Берні Сандерс висувається від Демократичної партії, яка історично була лівоцентристською (хоча після 80-их років став відчутний ухил вправо). Він є незалежним представником від штату Вермонт і називає себе демократичним соціалістом.

Для американської політичної системи Сандерс вважається одним із найбільш радикальних політиків. Хоча він є далеким від соціалізму, уточнив Р.Дрямов. Кандидат неодноразово заявляв, що «не вірить» у державну власність й натомість підтримує справедливий перерозподіл й можливість змусити великий бізнес працювати на благо суспільства. Метою держави має стати впровадження інфраструктурних проектів, які створять робочі місця. Американський політик є прихильником безкоштовної вищої освіти. Водночас не можна сказати, що його погляди у зовнішній сфері були пацифістськими: будучи мером найбільшого міста у штаті Вермонт, він закупав військові літаки корпорації «Локхід» для національної гвардії штату. Він не проти обігу зброї, хоча й виступає за її обмеження. У контексті України важливо те, що Сандерс є противником зняття санкцій з Росії.

Його політична революція охоплює соціальний активізм та тиск на своїх представників з метою змусити їх реалізовувати політику «в інтересах робітників та середнього класу». «Його мета – революція в межах існуючої системи», – підкреслює Роман Дрямов.

Найближча аналогія – європейські соціал-демократи, а також президент США Франклін Делано Рузвельт. Скептики вважають, що його політика на посаді президента мало б відрізнялась від президента Барака Обами. У той же лунають думки, якби він був при владі у 2011 році, то результати руху Occupy могли бути іншими – низовий рух допоміг би держави здійснити кроки по обмеженню фінансового капіталу.

Принагідно активісти дали оцінки правлінню Б.Обами. Хоча в Америці існує високе оподаткування корпорацій, американський капітал використовує офшори. Беззаперечний факт – зниження витрат на військово-промисловий комплекс, відзначає Денис Пілаш. Однак використання зекономлених коштів на суспільні блага не можна назвати ефективним: т.зв. ObamaCare полягала у субсидуванні приватних фармацевтичних корпорацій, а не розбудові публічної системи охорони здоров’я.

Вірогідність перемоги Б.Сандерса оцінюється експертами як висока (хоча підтримка з боку питомо-лівих груп, таких як профспілки і темношкірі є незначною). З іншого боку, слід тверезо оцінювати перспективу дійсно радикальних перетворень.

Вже зараз констатується, що кампанія Сандерса поступово змінює публічну риторику. Приклад: 42% опитаних у штаті Айова ідентифікували себе як соціалісти. Передусім, йдеться про покоління, яке виросло після холодної війни – ідея соціалізму сприймається молоддю, як суспільство загального добробуту, а не опора Імперії Зла. Більш того, як видається окремим експертам, увага до кампанії Сандерса змістила риторику Хіларі Клінтон вліво: у публічних промовах вона почала критикувати політичну корупцію. Хоча питома частка її внесків – це пожертви від великих корпорацій (тоді як на користь компанії Сандерса жертвують мільйони найбідніших).

«Якщо Рейган свого часу змістив політику США вправо, то Сандерс може змістити її вліво», – резюмує Денис Пілаш. Це дозволяє припустити, що принаймні на рівні мови державні діячі Сполучених Штатів керуватимуться благом для громадян, а не бізнесу.

Читайте також: Експерти розповіли про можливу перемогу соціаліста на виборах у США