Студентка з Казахстану створила піратський сайт, який допомагає всім вченим світу

У світі науки одна з головних проблем - доступ до наукових робіт. Він коштує дуже дорого: за один працю можна заплатити 30 доларів, але ж дослідникам іноді потрібно прочитати десятки і навіть сотні документів. В результаті багато вчених змушені в буквальному сенсі займатися добуванням наукових робіт.

Студентка з Казахстану Олександра Елбакян вирішила, що це нечесно, і створила сайт Sci-Hub, де можна майже будь-яку роботу скачати безкоштовно. Сайт став настільки популярним, що найбільше наукове видавництво Elsevier подало до сайту позов, пише Медуза.

Доступ до наукових робіт коштує настільки дорого, що на нього не вистачає грошей навіть Гарвардському університету. Нещодавно 15 тисяч вчених підписали звернення, в якому закликали бойкотувати видавництво Elsevier, оскільки воно продає наукові роботи за шалені гроші.

Прибуток видавництва складає понад мільярд доларів, тоді як вчені не отримують за публікації нічого. Найчастіше у них немає навіть доступу до своїх власних робіт, оскільки у їх університетів може не бути підписки. Для того, щоб журнал Cognition опублікував працю у відкритому доступі, дослідник повинен заплатити понад дві тисячі доларів. При цьому без публікацій в авторитетних журналах в науковому світі не можна зробити кар'єру - виходить замкнене коло.

Як наслідок, вченим (причому навіть з високо рейтингових західних вузів) доводиться якось викручуватися, щоб знайти необхідні роботи. Наприклад, вони створили спеціальні форуми, на яких просять колег переслати ту чи іншу роботу. Для тих же цілей в твіттері є «професійний» хештег - #icanhazpdf.

Олександра Елбакян, яка вчилася в Казахському національному технічному університеті, теж зіткнулася з тим, що не могла дозволити собі покупку дорогих статей. І вона вирішила з цим боротися. У 2011 році Елбакян створила сайт Sci-Hub. Він працює так: при запиті перевіряється, чи є потрібна робота в базі даних іншого сайту LibGen (теж піратський); якщо немає, то алгоритм обходить пейвол на сайті видавництва або потрібного журналу. Ключі доступу надають ті вчені, університети яких підключені до тієї чи іншої базі даних. Кожного разу стаття, запитана вперше, додається в базу LibGen. При наступному запиті Sci-Hub повинен брати її звідти.

У листопаді 2015 року суд в Нью-Йорку постановив відібрати домен sci-hub.org. У LibGen домен також відібрали. Видавництво Elsevier запевняло суд, що за допомогою Sci-Hub у нього щодня викачують тисячі робіт. Елбакян розповідає, що якщо брати до уваги всі видавництва і журнали, то мова в цілому йде про сотні тисяч статей. При цьому з кожної завантаженої роботою сайти стають все більш незалежним - їм потрібно взяти документ тільки один раз.

Elsevier оцінює свої втрати в 750-150 тис. доларів за кожну завантажену роботу, тобто мова може йти про мільярди доларів сукупних збитків. Втім, ймовірно, в американський суд ніхто не з'явиться: сервери Sci-Hub і LibGen знаходяться в Росії і Нідерландах, а сайти вже працюють на інших доменах.

Олександра Елбакян виступає за свободу поширення інформації. У листі до американського суду вона розкритикувала видавництво Elsevier за те, що воно витягує у вчених гроші.

«Зі смислової сторони питання піратство - це копіювання інформації, при якому продукту - інформації - стає більше, тоді як при крадіжці у одного суб'єкта предмет пропадає, а у другого - з'являється. Це принципово важливі відмінності! Досить відомий вислів, який приписують Будді, говорить: "Тисячі свічок можна запалити від єдиної свічки, і життя її не стане коротшим. Щастя не стає менше, коли їм ділишся". Можна додати, що інформації не стає менше, коли її копіюють. Навпаки: її стає більше», - писала засновниця сайту.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Геращенко: Немовля з дитсадка викрала пара з Вишгорода

Викрадачами немовляти зі столичного дитячого садочка виявилася сімейна пара з Вишгорода, розповів радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко....

Це може бути цікавим

На акции протеста под Радой обнаружили вооруженного провокатора

В лагере митингующих, которые сейчас находятся возле здания Верховной Рады, задержали мужчину с винтовкой....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Дэвид Линч приедет в Киев, чтобы открыть свой фонд

Напомним, что впервые Линч приезжал в Украину еще в 2009 году....