«Цирк і ганьба»: 5 думок про методи формування нової коаліції

У парламенті формується нова коаліція на базі двох найбільших фракцій: «Народного фронту» і «Блоку Петра Порошенка». Вчорашні противники об'єдналися проти спільного ворога − фракції «Батьківщина», лідер якої Юлія Тимошенко занадто високо оцінила свою участь в новій більшості. Вимоги Тимошенко − прийняття 18 законопроектів, спрямованих на перегляд співпраці з МВФ, зниження податків у різних галузях, в тому числі на видобуток газу, а також продовження мораторію на продаж сільгоспземель.

Незважаючи на очевидну безальтернативність сценарію НФ − БПП, методи, якими його реалізують, сумнівні з точки зору прозорості виборчого процесу. Весь цей тиждень у Верховній Раді йдуть переговори з позафракційними депутатами про приєднання до БПП або НФ для забезпечення необхідних 226 голосів. За часів президентства Віктора Януковича таких перебіжчиків називали «тушками», зараз вони − гаранти стабільності в країні.

Forbes запитав, що думають самі депутати і політологи про методи формування нової коаліції.

Павло Кішкар, народний депутат, позафракційний

Наскільки я спостерігав за БПП «зовні» − там мінімум десять опозицій. Подивимося, який це має вигляд всередині. Питання не в життєздатності коаліції, адже навіть після виборів одні й ті ж люди прийдуть у парламент і знову змушені будуть домовлятися. То що зміниться? І чи варто викидати більше 2 млрд гривень на нові перевибори? Очевидно, ні. Чи зможуть після перевиборів ті ж лідери покращити свою комунікацію? Очевидно, ні. Фактично, для мене політичне життя як таке закінчується, але бажання підтримувати державу і державні ідеї залишається. Ми будемо їх формулювати у вигляді законопроектів, і працювати далі.

Фінансова винагорода за перехід? Зрозумійте, це неможливо. Я повторю це скільки завгодно разів. Я проводжав на той світ людей, які загинули за те, щоб політики не брали грошей. Тому скажу ще раз − це неможливо.

Микола Томенко, народний депутат, склав повноваження 25 березня

Сьогодні може відбутися історична подія − створення коаліції. Як я і прогнозував, це буде одна з найдорожчих коаліцій в історії. Вона буде тимчасовою, коаліція виживання, коаліція людей, готових зробити все, щоб не піти на перевибори і отримати кредит МВФ. Але ці додаткові 5-6 депутатів будуть дуже дорогими для України, для українського бюджету.

Це унікальна ситуація. Коаліція сформована партією президента, партією прем'єра і колишніми лідерами «Самопомочі». Тобто насправді це не якісь там відщепенці, це лідери політичної сили, яка претендувала на формування найбільш чесного списку. І тому це дуже дорогі коаліціанти. Ось у цьому − парадокс цієї коаліції.

Іван Винник, народний депутат, БПП

Частина партій хоче працювати в нинішньому парламенті, в інших є мотивація йти на перевибори, і, відповідно, працювати в парламенті 9-го скликання. Якщо говорити конкретно про «Батьківщину», чітко видно, що вона хоче перевиборів, і зараз займається виключно передвиборчою кампанією, вдаючи, що вони ведуть переговори про входження в коаліцію. Але їхні вимоги, по суті, переважно популістські. Та й безвідносно до цього неможливо протягом одного сесійного тижня прийняти зазначені 18 законопроектів, навіть якщо парламент буде зосереджений виключно на них.

Все це уявні переговори. Є тільки дві партії, зацікавлені в роботі коаліції «Європейська Україна», і в тому, як вона буде називатися після переформатування, − це БПП і НФ. Є окремі позафракційні депутати, які теж відповідально ставляться до майбутнього України, з огляду на те, що Україна не може собі зараз дозволити проведення позачергових виборів і з фінансової точки зору, і з макроекономічно-політичної.

Тому є окрема кількість депутатів, які самостійно пишуть заяви, і сьогодні буде розглядатися питання їх входження у фракцію. Наскільки мені відомо, також є кілька депутатів, які розглядають входження в «Народний фронт». Дозволю собі припустити, що з урахуванням таких депутатів ми зможемо набрати необхідні 226 голосів для формування нової коаліції.

Ми розуміємо, що коаліція потрібна тільки для висунення нового прем'єра. Для прийняття цього рішення потрібні 226 голосів незалежно від того, хто віддає ці голоси, починаючи з тієї самої «Батьківщини» і закінчуючи «Опозиційним блоком», або яка вам фракція більше подобається.

Сергій Лещенко, народний депутат, БПП

Вчора ввечері в Адміністрації президента були переговори з депутатами, які зараз є позафракційними, про вступ у дві найбільші фракції коаліції. Це робиться для того, щоб нівелювати золоту акцію Юлії Тимошенко, яка сказала, що приєднається до коаліції тільки в обмін на якісь захмарні закони.

Вербують Констаниновського, Рибчинського. Мажоритарники − це одне, але коли три депутати, обраних за списками іншої сили, вступають у БПП, причому кажуть, що «для нас це кінець кар'єри», а потім все-таки вступають, сидять з опущеними очима... Це просто цирк і ганьба.

Питання в іншому: яким чином, якою ціною це робиться? Беруть, просто «тушать», і «тушками» засовують у фракції. Уявіть − заходиш вранці на фракцію, а там уже сидять Кривенко і Кішкар, яких навіть не оголошували з трибуни, рішення щодо яких не було, сидять просто, ніби так і треба. Завтра зайду − там Хомутиннік буде сидіти, Геллер буде сидіти, чому б їх не прийняти? Я в шоці був, ну, є ж хоч якась елементарна культура, елементарна повага до членів фракції.

Сергій Таран, політолог

Чи можливе створення коаліції у форматі двох фракцій? Так, можливе.

Звичайно, було б краще, якби інші політичні сили також приєдналися до коаліції, і не довелося б збирати позафракційних депутатів. Зараз дуже важлива консолідація всіх без винятку проєвропейських сил, і чим з більшої їх кількості буде складатися коаліція, тим краще для країни. Але «Самопоміч» уже заявила, що вона не приєднається, «Радикальна партія», швидше за все, не зробить цього, а «Батьківщина» висунула відверто дивні умови.

Ці умови є, по суті, початком передвиборної кампанії Юлії Тимошенко. Тому що вони малореалістичні для виконання. Вони передбачають перегляд співпраці з МВФ, а поки що чіткої альтернативи цій співпраці немає.

І навіть якби вона увійшла в коаліцію, то найближчим часом покинула б її, заявивши, що коаліція не виконує умови. І тоді − дострокові вибори, тому що коаліція знову розпалася б. Тому Юлія Тимошенко вже в режимі виборчої кампанії, і можливо, навіть не парламентської, а дострокових президентських виборів, якщо їй вдасться настільки розгойдати ситуацію.

джерело: forbes.net.ua

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

12-річна, що втекла з дому, щоб "жити дорослим життям", знайшлася

Три дні тому про зникнення 12-річної Чалої Аліни жительки с....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Розпочався міжнародний флеш-моб на захист прав дельфінів

На території України досі працює 20 дельфінаріїв, в яких утримується близько 80 дельфінів-афалін та інші рідкісні морські тварини....