Які банки зможуть платити зарплату бюджетникам

Дискусія про те, які банки можуть обслуговувати зарплатні проекти бюджетних організацій, виходить на новий рівень. 20 січня Кабінет міністрів затвердив Постанову №37, що визначило критерії, за якими ті чи інші банки можуть − або не можуть − працювати з бюджетниками. Таке право отримують банки, активи яких становлять не менше 1% від активів всієї банківської системи країни; які пов'язані з особами та організаціями, що перебувають під санкціями; володіють держоблігаціями розміром не менше 20% від суми регулятивного капіталу і т.д.

Станом на 1 грудня 2015 року лише кілька найбільших банків підпадали під ці вимоги уряду. 20%-вим співвідношенням портфеля ОВДП до регулятивного капіталу могли похвалитися Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Райффайзен Банк Аваль і Промінвестбанк. Останній − дочірнє підприємство російського «Внєшекономбанку», що перебуває під санкціями з боку Євросоюзу і Організації економічної співпраці та розвитку. Згідно з постановою Кабінету міністрів №37, такі організації не можуть працювати із зарплатами бюджетників.

Отже, загалом у групі найбільших виплати бюджетникам можуть здійснювати три державних банки і один комерційний, з іноземним капіталом. З ТОП-20 банків названим критеріям також відповідає Сітібанк.

У держбанках наголошують, що процес переведення бюджетників на виплату зарплат у нових установах відбувається не одномоментно. «Постановою передбачено перехідний період. І саме переведення підприємств у держбанки буде відбуватися поступово», − зазначає голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко. А повною мірою постанова набирає чинності тільки в 2017 році.

«В Ощадбанку немає якихось конкретних планів регулювання ринку з використанням 37-ої постанови. Відбувається дуже непростий процес. Іноді державному банку непросто провести зустріч із колективом державного підприємства. Іноді головний бухгалтер стоїть просто на вахті, щоб не пустити держбанк на підприємство», − розповів глава правління Ощадбанку Андрій Пишний.

Інші гравці зараз виявилися потенційно відлученими від їхньої роботи з бюджетними організаціями. Перш за все, це найбільший ПриватБанк, у портфелі якого на 1 грудня 2015 року ОВДП не було. Зараз цей банк обслуговуває 37 000 бюджетних організацій, 3 мільйони співробітників яких отримують зарплату через картки ПриватБанку.

«Ми є уповноваженим банком з обслуговування бюджетних організацій з 2005 року. Ми завжди виконували й виконуємо всі умови, які пред'являються до уповноважених банків, обслуговуємо співробітників бюджетних організацій відповідно до умов конкурсу», − каже перший заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський. Він уточнює, що в разі потреби банк готовий докупити необхідну кількість ОВДП.

За інформацією Незалежної асоціації банків України (НАБУ), в першій двадцятці банків під критерій 20% портфеля ОВДП підпадають лише п'ять установ. Право на виплату зарплати бюджетникам для інших банків із групи ТОП-20 обійдеться сумарно в 8 млрд гривень − саме на таку суму вони повинні будуть докупити ОВДП.

Зазначимо, що очищення банківської системи, яке відбувається з початку 2014 року, не надто вплинуло на розстановку учасників ринку, які обслуговують державні структури. Так, за даними ФГВ, кількість бюджетних організацій, які були клієнтами виведених з ринку банків, мінімальна. «Якісь клієнти − бюджетні організації були в банках «Надра» і «Дельта». Але кількість таких організацій можна перерахувати на пальцях двох рук», − зазначає заступник голови ФГВ Андрій Кияк.

Критика банкірів

Нововведення Кабміну викликало на себе різку критику з боку банкірів, які бачать у рішенні уряду як спробу обмежити права клієнтів банків, так і намагання зробити комерційні банки «донорами» бюджету. «Вважаємо, що всі нові вимоги не збігаються з інтересами простих людей. Вибирати банк повинен кінцевий споживач послуг. Ні роботодавець, ні держава не мають права перешкоджати йому в цьому», − коментує Гороховський.

Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова вважає, що постанова №37 Кабміну дискримінує як комерційні банки, так і безпосередньо громадян України. Вона нагадує, що уряд розпоряджається грошима, які є бюджетними лише до тих пір, поки знаходяться на рахунку державної компанії. «Як тільки вони перераховуються на рахунок фізичної особи в якості зарплати або соціальної виплати − ці кошти стають власністю конкретної людини», − пояснює Коробкова.

  Частка в активах банківської системи (%) Портфель ОВДП/ Регулятивний капітал (%) Потрібно докупити ОВДП, млн грн
ПриватБанк 19,7 0 5054
Ощадбанк 12,9 210  0
Укрексімбанк 11,5 1138  0
Промінвестбанк 4,5 154  0
Райффайзен Банк Аваль 4,5 34  0
Сбєрбанк Росії 4,4 0 705
Укрсоцбанк 3,7 0 817
Укргазбанк 3,6 158  
Альфа-Банк 3,4 13 80
Укрсиббанк 3,3 0 572
ПУМБ 2,9 14 229
ВТБ Банк 2,2 0 557
Креді Агріколь Банк 1,9 0 431
ОТП Банк 1,8 3 306
Південний 1,5 0 310
СітіБанк 1,2 29  0
ІНГ Банк Україна 1,1 0 400

«Фундаментально неправильно пов'язувати вкладення в ті чи інші активи з можливістю обслуговувати клієнтів. Тим більше, коли ці активи ніяк не пов'язані з даними клієнтами. Збільшення портфеля ОВДП на балансі банку несе в собі певні ризики: ліквідності, ціновий і відсотковий. Наявність або відсутність бюджетників ніяк ці ризики не знижує», − коментує директор казначейства Альфа-Банку УкраїнаВолодимир Лотоцький.

Він вважає, що збільшення частки ОВДП в активах банку − це досить ризикована справа. Особливо зараз, коли не виключені процеси реструктуризації або списання заборгованості за державними боргами.

«Прив'язка до ОВДП є не зовсім коректною. Ми розуміємо, що ОВДП допомагають закривати дефіцит бюджету. І пов'язувати цей процес з комерційними банками неправильно. Особливо, коли банки повинні починати стимулювати реальний сектор економіки», − підтверджує екс-член Ради НБУ Василь Горбаль.

автор: , джерело: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Украинка Анна Музычук выиграла чемпионат Европы по быстрым шахматам

Музычук получила 7 побед, 4 раза сыграв вничью....

Це може бути цікавим

Скандального нардепа Украины избили на Львовщине

В воскресенье, 22 октября, на Львовщине неизвестные избили народного депутата от "Радикальной партии" Андрея Лозового....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В центре Львова автомобиль сбил подростка

В центре Львова легковушка на пешеходном переходе сбил 14-летнего подростка....