Топ-10 найбільших українських імпортерів

Політико-економічна криза 2014-2015 років згубно позначається на всіх бізнес-операціях українських компаній. Однак навряд чи якась із них постраждала більше, ніж імпорт. Адже при практично синхронному падінні обох напрямків зовнішньої торгівлі України скорочення експорту значною мірою пояснюється негативною ціновою кон'юнктурою на світових сировинних ринках. Зарубіжні ж поставки в країну в першому півріччі скоротилися на 36% − до $18,1 млрд.

Директор економічних програм центру Разумкова Василь Юрчишин пояснює, що головною причиною цього падіння було загальне скорочення попиту в Україні: «У нинішній економічній ситуації відбулося різке зниження виробництва і, відповідно, попиту на споживчі та інвестиційні товари. Це торкнулося продукції як закордонного, так і внутрішнього виробництва».

Разом з тим при триразовій девальвації гривні протягом двох останніх років імпортні товари суттєво програють українським аналогам у ціновій привабливості. Щоб не піднімати ціни реалізації відповідно до зростання курсу іноземної валюти, імпортерам доводилося працювати з меншою рентабельністю і, як наслідок, меншою кількістю продукції. «Доступ всіх економічних агентів до валюти в результаті обмежувальної політики НБУ також істотно знизився», − додає Юрчишин.

При триразовій девальвації гривні протягом двох останніх років імпортні товари суттєво програють українським аналогам у ціновій привабливості

На його думку, в таких умовах введення в 2015 році тимчасового імпортного збору в розмірі 5% і 10% для промислових і продовольчих товарів, відповідно, вже не істотно не вплинуло на загальні обсяги поставок. Бюджет при цьому заробив понад 14 млрд гривень тільки в І півріччі.

Політичні аспекти нинішньої кризи не могли не позначитися на географічній структурі українського імпорту. У І півріччі 2015 року поставки з Росії скоротилися більш ніж наполовину − до $3,7 млрд. Ключову роль у цьому зіграла переорієнтація імпорту енергоресурсів, адже якщо два роки тому на Росію припадало 96% всіх поставок газу, то в січні-червні 2015-го − вже лише 37%.

Основні обсяги блакитного палива Україна тепер купує у європейських країн. Завдяки цьому імпорт із ЄС на загальному тлі знизився несуттєво − на 26% − до $7,3 млрд. Обсяги закупівель в окремих європейських країн-постачальників навіть істотно зросли. Наприклад, імпорт із Норвегії, понад 80% якого припадає на енергоресурси, за перші шість місяців минулого року збільшився в чотири рази.

Четвертий за обсягами операцій імпорту партнер України − Білорусь − скоротила їх на 44% через зростання цін на нафтопродукти свого виробництва. Вони займали 77% у загальному обсязі білоруських поставок.

Серед регіонів найбільшу питому вагу в імпорті продовжує утримувати Київ з часткою 38%. З величезним відставанням за ним ідуть Дніпропетровська і Київська область.

Частина обсягів при цьому припадає на столичний регіон тільки за формальними ознаками. «Багато компаній-імпортерів лише зареєстровані в Києві. Сама столиця стільки не споживає», − зазначає керівник Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан.

Видання "Forbes" уклало рейтинг компаній, які імпортували найбільше товарів у першому півріччі 2015 року. Як і на першу десятку найбільших експортерів, на ці 10 компаній припадає 27% зовнішньоторговельних операцій у своєму напрямку.

Місце Компанія Галузь Імпорт у січні-червні 2015-го (млн $)
1 НАК «Нафтогаз» України» нафтогаз 2948
2 «WOG Трейдинг» нафтогаз 356
3 «ArcelorMittal Кривий Ріг» металургія 328
4 «Азовсталь» металургія 327
5 НАЕК «Енергоатом» енергетика 213
6 «Сингента» хімія 161
7 «ОККО-Бізнес» нафтогаз 145
8 «Віолана-ТЕК» вантажо- перевезення 138
9 «Самсунг Електронікс Україна Компані» дистрибуція 116
10 ПАО «Укртатнафта» нафтогаз 115

Читайте також: Росія «націоналізувала» українське майно на 50 мільярдів гривень

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Чому жінкам важко схуднути після пологів

Майбутні матусі своє схуднення часто ставлять в пріоритеті після народження дітей, однак не варто надто сильно налягати на зміну харчування та фізичні вправи, адж....

Це може бути цікавим

Жена Армена Джигарханяна впервые прокомментировала его обвинения

В 2016 году народный артист СССР Армен Джигарханян женился на Виталине Цымбалюк-Романовской, которая моложе супруга на 44 года....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Медична реформа: названо головне нововведення наступного року

Масштабний запуск в Україні медичної реформи заплановано на 2020 рік, але вже наступного року набудуть чинності деякі нововведення....