Держава може бути змушена компенсовувати до 100% від загальної вартості ЖКП

Незабаром очікується підвищення комунальних тарифів, пов'язане зі зростанням ціни газу для підприємств ТКЕ, що передбачено  умовами меморандуму з МВФ. Ціна газу збільшитися практично в 2 рази – з 1 квітня 2016 року відпускна ціна для підприємств-тепловиків cтановитиме трохи більше 6 тис. 300 грн. Відповідно, й тарифи на опалення і гарячу воду зростуть майже вдвічі.

При цьому навіть за наявними тарифами населення в минулому році, за даними експертів з питань енергоефективності, спромоглося оплатити лише 50 % вартості комуналки – решта була виплачена з бюджету у вигляді субсидій.

«Якщо донедавна держава оплачувала майже половину житлово-комунальних послуг населення, то тепер, судячи з усього, компенсації з бюджету можуть сягати й 100%. Адже доходи населення не підвищуються такими ж стрімкими темпами, як вартість житлово-комунальних послуг, а якщо бути зовсім точним, вони зовсім не ростуть», – вказує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

За його словами, в «Публічного аудиту» та інших представників експертного середовища є ціла низка питань до Нацрегулятора. Наприклад, якщо він затверджує тарифи для нас, то яким чином перевіряє їх достовірність; як вивчає собівартість, яка туди вкладається монополістами? Не секрет ні для кого, що Держфінінспекція з року в рік рапортує, що ті чи інші комунальні монополії попадаються або на роботі з податковими ямами, або на фіктивних угодах з підприємствами. Грубо кажучи, таким чином просто переводяться в готівку або крадуться гроші, а це мало не левова частина звітності нинішньої Державної аудиторської служби за результатами роботи.

«На подібні факти НКРЕКП ніяк не реагує. Навряд чи ми почуємо принаймні про один факт, коли монополісти подали на твердження регулятору тариф, який був не затверджений або який був суттєво відкоригований в інтересах споживача. Разом з тим незаконні витрати, завищення при закупівлях, неефективне використання фінансових ресурсів та інші фінансові порушення входили у витратну частину підприємства, і вони обов'язково відображаються в тарифах. Тобто, в разі їх виявлення, тариф мають знизити», – вказує спеціаліст.

Він звертає увагу на те, що споживачі, при всьому, є ще й інвесторами монополістів. Так, кияни щороку інвестують у приватну компанію «Київенерго» близько 150 млн грн. І так з монополістами в кожному регіоні, залежно від потужностей регіону: у Харкові – 90 млн грн, в Сумах та Рівному  –  близько 30 млн. Це ті суми, що закладаються в тариф на тепло.

«Державна система повинна регулювати проблеми в Україні, а за фактом вона їх генерує. Тому що саме ця система стверджує неперевірені тарифи, дає добро на неадекватну, необґрунтовану ціну на газ для людей, плутаючись у цифрах, не знаючи, скільки повинен коштувати газ для людей, скільки в Україні його споживається, скільки, врешті-решт, його видобувається», – резюмує Гольдарб.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Кураторы из РФ снова урежут финансирование "ЛДНР", главари недовольны

Руководство управления президента РФ по социально-экономическому сотрудничеству с государствами–участниками СНГ проинформировало главарей «ЛДНР» о необходимо....

Це може бути цікавим

Рада сделала шаг к принятию бюджета на 2018 год

Верховная Рада Украины приняла подготовленный и внесенный Кабинетом министров проект государственного бюджета на 2018 год к рассмотрению....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Владельцы Volvo смогут каждые два года менять свое авто на новое

Шведский автопроизводитель Volvo представил новую упрощенную схему владения автомобилем - абонентский сервис Care by Volvo....