Євросоюз придумав чотири способи, як врятуватись від розвалу

З 1 лютого в Великобританії почалася підготовка до референдуму з питання членства країни в Європейському союзі, який може відбутися в найближчі місяці. Офіційний Брюссель побоюється можливого виходу Лондона з ЄС і висловив готовність задовольнити ряд його вимог. Однак, згідно з висновками фахівців приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, пропозиція керівництва ЄС лише частково задовольняє вимоги британців, і вони можуть проголосувати за вихід з союзу. Це може поставити під загрозу існування Євросоюзу, який до цих пір тільки розширювався.

У понеділок, 1 лютого, у Великій Британії стартувала підготовка до референдуму з питання членства країни в Європейському союзі. Поки дата голосування не визначена, однак, як підкреслив прем'єр-міністр країни Девід Кемерон, плебісцит може відбутися в найближчі кілька місяців. Глава британського уряду пообіцяв, що голосування абсолютно точно не буде організовано протягом перших шести тижнів після виборів в Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії, які відбудуться 5 травня. Такі терміни встановлені для того, щоб дати виборцям можливість спочатку проголосувати на місцевих виборах, а вже потім переключитися на вирішення питання про членство Великобританії у ЄС.

Сам факт подібного голосування стане історичною подією, оскільки з моменту створення Євросоюзу блок тільки розширювався. При цьому можливий вихід з нього Великобританії стане серйозним ударом по об'єднанню і поставить під загрозу його існування, побоюються в Брюсселі.

Щоб не допустити подібного розвитку подій, 2 лютого голова Європейської Ради Дональд Туск представив проект рішення для збереження Британії в ЄС. Відповідний документ був відправлений в усі країни союзу і є компромісним варіантом поступок Лондону, на які готовий піти Брюссель.

Що Туск запропонував британцям?

За даними приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, в першому пункті листа Дональда Туска представлені способи захисту суверенітету та інтересів країн-членів ЄС. У тому числі тих, які не входять до єврозони. Раніше Девід Кемерон виступав за те, щоб скасувати в ЄС ідею про "постійне поглиблення співпраці" між державами союзу. Зокрема, в питанні затвердження євро основною валютою. Голова Європейської Ради, в свою чергу, повідомив про готовність Брюсселя прийняти ідею "різних способів інтеграції", яка не буде зобов'язувати всі країни блоку рухатися в єдиному загальному напрямку.

"Пропозиція Туска вказує на те, що він готовий розглядати Європейський союз в якості організації, члени якої мають різні довгострокові цілі в питаннях інтеграції. Це досить нетипове допущення з боку Брюсселя, яке в майбутньому може стати викликом для інтеграційних процесів на всьому континенті", - йдеться в звіті американських розвідників. Разом з тим, вони підкреслюють, що для легалізації таких пропозицій Дональда Туска буде потрібна зміна законодавчої бази Євросоюзу, перегляд якої не очікується в найближчому майбутньому.

Друга пропозиція голови Європейської Ради передбачає надання країнам-членам ЄС права вето на законопроекти, що розглядаються в Європейській комісії. При цьому заблокувати рішення ЄК можна буде тільки за наявності не менше 55% голосів у парламентах країн-членів Євросоюзу. Отже, кожен раз, коли Лондон захоче відхилити ту чи іншу ініціативу Брюсселя, йому потрібно буде заручитися підтримкою інших держав. Крім того, ця норма не дозволяє відкликати вже діючі в ЄС закони.

Третім і одним з найбільш важливих пунктом значиться створення механізму "екстреного гальмування". Він повинен надати країнам Євросоюзу можливість відмовляти у пільгах робочим-мігрантам з ЄС терміном до 4 років. Відповідно до плану Туска, це дозволить захистити країни Євросоюзу від надмірного напливу мігрантів. "Це дуже важлива позиці. Якщо її приймуть, це вперше дозволить членам Євросоюзу поставити в гірші умови робітників з інших країн-членів об'єднання. Однак поки не зрозуміло, хто буде вирішувати, чи є ситуація екстреною чи ні і яким чином це виправдає обмеження пільг для іноземців", - підкреслили в Stratfor.

Слід зазначити, що Девід Кемерон неодноразово обіцяв скоротити кількість мігрантів у Великобританії, оскільки вважає, що місцеві пільги приваблюють в країну надмірну кількість робочих мігрантів. "Тим не менш, пропозиція Туска не в повній мірі відповідає вимозі Кемерона по повній відміні пільг в перші чотири роки роботи в Британії. Крім того, це навряд чи значно скоротить потік мігрантів в країну", - відзначили аналітики з США. На їхню думку, навіть компромісну пропозицію Дональда Туска можуть заперечити країни Центральної та Східної Європи. Це пов'язано з тим, що більшість охочих працювати у Великобританії є вихідцями саме з цього регіону.

Крім того, Дональд Туск врахував також останню, четверту вимога Лондона до Брюсселя. Воно стосується захисту інтересів країн, що не входять в єврозону, в разі подальшого розширення валютного союзу. Передбачається, що в разі виникнення у Британії заклопотаності про проекти розвитку єврозони, позицію Лондона будуть враховувати. Втім, про повноцінне право вето в даному випадку мова не йде.

Бути чи не бути?

У Stratfor вважають, що пропозиції президента Європейської Ради не відразу переконають британців залишитися в ЄС. На думку фахівців компанії, вони тільки створять підґрунтя для більш детальних переговорів про майбутнє союзу. "А це означає, що в ході референдуму жителям Туманного Альбіону доведеться приймати рішення, спираючись не на фактах, а на обіцянках з боку Брюсселя. З урахуванням суперечливих результатів соцопитувань, цілком можливий варіант, при якому керівництво Британії підпише угоду з Європейським союзом, а потім буде змушене вийти з блоку в зв'язку з волею своїх громадян", - спрогнозували в "приватному ЦРУ".

Крім того, американські аналітики не виключають, що ініціативи Дональда Туска можуть не підтримати частина країн-членів ЄС. Зокрема, це стосується вже згаданих держав Центральної і Східної Європи. "Більш детально пропозиції Брюсселя обговорюватимуться в ході саміту ЄС, призначеного на 18-19 лютого. Проте сам факт листа Туска говорить про бажання сторін прийти до компромісу. Якщо домовленість все-таки буде досягнута, це збереже ЄС, але створить небезпечний прецедент, коли інші члени блоку також почнуть висувати до союзу свої вимоги", - підсумували в Stratfor.

Джерело: "Апостроф"

Читайте також: Россия не в состоянии обеспечить процветание стран Евразийского союза

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Паралімпійська збірна України з футболу стала чемпіоном світу

Чемпіоном світу з футболу серед паралімпійців стала збірна України....

Це може бути цікавим

Российская пенсионерка обратилась к Путину и получила штраф в несколько тысяч

В российском Томске пенсионерка Римма Круц приняла участие в записи 40-секундного видеообращения к президенту страны Владимиру Путину....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Стало известно, сколько Неймар зарабатывает в ПСЖ в день

Стали известны некоторые детали контракта Неймара с ПСЖ....