Чому навіть високі ціни на нафту не врятують російську економіку

Економіст Владімір Сидорович за допомогою цифр пояснює, чому в недалекому майбутньому навіть високі ціни на нафту не врятують російську економіку.

Росію часто намагаються представити енергетичною наддержавою, благополуччя якої базується на видобутку корисних копалин. Доходи від експорту нафти і газу дають не менше 45% російського бюджету. Відкриття нових родовищ, трубопроводи, боротьба за арктичний шельф, пошуки винних в падінні нафтових цін - але небажання помічати революцію, яка відбувається в світі прямо зараз і загрожує покінчити з сировинними доходами країн-експортерів. Розвинені країни прагнуть до відмови від нафти і газу як основних джерел палива і електроенергії. Протягом десяти років розвиток альтернативного транспорту та відновлюваної енергетики може досягти критичної позначки, після якої вони почнуть перекидати сировинні ринки, а за ними і вуглеводневе благополуччя цілих держав.

tumblr_mox4e0tTJG1srm8sqo1_1280

Запаси нафти

Коли в 2005 році вийшла книга американського футуролога Джеймса Кунстлера «Що нас чекає, коли закінчиться нафта, зміниться клімат і вибухнуть інші катастрофи», вона спровокувала шквал апокаліптичних сценаріїв. Експерти змагалися в прогнозі хаосу, який спіткає людство, коли ми витратимо всі запаси нафти. Газети публікували на перших шпальтах цифри з доповіді компанії BP, згідно з яким світових запасів нафти вистачить лише на сорок років. Але пройшло всього десять, і це питання втратило актуальність. Більш реальним тепер виглядає сценарій, при якому попит на нафту впаде раніше, ніж вичерпаються її запаси. Цілий ряд країн, регіонів і міст уже заявляє про повну відмову від нафти до 2050 року і навіть раніше. У найближчі десятиліття вона може втратити роль ключового природного ресурсу, як в кінці XIX століття цю роль втратила деревина. Тисячоліттями люди готували їжу і обігрівалися за рахунок дерева, воно займало практично 100% в світовому енергетичному балансі. Сьогодні деревина нікуди не зникла, але її не можна назвати ключовим ресурсом. Те ж саме може статися з нафтою: якщо транспорт перейде на альтернативне паливо - електрика, водень і біодизель, - виробникам залишиться тільки нафтохімія. В першу чергу це виробництво пластиків і полімерів, для якого достатньо буде зберегти близько 15% від сьогоднішніх обсягів видобутку. Подібний сценарій не виключають і самі нафтовики: Shell вважає, що  автомобілі, які працюють на нафтопродуктах, можуть покинути ринок до 2070 року. Але цілком ймовірно, що це станеться набагато раніше.

transparent-lsc

Альтернативне паливо

Темпи розвитку альтернативних видів транспорту можна порівняти з поширенням інтернету: двадцять років тому тільки фахівці обговорювали технології, які сьогодні доступні кожному. Найбільші автоконцерни вже виробляють серійні водневі і електромобілі, а також гібриди. Весь модельний ряд Volvo в найближчі роки буде представлений в електричному та гібридному вигляді. Аналогічний план прийняв Volkswagen, який будує разом з BMW мережу станцій зарядки, яка зв'яже Західне і Східне узбережжя США. Міжнародний альянс екологічно чистого транспорту ZEV, в який входять Великобританія, Німеччина, Норвегія, Нідерланди, канадська провінція Квебек і вісім американських штатів, просувають заборону автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння до 2050 року. Стратегія розвитку як окремих міст, наприклад Ванкувера, так і цілих країн - Шотландії та Данії - передбачає повну відмову від них до того ж терміну. Швеція планує забезпечити перехід на електромобілі і автомобілі на біопаливі вже до 2030 року, а мер Парижа Анн Ідальго лобіює заборону дизелів у французькій столиці до 2020-го. Головна надія нафтового ринку сьогодні - Китай і Індія. Вважається, що як тільки мільйони їх жителів розбагатіють, вони відразу куплять собі машини. Але подібні прогнози не враховують жахливі екологічні проблеми, з якими вже зіткнулися ці країни. У грудні 2015 року через сильний смог в Пекіні було обмежено рух машин з двигуном внутрішнього згоряння і навіть гібридів - зате число звернень до дилерів електромобілів зросла в ці дні в десять разів. Розвиток електричного транспорту розглядається в Китаї як важливий засіб в боротьбі з поганою екологією: держава встановлює додатковий податок на бензин, розробляє програми фінансового стимулювання покупки електромобілів і інвестує в будівництво сотень тисяч зарядних станцій. Вже з цього року 30% державних закупівель автотранспорту в Китаї має припадати на електромобілі. Представники китайських сировинних компаній заявляють, що пік споживання дизельного палива і бензину пройде в країні в найближчі роки.

Renewable-Energy-Wind-Farms-in-Germany

Альтернативна енергія

Приблизно 60% російського газу експортується в Європу, і стійкий попит на нього заспокоює російських чиновників. Вони повторюють заклинання про те, що поновлювані джерела енергії коштують на порядок дорожче за вуглеводні. Насправді їх ціна на ключових ринках постійно падає - завдяки конкуренції, розвитку технологій і зростанню масштабів виробництва. У листопаді 2015 року інвестиційний банк Lazard опублікував дослідження, яке показує, що на ринку США електроенергія з сонця і вітру вже дешевше за всі інші способи генерації. А американська корпорація Xcel Energy купує вітряну електроенергію за 25 доларів за МВт *год, в той час як газова електрика за контрактами таких же термінів коштує близько 32 доларів. У Німеччині частка відновлюваної електрики в 2015 році склала 33%, а до середини століття повинна досягти 80% - це офіційно затверджене завдання. У Данії ще в 2014 році енергія вітру стала найбільшим джерелом електроенергії, покривши майже 40% споживання. Природний газ використовується в Європі в першу чергу для опалення, але в тій же Данії вже два роки заборонено встановлювати в житлових будинках котли, що працюють на газі і нафтопродуктах; а до 2030 року все електро- і теплопостачання країни має повністю забезпечуватися за рахунок поновлюваних джерел. Азіатський ринок, який «Газпром» вважає пріоритетним, теж не врятує положення. Навіть при нинішніх низьких цінах природний газ не може конкурувати з іншими способами генерації електрики ні в Індії, ні в Китаї. В останньому вже зараз виробництво енергії з сонця і вітру дешевше, ніж з газу.

KI-Tarawa-832

Революція і адаптація

Прийнято вважати, що залежність Росії від експорту нафти і газу - спадщина брежнєвського застою. Але Радянський Союз був одним зі світових лідерів відновлюваної енергетики. Ще в 1931 році в Криму запрацювала найбільша в світі мережева вітроенергетична установка, побудована за проектом інженера Шухова, а на рубежі 1960-70-х років СРСР продавав технології сонячної енергетики в Японію. Правда, тоді вони були занадто дорогими і не дозволяли зробити альтернативну енергію вигідною: в 1975 році академік Петро Капіца зазначав, що будь-які методи виробництва сонячної енергії досі не можуть покрити капітальних витрат. Але вже за часів перебудови у радянського уряду були грандіозні плани: в 1987 році була прийнята програма «Екологічно чиста енергетика» і випущена постанова Ради міністрів «про прискорений розвиток вітроенергетичної техніки» - до 1995 року по всій країні повинні були запрацювати 57 тисяч вітряних турбін. План цей, зрозуміло, не був реалізований, і сучасна біоенергетика в Росії як і раніше в зародковому стані. При цьому у XXI столітті витрати на сонячну і вітряну генерацію знизилися на кілька порядків. Експерти визнають, що ніхто не міг передбачити таких темпів розвитку. Вони викликані безліччю факторів - від активності підприємців на кшталт Ілона Маска, які конкурують між собою і тим самим здешевлюють технології, до екологічної політики і боротьби з глобальним потеплінням. Проте на зміну світового енергетичного балансу, звичайно, потрібен час, а значить, у сировинних компаній і сировинних держав залишається шанс адаптуватися до нових умов. У світі вже існують подібні приклади: нафтовий гігант Total володіє великими активами в сонячній енергетиці та виробництві біопалива, а італійський енергетичний концерн Enel обіцяє стати до 2050 року «кліматично нейтральною» компанією. Китайська корпорація Sinopec переорієнтує свої автозаправки на торгівлю товарами. Німецька E.ON, по річній виручці співставна з «Газпромом», відмовилася від розвитку газової генерації і зайнялася розвитком відновлюваної енергетики. А в Норвегії, яку теж прийнято вважати енергетичною державою, майже 100% електрики виробляють ГЕС.

Джерело: esquire.ru

Читайте також: Газпром планує експортувати в Україну газ до 2018 року — ЗМІ

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Почему спать во время полета опасно для здоровья

Сон во время взлета и посадки самолета может привести к проблемам со слухом....

Це може бути цікавим

Начальник исправительной колонии покончил с собой

Накануне в Полицкой исправительной колонии №76, которая располагается в Ровенской области, застрелился заместитель начальника отдела охраны....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Российский "Сбербанк" закроет свои отделения в Европе из-за санкций

"Сбербанк России" не выдержав контроля со стороны Европейского центрального банка и работу под санкциями, решил уйти из некоторых европейских стран....