Хто крім Луценка. Як вибирають генпрокурора

Рішення змінити закон під потреби однієї людини не виглядає достатньо виправданим. Про це у своєму блозі на НВ пише політтехнолог Тарас Березовець.

За інформацією з депутатської фракції БПП, на цей момент єдиною кандидатурою на посаду генерального прокурора є Юрій Луценко, і саме він отримає підтримку фракції під час голосування.

Що стосується другого учасника коаліції, фракції Народний фронт, то один з її лідерів, Андрій Тетерук, заявив, що вони розглядають кандидатуру Юрія Луценка на посаду генпрокурора, але остаточно фракція ще не визначилася. Проте, існує ймовірність, що НФ підтримає Луценка.

З іншого боку, є офіційна позиція співробітників Генпрокуратури, які у відкритому листі заявили, що зміна чинного закону про Генеральну прокуратуру, яка знімає вимогу про юридичну освіту кандидата і наявності у нього відповідного досвіду, руйнує прийняту в прокуратурі систему прийому службовців. Відповідно, співробітники прокуратури виступили проти цього рішення.

Кваплять з призначенням генпрокурора і західні партнери. Зокрема, віце-президент США Джо Байден у телефонній розмові попросив президента Порошенко якомога швидше вирішити питання керівника цього відомства.

Колізія з призначенням Юрія Луценка, яка може скасувати існуючі вимоги до кандидата на посаду генпрокурора, в майбутньому загрожує серйозною проблемою, створюючи можливість призначення на цю посаду зовсім сторонньої людини. Маємо історичні паралелі: останнім президентом США, який обирався на чотири терміни, був Франклін Делано Рузвельт, після його смерті в 1945 році ухвалили рішення обмежити можливість президента переобиратися двома термінами. Яким би не був хорошим президент, ці обмеження потрібні. Аналогічно і з посадою генпрокурора. Якщо подивитися на законодавство США, то там обов'язковою умовою є юридична освіта – і це стосується не тільки кандидата на посаду генпрокурора, але і будь-кого, хто бажає працювати в системі прокуратури.

До самого Юрія Луценка особливих претензій у мене немає, як і сумнівів в його компетентності. Без юридичної освіти він зміг стати міністром внутрішніх справ при президенті Вікторові Ющенку і запам'ятався резонансними справами, які порушував проти представників оточення Леоніда Кучми і членів Партії Регіонів.

Проте, в нинішній ситуації рішення змінити закон під потреби однієї людини не виглядає досить виправданим. Крім Луценка, цією лазівкою в подальшому зможуть скористатися будь-які особистості, і це створить наступному президентові спокусу спробувати призначити на цю посаду близьких до нього людей.

До того ж, «в обоймі» Порошенка є кілька людей з відповідною компетенцією, які могли б претендувати на посаду генпрокурора. Наприклад, у конкурсі міг би брати участь той же голова Донецької області Павло Жебрівський, який володіє і потрібною освітою, і досвідом.

Тому сьогодні обрання Юрія Луценка генпрокурором не виглядає безперечним, зважаючи на конфліктність і неоднозначність ситуації. Я не бачу великих ризиків у разі його призначення на цю посаду, та все-таки змінювати правила під конкретну особу вважаю помилковим рішенням.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Астрономи встановили швидкість розширення Всесвіту

Зробити це вдалося за допомогою телескопівHubble і Gaia....

Це може бути цікавим

Представители ЛГБТ-сообщества идут по улицам Кривого Рога

Марш, в котором принимают участие около 30 человек, охраняют более 100 полицейских....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Пензе прошли массовые задержания свидетелей Иеговы

Всего были задержаны около 40 человек, большинство после допросов отпустили....