Донбас повернеться до України, коли місцеві колаборанти визнають свої злочини

Під час вивчення хорватського досвіду мирної та військової реінтеграції окупованих територій від практично всіх місцевих політиків і посадовців ми чули, що мирна реінтеграція Східної Славонії хоч і була важким процесом, який багато критикувався і не мав великої підтримки в суспільстві, але альтернативи були гірші і тому таке рішення, в підсумку, виявилося вірним.

Як образно сказав тодішній заступник міністра внутрішніх справ Йошко Морич: "Інколи треба їсти жаб, щоб потім не їсти крокодилів".

Відверте несприйняття того рішення ми почули тільки від цього чоловіка, який зараз працює в команді Вуковарсько-Сріємського жупана (голови обласної влади), колишнього добровольця та командира роти хорватської армії, який за часів реінтеграції в 1997 році повернувся в свою общину як начальник району. "Все я зробив, що вимагала ця мирна реінтеграція. Всі повернулися. Але скажіть мені ще раз зробити цю мирну реінтеграцію - і я відмовлюся. Я до неї дуже критичний, попри те що в Європі і вважають це дуже успішним досвідом", - сказав він.

З 5 тисяч населення його району 102 людей було вбито. "102 людини загинули, але ніхто не відповів. Згвалтовані жінки ходять по вулиці і зустрічають тих, хто їх гвалтував... Концепція була така, що ті, хто здійснив злочини повинні піти. Але дехто з них залишилися і виявилося, що довести їх вину в судовому процесі дуже проблематично. Правосуддя дуже повільне", - нарікав він.

"Мій батько помер в селі від наслідків мирної реінтеграції". Крім батька чоловік втратив у війні ще дядька і брата.

Про своє відчуття, що справедливість не відновлена, нам говорили в Хорватії досить часто. І журналістка, дім якої під Карловацем зруйнували і яка ще досі не може без сліз говорити про те, яким чужим для неї було рідне зруйноване село ще рік після повернення. І жінка, яка була директоркою госпіталю під час облоги Вуковару, більш як 200 пацієнтів якого серби катували і розстріляли після захоплення міста. Навіть відомі деякі імена учасників цієї бійні і командира підрозділа, бійці якого це здійснили. Але перших Сербія не засудила і не видала, а другий стверджує, що геть не знав, що відбувається в 400-х метрах від його штабу.

В Вуковарській жупанії ми почули про 126 випадків самогубств тільки колишніх хорватських бійців через мирну реінтеграцію. Скільки було самогубств жителів краю навіть не змогли вказати. Але що такі наслідки війни і реінтеграції треба враховувати - це очевидно.

"Можливо колись вийде пробачити, але забути - ні", - ось формула ставлення до колишніх ворогів, яка актуальна через 20 років по війні.

Власне, ключовим у можливості хоч якогось примирення і реінтеграції окупованих територій мені видаються слова Вуковарсько-Сріємського жупана Божо Галича: "Люди сербської національності, які живуть в Хорватії повинні прийняти і визнати, що сербська держава здійснила злочин проти хорватів. І хтось повинен нести за це відповідальність. І тутешні серби повинні допомогти знайти пропалих безвісті (таких зниклих більш як тисяча осіб і є підозри, що сербська сторона приховує інформацію про місця масових поховань, хоч і знає де шукати)". В Хорватії таке покаяння і розуміння з боку місцевих сербів поступово прийшло. І треба усвідомлювати, що і в Україні не буде ніякої успішної реінтеграції окупованих територій без подібного покаяння і визнання провини Росії і її колаборантів за війну та агресію проти України з боку тих людей, які зараз від імені ОРДЛО, Донбасу чи ще когось говорять про примирення. Без визнання провини примирення не буває.

автор: Ольга Лень

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

Це може бути цікавим

Польше следует потребовать репараций от России

Интервью с историком Тадеушем Плужаньским....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В России заявили, что в представительные органы не избрали ни одного инопланетянина

По итогам недавних выборов, 70 процентов депутатских мандатов в Алтайском крае досталось представителям «Единой России»....