головне – він український.

Унікальність програми в тому, що тут незалежні фахівці зібрали перелік перевірених технологій і постачальників енергоефективних матеріалів, інформацію про обладнання та фахівців із монтажу. Все зручно структуровано й розбито за тематичними каталогами, поруч із кожним матеріалом і обладнанням вказано не тільки орієнтовну ціну, але й рівень ефективності, тобто – вашу економію.

У межах IQ energy надаватиметься технічна допомога проектам для багатоквартирних будинків. Консультант проекту розробить концепцію, оцінить вартість робіт, а також перевірить роботи з монтажу енергоефективного обладнання.

Кредитувати ЄБРР буде через українські банки-партнери. Індивідуальний позичальник може отримати кредит до 15 000 євро у гривневому еквіваленті для інвестування в енергоефективні проекти і, якщо виконає всі умови програми, зможе отримати компенсацію (грант) до 3000 євро. У процентному співвідношенні це від 15% до 20% від суми кредиту. Для ОСББ максимальний розмір кредиту, як і гранту, не встановлено, компенсаційний відсоток може скласти для них 25 або 35%.

Крім того, юридичним особам, які планують зменшити свої витрати на енергоспоживання, я б рекомендувала три енергозберігальні програми, що фінансуються міжнародними донорами: Фонд Зеленого Зростання, Південно-Східної Європи – GGF, Міжнародний банк реконструкції й розвитку – Проект енергоефективності, Північна екологічна фінансова корпорація – NEFCO.

Перевага цих програм – у ширшому цільовому призначенні кредитів: українські підприємства можуть отримати фінансування не тільки на енергоефективну модернізацію виробничих приміщень, але й на заміну давно застарілих виробничих ліній на більш ефективні. А ось проект NEFCO спрямований на фінансування енергоефективних проектів для сільськогосподарських підприємств, зокрема, заміну сільгосптехніки.

Результативність усіх зазначених проектів з енергомодернізації як для бізнесу, так і для населення має скласти мінімум 20% економії на енерговитратах, а якщо говорити про сільгосптехніку, то значно зменшити викиди CO2 в атмосферу. На сьогодні, коли практично 70% українців витрачають понад 10% свого сімейного бюджету на оплату комунальних послуг, використання таких проектів допоможе населенню направляти заощаджені гроші на більш необхідні й актуальні потреби.

джерело: forbes.net.ua

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Канада й надалі буде надавати оборонну допомогу Україні

Україна та Канада мають намір покращити партнерство у сфері безпеки та оборони....

Це може бути цікавим

Вакарчук станет преподавателем одного из самых престижных университетов мира

Лидер "Океан Эльзы" Святослав Вакарчук проведет семестр в Стэнфордском университете в США, где будет читать лекции и принимать участие в ряде мероприятий....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Полторак звільняє строковиків в запас

Міністр оборони України Степан Полторак підписав наказ "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби в жовтні-грудні 2017 року"....