Дембельський акорд Шокіна і нова коаліція

Порошенко відправиться до Вашингтона з чесно виконаним завданням. Про це у своєму блозі на NV.ua пише політолог Тарас Березовець. 

Сьогоднішнє звільнення Віктора Шокіна з посади генпрокурора було прогнозованим. У списку 289 депутатів, які проголосували за його відставку, числяться 114 представника БПП. Це говорить про те, що Банкова давно затвердила це рішення. А от звільнення з посади заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе, відомого з розслідування так званої справи «діамантових прокурорів», стало несподіваним, спровокувавши суспільний резонанс.

Це дембельський акорд Шокіна. Сакварелідзе все одно мали намір звільнити, і Шокін зробив це, щоб «не бабрався» новий генпрокурор. Вважаю, Сакварелідзе більше не повернеться в Генпрокуратуру, і шанси на його призначення новим генпрокурором, м'яко кажучи, нульові.

Однак, зважаючи на той факт, що відомство Шокіна передало значну частину своїх функцій суміжним структурам, зокрема, Національному антикорупційному бюро та Антикорупційній прокуратурі, значення ГПУ переоцінене. Хіба що генпрокурор задіюється в процедурі імпічменту (нічого іншого на думку не спадає).

Навіщо було звільняти Шокіна саме сьогодні, очевидно. Завтра Петро Порошенко летить у США. Їхати в Америку без вирішеного питання щодо Шокіна було б досить складно. Тому звільнення генпрокурора – хороший хід. Він серйозно посилює переговорні позиції президента України у Вашингтоні.

Крім іншого, американців, ймовірно, буде непокоїти питання призначення нового уряду. Не виключено, що вони спробують настояти на збереженні нинішнього Кабміну. Тут поки що похвалитися нічим, оскільки для призначення нового уряду потрібні 226 голосів коаліції, яких наразі немає. Але, враховуючи той факт, що дострокових виборів у цьому році вже не передбачається, коаліцію, найпевніше, сформують три фракції: БПП, Народний фронт і Батьківщина. Крім того, до них, можливо, приєднається Радикальна партія Ляшка. Зараз лідер радикалів підвищує ставки і торгується за посаду спікера парламенту. Однак проти цього категорично виступає Народний фронт, голоси під його призначення навряд чи знайдуться. Ляшку, найімовірніше, доведеться задовольнятися кількома міністерськими портфелями.

Коли буде створена нова коаліція? Президенту хотілося б, щоб більшість сформували до його від'їзду в США. Всю минулу ніч між БПП, Народним фронтом і Батьківщиною тривали інтенсивні консультації щодо нової коаліції. Ні про що конкретне не домовилися, крім принципового рішення про формування більшості. Не виключаю, що сьогодні може статися щось екстрене, і ближче до вечора, ймовірно, підпишуть коаліційну угоду в складі трьох фракцій (президенту вкрай необхідно їхати у Вашингтон з позитивними новинами). Але навіть якщо цього не відбудеться, питання про коаліцію принципово вирішено, і вона буде створена. Максимум цей процес розтягнеться на тиждень.

Яка подальша доля ГПУ? Поставити на голосування нового генпрокурора в пакеті з новим Кабміном, найімовірніше, не вийде. На сьогодні немає кандидатури, яка влаштовує і президента, і народних депутатів. Відповідно, я не очікую швидкого призначення нового голови ГПУ. Ті, хто вже називався як можливі претенденти на цю посаду – Юрій Луценко, Юрій Столярчук, Сергій Горбатюк – на мій погляд, нереальні. Шансів зайняти крісло генпрокурора у них немає. Цілком можливо, що це буде якась тіньова людина, яка зараз навіть не фігурує.

Саме так зробили з Володимиром Гройсманом і його потенційним призначенням на пост прем'єра: спочатку було озвучене прізвище Яресько, багато хто вхопилися за цю ідею, але не перейнялися тим, що під неї елементарно немає коаліції і немає голосів для її призначення.

Думаю, зараз кандидатура нового генпрокурора виношується президентом і буде озвучена після того, як «спалять» всіх названих сьогодні кандидатів. Що значить «спалять»? Спочатку виникає потенційна кандидатура, а потім на неї вкидається компромат. Хороший приклад – Горбатюк. Після того, як його назвали ймовірним новим генпрокурором, з'явилися якісь відомості, що він нібито був задіяний у процедурі переслідування Юлії Тимошенко за часів Віктора Януковича. Подібні речі будуть шукати під кожного претендента, а реальний кандидат з'явиться лише тоді, коли будуть «спалені» всі нинішні кандидатури.

Але в США до президента якихось претензій щодо цього висувати не стануть. Американців непокоїло, що довгий час не могли звільнити Шокіна. Сьогодні це питання зняте. Таким чином, Порошенко поїде до Вашингтона з чесно виконаним завданням.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Стало відомо, коли столичні житлові будинки підключать до опалення

Планове підключення житлових будинків Києва до опалення має завершитися наступного тижня....

Це може бути цікавим

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

На майнинг одного биткойна уходит энергии, как на целый дом за месяц

Майнинг биткойнов использует много электроэнергии, что делает безопасными подобные операции, так как неправомерные схемы становятся слишком затратными....