Втрачені об’єкти природно-заповідного фонду (1972-2016). Частина 5: Миколаївська область

Екологи та волонтери МБО «Екологія-Право-Людина» продовжують дослідження втрат  природно-заповідного фонду (ПЗФ) на території кожної з областей. На превеликий жаль, окрім існуючих у наш час територій ПЗФ, інформації про заповідні об’єкти, скасовані в минулому по різних причинах, майже не існує. Інколи причиною цього ставали наміри вирубки або забудови. Частині територій досі можна повернути охоронний статус. Дослідження проводиться вперше. Наступна частина дослідження охоплює інформацію про Миколаївську область.

Станом на 01.01.2016 року природно-заповідний фонд Миколаївської області включає в себе 140 об`єктів, сумарною площею 101749,54 га. Єдиним природним заповідником області є Єланецький степ. В області немає жодного біосферного заповідника, проте на її території частково розташовується Чорноморський біосферний заповідник. Тут також існує лише 1 лісовий заказник загальнодержавного значення «Рацинська дача». Єдина пам`ятка природи загальнодержавного значення представлена ботанічним об`єктом «Степок», а єдиний парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного рівня – «Мостівський парк». Решта територій ПЗФ мають місцеве значення.

Як і для інших областей, в Миколаївській також виявлено явище перекриття територій ПЗФ, що проявляється в можливості входження частково або повністю площі одного об`єкта в площу іншого. Такі неточності можуть негативно вплинути на підрахунок індексу заповідності та інших показників шляхом спотворення результатів. Таким чином. 22 об`єкта ПЗФ (S=26299,27 га) так чи інакше сходять до територій інших ПЗФ. Згідно з цими даними, фактична площа ПЗФ в Миколаївській не може бути вирахувана шляхом простої сумації площ, і. таким чином, з урахуванням перекриття об`єктів становить 75450,27 га, що на 25,84 % менше ніж загальна площа ПЗФ, вирахувана шляхом сумації. Територія ПЗФ, тобто індекс заповідності, загалом становить 3,07 % площі області.

З метою виявлення інформації про втрачені території ПЗФ Миколаївської області, нами було отримано у Державному архіві Миколаївської області копії всіх рішень державних органів обласного рівня про створення заповідних об’єктів, починаючи з 1972 року по цей час, та проведено порівняльний аналіз із списком сучасних ПЗФ, згідно відомостям, опублікованим Міністерством екології та природних ресурсів України у 2016 році.

Після детального аналізу джерел (копій рішень) було виявлено 28 об`єктів ПЗФ, які не значаться в актуальному на 2016 рік переліку. Загальна площа зниклих об`єктів становить 2524,57 га. З них 16 (57,14%) були скасовані у зв`язку з входженням до інших більших ПЗФ (11; 68,75%), втратою природної цінності, або з інших причин, які, позаяк, є задокументованими, і ми маємо копії всіх нормативних актів, якими це скасування підтверджене. Інші ж 12 об’єктів (42,86%) не значаться в актуальному списку. До них сходять, зокрема: 11 пам`яток природи місцевого значення.

Було також знайдено свідчення про створення зоологічного заказника «Роза»[1], який згодом увійшов до складу природного заповідника «Єланецький степ», проте в жодному з наявних у нас архівних документів створення такого об`єкта ПЗФ площею 70 га не зазначається.

Також було виявлено факт повернення заповідного статусу двом об’єктам ПЗФ після його скасування. Ними є гідрологічні заказники місцевого значення Софіївське водосховище та Жовтневе водосховище. Їхній заповідний статус було скасовано рішенням виконавчого комітету Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 23.10.1984  № 448 «Про мережу територій та об’єктів природно-заповідного фонду області». Проте вже у 1990 році заповідний статус було відновлено рішенням виконавчого комітету Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 11.12.1990 №281 «Про мережу територій та об’єктів природно-заповідного фонду області».

Серед об`єктів ПЗФ, до яких було включено більшість зниклих, зазначаються природний заповідник «Єланецький степ», РЛП «Гранітно-степове Побужжя», заповідне урочище «Андріївське», заповідне урочище «Василева пасіка» та міський дитячий парк «Казка».

Як результат досліджень, зазначено, що за період з 1972 року у Миколаївській області було втрачено (не враховуючи скасованих ПЗФ, що увійшли до складу більших об’єктів) 302,46 га заповідних території, що склало всього 0,29 % від площ усіх створених об’єктів ПЗФ.

Питання скасування заповідних територій та їх втрати потребує особливої уваги, оскільки суворий регламент прийняття рішень щодо скасування ПЗФ або зміни їх статусу був прийнятий лише в 2010 році, то до цього часу мали місце неконтрольовані можливості привласнення заповідних земель з метою злочинного захоплення, незаконного приватного, господарського чи промислового використання, що приводило до знищення цінних ландшафтів, видів тварин і рослин.

Попередні публікації циклу:

Волинська область

Івано-Франківська область

Чернівецька область

Хмельницька область

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Украинка Анна Музычук выиграла чемпионат Европы по быстрым шахматам

Музычук получила 7 побед, 4 раза сыграв вничью....

Це може бути цікавим

З'явилися відео слідчого експерименту на місці резонансної ДТП в Харкові

Журналістка Марія Малєвська опублікувала відео слідчого експерименту, який ввечері 21 жовтня провели на місці резонансної аварії в Харкові....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Африке нашли неизвестных древних хищников

Международная команда палеонтологов обнаружила ранее неизвестный вид гиенодонов, хищных млекопитающих, обитавших на территории Северной Америки, Азии и Европы 25 ....