На скільки продовжить життя Кабміну несподіваний PR-хід Арсенія Яценюка

Чи можна за один вечір з уособлення корупції, лідера партії з нульовим рейтингом і командою, яка розбігається на всі боки, змінити свій статус на прогресивного реформатора, який долає опір системи? Прем'єр-міністр України доводить, що це реально.

На екстреному засіданні уряду четверо з п'яти міністрів, які за останні два місяці прийняли рішення покинути Кабмін, відкликали свої заяви про відставку і висловили готовність працювати єдиною командою.

«Після довгої дискусії з колегами я відкликаю свою заяву, за умови, що буде виконано кілька принципів», − сказав міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, назвавши в числі умов своєї роботи на Грушевського справедливі зарплати для держслужбовців і масовий перехід на публічні закупівлі на держпідприємствах.

«Я публічно повідомляю, що відкликаю свою заяву про відставку. Ми готові боротися за майбутнє України, дайте нам цю можливість», − заявив міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі.

Залишаються в команді прем'єра міністр інформаційної політики України Юрій Стець та міністр агрополітики та продовольства Олексій Павленко. Останній висловив готовність продовжувати реформи, за умови відсутності «деструктивного політичного тиску як партії, фракції, так і окремих депутатів». Олег Березюк, голова фракції Об'єднання «Самопоміч», яка висунула, а потім відкликала аграрного міністра, у відповідь заявив, що «корупція заразлива», і назвав те, що відбувається в Кабміні, «змовою клептократів».

Урядовці, пояснив Арсеній Яценюк, прийняли рішення працювати єдиною командою, цілком незалежно від будь-яких політичних впливів. «Кожен міністр, якого призначив парламент, несе всю відповідальність за свою галузь, і жоден політик не має права втручатися в його діяльність через власні бізнес-інтереси чи політичний шантаж, − сказав він. − Якщо нашу місію буде виконано − разом підемо». Відбутися це може, виходячи з прем'єрської риторики, через рік − оскільки мінімум на 12 місяців розрахований покроковий план дій уряду, з написання якого планується почати роботу нової-старої команди.

«Уряд не терпітиме політичного тиску і компрометації як партнерів по коаліції, так і інших сил», − підкреслив Яценюк. А втім, вплив «інших сил» у випадку з кабінетом Арсенія Яценюка може бути й позитивним. За кілька годин до позапланового засідання уряду з президентом Петром Порошенком, прем'єром і спікеромВолодимиром Гройсманом зустрілися посли країн, що входять у G7. Керівництву країни нагадали про «важливість виконання взятих на себе зобов'язань перед МВФ для подальшого отримання коштів», заявив глава представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський.

Посол США в Україні Джеффрі Пайєт назвав цю зустріч безпрецедентною, уточнивши, що нагадав українському істеблішменту рекомендації віце-президента США Джозефа Байдена, серед яких, зокрема, було і «триматися разом».

«Заява Айвараса запустила відцентрові сили», − стверджує Пивоварський.

Представники парламентських фракцій були не в захваті від риторики прем'єра, який прозоро заявив, що провина за провал реформ лежить на парламенті, який блокує ініціативи Кабміну.

«Трохи незрозуміла риторика Арсенія Петровича про те, що політики не повинні втручатися. А хто повинен?» − запитує представник БПП Валерій Пацкан. За його словами, якщо міністри протягом року не могли виконувати покладені на них обов'язки через зовнішній вплив, то про це варто було заявити набагато раніше.

«Давайте говорити об'єктивно − це уряд не впорався з тими завданнями, які їм делегували. Зараз потрібне перезавантаження. Давайте не влаштовувати цирк і не грати в подання і відкликання заяв», − заявив політик.

Віктор Бондар, співголова депутатської групи «Партія «Відродження», також зазначає, що за рік складно виділити яскраві реформи, які змусили б шкодувати про втрату технократів. «Давайте подивимося на міністрів − половина з них просиділи спокійно рік, «доїдали» державні кошти, перевели на місцевий бюджет все, що тільки можна. А тепер згадали, що треба якось із цієї ситуації вирулювати, − каже він. − Де реальні кроки, де персональний звіт про виконану роботу за рік? Немає. І сьогодні чиновники намагаються домовитися й відкликати заяви про відставку тільки тому, що розуміють, що стали самі себе топити».

Пацкан також не вважає, що акція «публічного єднання» знімає всі питання до уряду. «Кожен міністр повинен відзвітувати на комітеті, комітет дає своє бачення, і в парламенті будемо ставити питання безпосередньо до кожного міністра, я не бачу іншого виходу», − констатує він.

Політолог Володимир Фесенко називає возз'єднання Кабміну «демонстрацією стабілізації» − якщо не українському суспільству, то міжнародним партнерам. «Ситуація розвивається зовсім інакше, ніж була в 2005 році, коли гучний конфлікт президента і прем'єра поклав початок політичній кризі. Але вчорашній негатив гаситься спільними діями, міністри кажуть, що хочуть продовжити роботу − немає повторення старих помилок», − оптимістично підкреслює він.

За словами опитаних Forbes політиків, безвідносно до персони прем'єра Кабмін потребує капітальної реконструкції. У ньому з'являться нові персоналії, перший віце-прем'єр, віце-прем'єр з євроінтеграції. «За великим рахунком, неминуче доведеться міняти прем'єра. Але до відновлення фінансування МВФ цього точно не відбудеться. Ідеального кандидата все одно немає», − погоджується Фесенко.

Він зазначає, що парадоксальним чином демарш Абрамовічувса допоміг Арсенію Яценюку, хоча повинен був додати дивідендів Міхеїлу Саакашвілі. «Можливо, тому міністр економіки і не хоче відкликати свою заяву», − вважає політолог.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Тимошенко вдев’яте стала найвпливовішою жінкою року

20 жовтня журнал "Фокус" представив традиційну сотню жінок, які найбільше впливають на політичні, економічні, громадські та культурні процеси у країні....

Це може бути цікавим

Дэвид Линч приедет в Киев, чтобы открыть свой фонд

Напомним, что впервые Линч приезжал в Украину еще в 2009 году....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Закрити офшори. Як ЄС відповість на скандал навколо Panama Papers

Комітет з розслідування Європейського парламенту з питань відмивання грошей та ухилення від сплати податків (PANA) 18 жовтня ц....