Рівність і дотримання прав – найкращий подарунок жінкам

Звичне для нас свято 8 Березня, коли чоловіки дарують жінкам квіти й сувеніри, у світі, за рішенням ООН, з 1977 року відзначається як День боротьби за права жінок і міжнародний мир. І у більшості європейських країн  це - не свято, а привід нагадати про рівні права чоловіків і жінок на працю, суспільні блага тощо. 

Комітет з питань захисту прав жінок та ґендерної рівності Конфедерації вільних профспілок України відмічає, що в Україні спостерігається нерівність чоловіків та жінок на ринку праці: існують розрив у розмірі заробітної платні, ґендерна сегрегація та доступ до гідної зайнятості. Також слід відмітити, що судова практика розгляду справ дискримінації жінок на ринку праці перебуває на низькому рівні. КВПУ вважає, що необхідно розширювати економічні можливості жінок та надати їм можливості для підприємницької діяльності. Однією з великих проблем залишається забезпечення реального рівного розподілу сімейних обов’язків та відповідальності між жінками і чоловіками щодо виховання дитини.

Заробітна плата

Згідно з даними Державної служби статистики України, середньомісячна заробітна плата жінок у 2015 році була на 27% менша, ніж чоловіків - 3437 грн та 4676 грн відповідно. Єдина галузь, де жінки отримують більше чоловіків, – «діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування»:  3073 грн проти  3002 грн. В усіх інших галузях економічної діяльності краще заробляють чоловіки.

Крім того, згідно зі статистикою, професії, де домінують жінки, менш оплачувані. Жіноча праця традиційно більш поширена у поштовій та кур'єрській діяльності, де питома вага жінок у загальній кількості штатних працівників - 85%, у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (82%), в освіті (77%), функціонуванні бібліотек, архівів, музеїв та інших закладів культури (77%), текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (76%), сфері творчості, мистецтва та розваг, фінансовій і страховій діяльності (67%), тимчасовому розміщуванні й харчуванні (65%), державному управлінні й обороні, обов'язковому соціальному страхуванні (64%).  Найменша різниця у рівні оплати праці за статтю – у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (1,7%), транспорті (3,8%), освіті (6,6%), будівництві (9,5%). Найбільша різниця середнього розміру заробітної плати жінок і чоловіків спостерігається у добуванні кам'яного та бурого вугілля (55,1%), у сфері мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (49,2%), фінансовій та страховій діяльності (35,6%), поштовій та кур'єрській діяльності (34,4%).

Порушення прав

Комітет з питань захисту прав жінок та ґендерної  рівності КВПУ також відзначає, що жінки страждають й через проблему невиплати заробітної плати. Так, працівники ПАТ «Львівська вугільна фабрика», 90% з яких – жінки, постійно потерпають від нестабільної виплати заробітних плат. З 30 вересня 2015 року трудівниці припинили роботу фабрики через заборговану майже за півроку зарплатню. Крім того вони блокували вивезення відходів основного виробництва із двох хвостосховищ, розташованих на певній відстані від фабрики. Жінки ночували просо неба й, за свідченнями представниць незалежної профспілки підприємства, на них навіть намагалися наїхати технікою, щоб розігнати. Середня зарплата на підприємстві становить приблизно 3 тис. грн. Жінки зайняті на роботах з важкими умовами праці:  фізичними навантаженнями, забрудненням повітря, шумом, вібраціями.

Комітет з ґендерних питань Конфедерації вільних профспілок України також відзначає, що в Україні існує проблема зайнятості жінок на добувних підприємствах. В Україні діє заборона на працю жінок під землею. Водночас на шахтах Кривого Рогу жінки задіяні у підземних роботах, які передбачають фізичне навантаження та працю в шкідливих умовах. Переважно вони працюють на посадах машиніста конвеєра ДСФ, лаборанта-радіометриста. Оплата праці  цих посад  значно нижча, ніж у професій, де працюють переважно чоловіки. Часто жінки, які трудяться на підземних роботах, самі виховують дітей і є єдиними годувальницями у сім’ї.

Читайте також: Зона дискомфорта. Опыт женщины из сферы IT

Хоч в Україні й діє ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», роботодавці порушують його норми. Так, у вакансіях зазначають, якої статі їм потрібен працівник, на співбесідах жінкам можуть ставити питання особистого характеру, відповіді на які можуть стати причиною дискримінації:  щодо сімейного статусу, наявності дітей, вагітності тощо. Жінкам так само важко довести факти сексуального домагання. Так, у 2015 році представниця незалежної профспілки заявила про тиск та необ’єктивне ставлення до неї з боку керівника через відмову мати з ним стосунки. Пізніше жінка розповіла про факт сексуального домагання у офіційному поясненні по справі нещасного випадку. Як наслідок, керівник подав на неї  до суду за наклеп. Зазвичай жінки не можуть довести факти сексуального домагання, бо не мають необхідної аудіо- чи відео-фіксації інциденту.

Жінки у незалежному профспілковому русі

Комітет з питань захисту прав жінок та ґендерної  рівності Конфедерації вільних профспілок України був створений з метою координації діяльності подібних комітетів первинних осередків для вирішення питань ґендерної рівності та їхньої взаємодії з органами законодавчої і виконавчої влади всіх рівнів, громадськими об’єднаннями та організаціями. До його завдань входить вивчення становища жінок і чоловіків на ринку праці та забезпечення соціальної рівності між ними, а також дотримання законодавства у ґендерних питаннях в Україні. Сформований цей орган з голів  комітетів Жіночої мережі КВПУ та фахівців із ґендерних питань, тобто до його складу входять і жінки, й чоловіки.

Комітет готує положення з питань формування і реалізації політики профспілки стосовно жінок та реалізації норм Конвенції про ліквідацію усіх форм їх дискримінації. Його члени також аналізують і оцінюють стан охорони, умови й оплати праці жінок, надання їм пільг, передбачених законодавством, беруть участь у підготовці проектів законів, які сприятимуть соціальній рівності жінок та чоловіків.

Читайте також: Актуальність 8 Березня при нинішньому становищі жінок неможливо ставити під сумнів — експертка

Має Комітет і певні досягнення. Передусім хочеться відзначити, що жінок все частіше обирають головами наших первинних профспілкових організацій. Це свідчить не тільки про те, що жінкам більше довіряють, а й про те, що вони не бояться брати на себе відповідальність і готові відстоювати не лише власні права, а й - трудових колективів. І це не тільки у медичній та освітній галузях, де жінки становлять більшість працюючих, а й у такій суто чоловічій сфері, як вуглевидобувна. І там, де жінок обрано головами первинок, можна з впевненістю сказати, що організації – у надійних руках. Це, наприклад, стосується голів первинних осередків НПГУ шахт «Новодонецька» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» Маргарити Константін, «Лісова» і  «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» Мирослави Кафтан і Ольги Божко, а також Наталії Барни, яка змінила багаторічного лідера Ольгу Шкоропад на ПАТ «Львівська вугільна компанія». Наші жінки впевнено демонструють, що можуть бути не тільки успішними головами профспілкових організацій, а й ефективно захищати права працівників.

Окрім профспілкової, наші жінки активно займаються й громадською роботою. Приміром, активна членкиня Комітету з питань захисту прав жінок і бухгалтер первинної профспілкової організації НПГУ шахти «Південнодонбаська №1» Ія Кроленко, яка живе у Вугледарі Донецької області, розташованому поруч з окупованою російськими найманцями територією, свої патріотичні почуття підтверджує допомогою українській армії.

Насилля

Член Комітету з питань захисту прав жінок та ґендерної рівності, заступник голови МО НПНУ м. Кривого Рогу Олена Маслова змогла постояти за себе, коли на неї напали невідомі. Через факт побиття Олени Конфедерація вільних профспілок України звернулася до Міжнародної конфедерації профспілок. Реакцією генерального секретаря МКП Шаран Барроу на це став її лист до Президента України Петра Порошенка з вимогою провести розслідування факту побиття Олени та інших порушень трудових і профспілкових прав у нашій країні.

Конфедерація вільних профспілок України приділяє значну увагу навчанню, особливо жінок-профспілківців. Завдяки цьому жінки стають впевненішими, досвідченішими та краще обізнаними у сфері трудового законодавства і не бояться очолювати профспілкові організації.12832292_1152830644735298_3399424544986191087_n (1)

Джерело: Конфедерація вільних профспілок України

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Раскрыта главная опасность итальянского супервулкана

Международная группа ученых из Италии и США выяснили местоположение магматического пузыря под Флегрейскими полями — вулканической кальдеры рядом с Неаполем (Ита....

Це може бути цікавим

Путину сопутствует успех, но темпа он не выдержит

Глава Мюнхенской конференции по безопасности Вольфганг Ишингер считает, что Россия гораздо слабее, чем кажется....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В​алерій Дубіль: Через так звану медреформу Україна залишиться без лікарів

У разі запровадження медичної «реформи» на медиків чекає безробіття....