Експерти: Оприлюднення стенограми засідання РНБО щодо Криму може нашкодити безпеці України

Оприлюднення стенограми засідання РНБО щодо Криму корисне для розуміння мотивів політиків, проте може нашкодити національній безпеці країни, вважають експерти.

22 лютого Рада національної безпеки та оборони оприлюднила розсекречену стенограму засідання від 28 лютого 2014 року, коли вирішувалась доля протидії окупації Росією Криму.

Документ викликав гучний політичний скандал, адже з нього стає зрозуміло, що за оголошення воєнного стану та військовий опір Росії виступав тільки тодішній в.о. президента Олександр Турчинов.

А от екс-міністр оборони від партії "Свобода" Ігор Тенюх, екс-голова СБУ Валентин Наливайченко виступали проти збройного опору.

Таку ж позицію займала лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко, яка тоді не займала жодної посади.

Але окрім політичного боку скандалу – можливого удару по Юлії Тимошенко, експерти звернули увагу на ще один вимір інциденту – наскільки публікація таких секретних документів є законною та шкодить державним та національним інтересам України.

Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, якій чи не найбільше може зашкодити публікація стенограми засідання РНБО, припустила, що цей крок може бути незаконним.

"На мій погляд, це є злочином, який точно буде рано чи пізно кримінальним чином розглянутий", - заявила Юлія Тимошенко.

Натомість голова комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський, який формально був ініціатором розсекречення, наполягає, що все відбулось законно.

"Ми заздалегідь, ще 9 грудня 2015 року, навіть до ухвалення бюджету, звернулись до управління зовнішньої розвідки та РНБО, щоб надали інформацію та обставини агресії РФ у кінці лютого 2014 року", - повідомив Сергій Пашинський.

Він визнає, що скандальна стенограма була секретною, але цей гриф з неї зняли відповідно до законної процедури.

"Процедура розсекречення була повністю пройдена у відповідності до закону та Конституції", - запевнив пан Пашинський.

Сергій Пашинський був головою адміністрації в.о. президента Олександра Турчинова у кінці лютого 2014 року.

Згідно із законом про державну таємницю, головним органом охорони держтаємниці є СБУ, а РНБО – координує та контролює дії влади у сфері.

Також закон визначає, що ступінь секретності та питання зняття такого грифу з документів вирішують спеціальні державні експерти за критеріями СБУ.

Строк секретності для документів "особливо важливі" складає не більше 30 років, "цілком таємно" - не більше 10 років, а просто "таємно" - не більше п’яти років.

У нашому випадку гриф таємності протримався менше двох років.

Хоча, як стверджує колишній міністр оборони та екс-керівник комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко, стенограма щодо Криму мала носити гриф "цілком таємно" і бути секретною десять років.

Він погоджується, що процедуру зняття грифу могли провести законно.

"В Україні СБУ відповідає за визначення терміну секретності, у кожній державній установі є свій експерт з питань державної таємниці, який мав поставити підпис і під розкриттям цього документу", - розповів ВВС Україна Анатолій Гриценко.

Він наполягає, що розкриття цього документу не могло відбутись не тільки без відома секретаря РНБО Олександра Турчинова, а й президента, який є формальним головою РНБО.

Колишній керівник контррозвідки СБУ та управління розвідки Міноборони Олександр Скіпальський запевнив ВВС Україна, що Олександр Турчинов як секретар РНБО має право знімати гриф секретності з документів.

"Публікація документу відповідає закону. Секретар РНБО є найголовнішим державним експертом з державної таємниці. Він оцінює, що є державною таємницею, а що її не містить", - заявив пан Скіпальський.

Але він зауважив, що у разі перевищення повноважень експертом з таємниці, його можуть покарати.

"Якщо він перевищив свої повноваження, тоді утворюється незалежна експертна рада. Якщо пан Турчинов перевищив повноваження, то до нього можна пред’явити питання", - додав пан Скіпальський.

На його думку, питання, які розглядались на тому засіданні, не складають державної таємниці.

Він погоджується, що ця публікація мала виключно політичну мету.

"Очевидно, що Турчинову набридли ці психологічні нападки про нерішучість, тож він вирішив показати, хто є хто", - вважає пан Скіпальський.

З ним погоджується і Анатолій Гриценко.

"Сумно, що на догоду політичним розбіркам на фоні коаліційних торгів чи перед дочасними виборами оприлюднюється інформація державної ваги, яка має бути під грифом "цілком таємно"", - вважає пан Гриценко.

Колишній міністр оборони вважає, що по суті Україна сама надала іноземним спецслужбам інформацію, яку ті залюбки використають.

"Зі стенограми секретного засідання можна легко скласти психологічні портрети та психотипи вищого керівництва держави. Іноземним спецслужбам ми показали і сильні, але переважно слабкі сторони своїх керівників", - наполягає Анатолій Гриценко.

Подібних державних публічних одкровень, як вказує Олександр Скіпальський, в Україні ще не було.

"З точки зору державних інтересів, документ не треба було викидати. Його ж бачитимуть не тільки українські споживачі, а й наші вороги - Росія. Хоча, як для громадянина, для розуміння реальних вчинків політиків на фоні їхніх гучних заяв - це стане корисним", - вважає пан Скіпальський.

Він зауважив, що навіть в демократичних країнах подібні документи лишаються секретними ще 20-25 років.

У розмові з ВВС Україна Сергій Пашинський зауважив, що в оприлюдненій стенограмі жодної сенсації немає, "просто треба уважніше відслідковувати процеси в державі".

За його словами, у багатьох демократичних державах світу подібна інформаціях також розсекречується, "і не через десятки років".

Насамкінець, як спрогнозував Анатолій Гриценко, прецедент зі стенограмою спонукатиме чинних політиків бути менш відвертими на засіданнях РНБО, адже їхні слова невдовзі можуть бути використані проти них у політичній боротьбі.

Джерело: ВВС

Читайте також: Литовські профспілки образилися на звинувачення у «путінізмі»

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Поезд не разминулся с микроавтобусом в Луцке

В Луцке локомотив поезда протаранил микроавтобус на железнодорожном переезде....

Це може бути цікавим

Депутат назвав ймовірного організатора замаху на "міністра ДНР"

За даними групи Інформаційний спротив, замах на так званого "міністра доходів і зборів" так званої "ДНР" Олександра Тимофєєва ініціював він сам, повідомив у Facebook коо....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Палеонтологи виявили жабу, яка харчувалася динозаврами

На острові Мадагаскар знайшли рештки жаби, яка була здатна проковтнути маленького динозавра....