НБУ зобов'язав банки блокувати видачу готівки з карток за умови підозрілих операцій

Національний банк зобов'язав українські банки ретельніше проводити фінансовий моніторинг тих випадків, коли фізособа переводить гроші, що надійшли від компанії.

Про це повідомляє ain.ua.

Для фізосіб це означає, що при підозрілих операціях (наприклад, коли користувач систематично переводить великі грошові надходження від юрособи) такі операції можуть блокуватися до з'ясування деталей платежу. В НБУ побоюються, що подібні схеми часто служать прикриттям для відмивання грошей або фінансування злочинної діяльності, тому закликають банки моніторити подібні операції.

Такі приписи містяться в телеграмі НБУ «Про фінансові операції з отримання готівки» №25-0004 / 31760 від 13 квітня цього року.

Під систематичним зняттям готівки мається на увазі ситуація, коли кошти, які надходять на рахунки фізосіб або суб'єктів господарської діяльності від значної кількості контрагентів щодня або по кілька разів на день, того ж або наступного дня обмінюються на готівку через каси банку або банкомати, як пояснює Лариса Буринь, начальник управління фінансового контролю в сфері боротьби з відмиванням доходів UniCredit Bank.

Особлива увага звертається на випадки, якщо такі операції здійснюються тимчасово безробітними або клієнтами, які належать до соціально незахищених верств населення, - відзначає експерт.

У підозрілих випадках банк повинен спочатку зупинити рух по рахунку - не дати людині, яка отримала велику суму грошей, ні перевести її далі, ні зняти в банкоматі або через касу, як пояснює директор департаменту казначейства Євробанку Василь Невмержицький в коментарі виданню UBR. Потім банк повинен зв'язатися з власником рахунку і запитати у нього детальну інформацію про мету такої операції.

Якщо людина повідомить, що компанія надала їй матеріальну допомогу для лікування, то від нього вимагатимуть надати направлення медустанови і рахунок за послуги. Тільки якщо банк отримає всі ці документи, то він зможе "відпустити" рахунок: дозволить перевести гроші за призначенням або зняти їх готівкою, - говорить експерт.

Регулятор відзначає, що з кінця 2015 і досі зростає обсяг знятих з карток коштів. Тільки за останній квартал минулого року загальний обсяг готівки, знятої з карток, склав більше 250 млрд грн, що на 17% більше за показник аналогічного періоду минулого року.

НБУ звернув увагу на ці тенденції і перевірив фінансові операції в деяких банках. Серед прикладів, які виглядають підозрілими - надходження на рахунок фізособи платежу з призначенням «поворотна фінасова допомога» за договором позики між фізичною та юридичною особою. Як зазначає НБУ, 99% таких переказів переводять в готівку відразу ж або в найближчі банківські дні після отримання платежу.

Більшість карт, на які надходили підозрілі перерахування, належали малозабезпеченим людям: студентам, пенсіонерам, тимчасово безробітним і т.д.

Серед ознак, які можуть вказувати на ризиковість операції: компанія, яка переводить кошти, зареєстрована близько року, в ній одна особа є одночасно засновником і керівником (або бухгалтером), перед відкриттям рахунку в банку в компанії змінилися власники, кошти, які компанія переказує фізособі, переводяться в готівку в той же день або на наступний день.

Читайте також: Найбільший український виробник олії продав 2 заводи Росії

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Умань вже з'їхалося понад 21 тисячі паломників-хасидів з 12 країн світу

Вранці 19 вересня до Умані (Черкаська область) з'їхалося 21 600 паломників-хасидів з 12 країн світу на святкування іудейського Нового року (Рош-га-шана)....

Це може бути цікавим

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Российские военные расстреливают боевиков "из личной неприязни"

На Донбассе командир одного из подразделений российско-оккупационных войск расстрелял своего подчиненного....