Повернення до витоків: що чекає на Донбас із губернатором Ахметовим

Рінат Ахметов – голова Донбасу. Це словосполучення, широко розтиражоване минулої суботи в контексті можливого призначення очільника СКМ керівником непідконтрольних наразі Україні районів Донецької області, сколихнуло громадську думку і дало привід для вибудовування версій і теорій навколо цього рішення. Розглянути ситуацію так, як її бачать не з Києва, а зі східних областей, пропонує Сергій Шахов, лідер Усеукраїнського громадського об'єднання «Народна довіра».

Особисто я не раз чув від мешканців Донецька, що вони «виживають» тільки завдяки Рінатові Ахметову і його допомозі. За їхніми словами, російська гуманітарка або не доходить до міста, або осідає в засіках терористів. А ось із місією годувати людей похилого віку та інших мирних громадян ефективно справляються структури Ріната Ахметова.

З другого боку, така підтримка не абсолютна, і тут теж не варто плекати ілюзій. Багато людей на окупованій території Донбасу вважають Ахметова «зрадником». Уже той факт, що його позицію радше можна назвати «швейцарською», нейтральною, для деяких прихильників «молодих республік» неприйнятний.

Якщо говорити про числа, рівень підтримки Ахметова на окупованих територіях сягає 55–60%. Для порівняння: рівень підтримки його найближчого конкурента Захарченка на виборах – звісно, реальних, а не підкріплених автоматами – не більш як 10% (за альтернативними оцінками, реальний рейтинг Олександра Захарченка вищий і сягає 50%. – Forbes).

Для мешканців регіону Рінат Ахметов – не просто відоме ім'я. Багато хто сприймає його як покровителя і захисника міст Донбасу, як провідника їхніх інтересів. За це вони готові пробачити його проукраїнськи-нейтральну позицію, але багато чого очікуватимуть в обмін на такий кредит довіри.

Звичайно, у людей до нього відразу будуть завищені очікування. В їхніх очах він має не просто відновити систему, а поліпшити життя порівняно з довоєнними 2012–2013 роками.

Цікаві механізми, за допомогою яких у разі свого призначення Рінат Ахметов наводитиме лад в області. Його переваги – колосальні зв'язки в найрізноманітніших колах і вміння вибудувати роботу команди мільярдного холдингу. Але навряд чи від менеджерів СКМ колись раніше були потрібні навички такого антикризового управління. Мова йде не тільки про необхідність налагодити життєзабезпечення регіону, який розірвав усі економічні зв'язки з Україною. Паралельно потрібно буде придушувати осередкові повстання окремих «ідейних» деенерівців (тих, хто не може розраховувати на амністію і кому нема чого втрачати). Із такими проблемами власник холдингу СКМ не стикався, а отже, важко передбачити, наскільки його досвід в управлінні великим бізнесом можна застосувати на Донбасі 2016 року.

Старий друг

Ще один важливий аспект – зміна еліт, яка остаточно відбудеться з поверненням Ахметова в Донецьку область. Регіонали «старої школи» давно втратили більшу частину авторитету як серед місцевих жителів, так і в очах російських кураторів. Проте їхній вплив нікому не перейшов, він просто розчинився, адже сьогоднішні керівники «ЛНР» і «ДНР» – маріонетки, які не володіють справжньою владою. Отже, перший політик, який зайде в окупований Донбас на законних основах, зуміє отримати величезний пул підтримки з боку цілком різних кіл, зокрема за межами «особливих районів». Якщо сказати простіше, Рінат Ахметов має шанс відновити і подвоїти вплив на Донбасі, сконцентрувавши всю владу в регіоні виключно на собі.

І тут ми підходимо до одного з найважливіших питань. У разі призначення голова «особливих районів» дістане широкі повноваження. Можна припустити, що його обов'язки будуть зовсім іншими, ніж у решти українських губернаторів. Серед причин, що дають змогу вимагати розширених повноважень, є й об'єктивні. Якомога швидше відновити те, що руйнували два роки, вести постійний моніторинг сепаратистської активності в регіоні, максимально оперативно реагувати на будь-які можливі провокації аж до терактів, підготувати базу для подальшого приходу інвестицій у регіон, створити умови для капіталу (державного і приватного) – усе це неможливо без високого рівня підтримки та реальної влади.

Саме тому офіційний Київ має ретельно пильнувати, щоб «особливі райони» не стали феодальними вотчинами їхніх керівників.

У цьому контексті важливо, що активи Ахметова зав'язані на єдиній Україні, і поглиблення поділу країни призведе до ще більших фінансових втрат. Називайте це фактором стримування, але майно Ахметова, що міститься в Україні, автоматично робить його українським і навіть проукраїнським політиком.

Багато хто може виступати проти кандидатури Ріната Ахметова на посаді голови окупованої частини Донецької області. Але нехай тоді критики запропонують альтернативних кандидатів. Особисто я не можу назвати інших серйозних претендентів, які мають аналогічний потенціал для розв’язання нинішньої проблеми. Наприклад, Сергій Тарута значно частіше й активніше висловлював свою проукраїнську позицію, а отже, його прийме менша кількість мешканців «особливих районів».

автор: Сергій Шахов, джерело: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Ким Кардашьян собирается посадить Канье Уэста на диету

Месяц назад в сеть попали снятые папарацци фото Канье Уэста, на которых рэпера, стремительно набравшего лишний вес, сложно узнать даже преданным его поклонникам....

Це може бути цікавим

"ButterfFly of London" презентовали эксклюзивный косметологический аппарат в Украине

Презентация состоялась в отеле Hilton, Kyiv при поддержке телеканала "Первый Деловой", глянца "Woman Magazine", а также портала Absurdu....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Столиця завмерла у величезних заторах

У середу, 18 жовтня, в Києві спостерігаються сильні затори....