Експерт розказав, що сьогодні б'є по курсу гривні

На ситуацію на валютному ринку тиснуть п'ять основних факторів. Про це у своєму блозі на NV.ua пише екс-міністр економіки України Роман Шпек.Залишаю за собою право висловити свою думку повністю щодо факторів, які сьогодні тиснуть на курс гривні, крім жорстких валютних обмежень НБУ. Не можна стверджувати, що саме адміністративні обмеження є причиною поточного ослаблення гривні. Адже вони діють не перший місяць і навіть не перший рік, а ми говоримо про ситуацію останніх тижнів. Є куди як серйозніші фактори тиску на курс.

1. Об'єктивне зниження світових цін на продукцію українського експорту. Наприклад, індекс S&P цін на сільськогосподарську продукцію з початку року знизився на 3,7% - до мінімуму з 1978 року. Також свій негативний вплив спричиняють втрати від дій Росії щодо закриття свого ринку і обмеження транзиту.

2. Зміцнення реального ефективного обмінного курсу гривні, який вимірює конкурентоспроможність українських товарів щодо країн торгових партнерів. За рахунок девальвації валют країн-торговельних партнерів здійснюється тиск на НБУ щодо девальвації гривні.

3. Ефект збільшення бюджетних виплат держбюджету-2015 в грудні здійснив відкладений тиск на курс у січні: видатки зведеного бюджету у грудні склали 118 млрд грн, що в 2,3 рази більше за середньомісячні витрати в січні-листопаді 2015 року. При цьому на єдиному казначейському рахунку великі залишки в розмірі 35-40 млрд грн перебували досить довго, але надмірні витрати чомусь здійснили лише наприкінці грудня. Це неприпустимо.

4. Однак головний фактор ослаблення гривні в останні тижні – це ризик зриву програми зовнішнього фінансування України. Таких прямих заяв з боку МВФ і послів Україна не отримувала давно. Наші політики плутали дипломатичний етикет із схваленням – і навіть тут їм пішли назустріч, називаючи речі прямолінійно. В курс закладаються ризики нарощування політичної невизначеності, що, в підсумку, також може призвести до вимушеного емісійного фінансування широкого дефіциту державних фінансів.

Наші політики плутали дипломатичний етикет зі схваленням

5. І, звичайно ж, дійсний набір валютних обмежень, який є безпрецедентно жорстким і довгостроковим. Він складається не тільки з вимоги обов'язкового продажу виручки, яку було введено в листопаді 2012 року. Спочатку розмір продажу становив 50%, а з вересня 2014 року він був піднятий до 75%. Існують також інші, не менш вагомі, обмеження для бізнесу. Наприклад, купівля валюти тільки на четвертий день після формування заявки в банк, заборона на купівлю валюти для виплати дивідендів і багато інших. Це вимушені і виправдані заходи, щоб не допустити тотального виведення валюти з ринку. Але це той випадок, коли тимчасовий захід при постійному застосуванні стає пародією на свій задум. Настав час для їх поступового скасування. Цей процес розпочався стосовно населення, і ми чекаємо, що дуже скоро він почнеться і щодо бізнесу.

Всі ці чинники в рівній мірі мають негативний тиск на валютний ринок, що виливається в ослаблення курсу національної валюти. Але, якщо наші політики візьмуться за голову і перестануть жити лише своїми інтересами, а трохи подумають про людей, ситуація дуже швидко може змінитися на краще.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Где ждать самых прорывных технологий, - мнение эксперта

Qualcomm знает в какой области теперь ждать прорывных инновацийГенеральный директор компании Qualcomm признал, что самые передовые технологии в настоящий момент тестиру....

Це може бути цікавим

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Киеве опасно увеличилось количество бродячих собак

Волонтеры подсчитали количество бездомных собак в Киеве....