Українці чекають покарання вищого ешелону корупціонерів - опитування

43% українців повірять у необоротність позитивних змін у державі, якщо будуть покарані корумповані високопосадовці. Серед громадських активістів таких, що вірять у покращення після справедливого покарання високопосадовців -  47%. А серед тих, хто не є активістом жодної організації – 38%. При цьому 28% осіб повідомили про свою готовність брати участь боротьбі з корупцією. Але, на жаль, 70% опитаних особисто ніколи не повідомляли про корупцію, адже не знають як. Про це свідчать дані опитування, проведеного міжнародною організацією PACT Inc. у жовтні 2014 – листопаді 2015 року. Відповідь про покарання корупціонерів як передумова для позитивних змін посіла друге місце після зростання економіки.

Нагадаємо, що антикорупційна організація Transparency International Україна  в рамках кампанії «Вони б не мовчали» агітувала українців викривати корупцію й аналізувала повідомлення людей, які особисто зіткнулися із цим злочином. Найбільше громадян бентежила корупція у навчальних закладах – про хабарі в інститутах повідомляли найбільше. На другому місці за кількістю повідомлень виявилося оформлення документів на землю. Далі йшли побори в лікарнях, корупція у військкоматах і зайві платежі при оформленні закордонних паспортів. Дослідження продемонструвало, що при загальному рівні обуреності корупцією українці не поспішають активно їй протидіяти. Як свідчать результати опитування PACT Inc., за останні 12 місяців про корупцію до прокуратури чи поліції повідомляв лише 1% опитаних. 16% людей зацікавлені повідомляти, а 6% - зацікавлені дізнатися, як це зробити. Також серед помічників у викритті корупції українці вбачають медіа – журналістам готові розказувати про корупцію 12% людей.

Причини такої пасивності не досліджувалися, але вони можуть бути пов’язані з небажанням людей вирішувати свої проблеми самостійно і відсутністю знань про свої права.

Та частина людей, яка повідомляла про корупцію та брала участь в інших соціальних активностях (мирних зібраннях та скаргах до місцевої влади), оцінює цей досвід по-різному. 27% каже, що повідомлення про корупцію дало позитивні зрушення, 26% вважає, що це зайняло багато часу, але хоча б щось змінилося. 26% вважає, ніякого результату не було, але в принципі бути соціально активним важливо. Такі результати дають надію, що та кількість людей, яка брала участь у соціальних активностях, принаймні не зменшиться. А якщо ці громадяни будуть ділитися своїм досвідом зі знайомими та заохочувати їх, то активних ставатиме більше.

Кількість потенційно зацікавлених повідомляти про корупцію знизилась: 21% у вересні 2014 року, 28% у квітні 2015 і 22% в листопаді 2015 року. Хочеться сподіватися, що коли результати діяльності покаже Національне антикорупційне бюро та запрацює Національне агентство з запобігання корупції, то таких людей стане більше.

  «Крім успішно працюючих антикорупційних органів, необхідний суспільний тиск знизу – лише тоді корупція в Україні піде на спад. Ще один фактор успішного подолання цього «суспільного недугу» - справедлива судова система, що працює за принципом невідворотності покарання. Тільки тоді ми матимемо прогрес у протидії корупції», - вважає виконавчий директор TransparencyInternational Україна Олексій Хмара.

Дослідники поцікавилися у громадян, що стримує їх від активнішої участі в громадських ініціативах. 25% відповіли, що не мають на це часу чи мотивації, а 20% не вірять, що їхня участь вплине на ситуацію. Таких найбільше серед не-активістів (29%) і найменше серед громадських активістів (14%). 20% опитаних не знають, в яких суспільних ініціативах можна взяти участь. На основі цього можна зробити висновок, що громадян треба активніше інформувати про різні суспільні ініціативи та пояснювати, для чого участь в них потрібна саме їм. Адже 52% опитаних будуть брати участь в ініціативах, які зачіпають їхню особисту проблему або їхньої родини, а 22% - якщо вони співчуватимуть людям, чиї проблеми зачіпаються.

Звіт показує зростання впізнаваності Transparency International Україна: у листопаді 2015 року, після кампанії «Викривати корупції не соромно», вона склала 13%. У квітні 2015 вона була на рівні 7%, у вересні 2014 – 12%.

Опитування проводилося міжнародною організацією PACT Inc. з жовтня 2014 року по 11 листопада 2015 року. Були опитані 2000 громадян України з усіх регіонів, крім окупованого Криму та Донбасу. Серед них 882 особи, які брали участь принаймні в одній громадській ініціативі в останні 12 місяців (громадські активісти), 496 особи, які зацікавлені брати участь принаймні в одній громадській ініціативі (потенційні активісти) та 649 осіб, які не беруть участь в жодних громадських ініціативах і не хочуть брати.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

У Путіна відповіли на звинувачення Facebook

У прес-службі президента Росії Володимира Путіна заявили, що РФ нібито не займалася розміщенням політичної реклами в Facebook, про що раніше заявили в компанії....

Це може бути цікавим

Україна жорстко відповіла Лаврову в ООН

Українська делегація під час виступу на Генасамблеї ООН вказала Росії на те, що вона спочатку має припинити агресію, а вже потім обговорювати Україну на міжнародно....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Полиция открыла третье уголовное производство по делу ужасного пожара в Одессе

Полиция открыла третье уголовное производство по делу ужасного пожара в Одессе....