Нова Конституція ускладнить доступ до суду, особливо для незаможних - юрист

Верховна Рада прийняла за основу проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) №3524. Прийняття закону у цілому може звузити доступ громадян до правосуддя, особливо незаможних. Про це повідомляє юрист, активіст Соціального руху Віталій Дудін.

«Представництво у суді здійснюватиметься виключно адвокатами, а не «фахівцями в галузі права» як зараз. Передбачені ряд виключень, наприклад, щодо трудових і виборчих спорів. Водночас під виключення не потрапила низка категорій соціально-значимих справ  – житлово-комунальні, земельні та сімейні. Не поширюється виключення і на справи про адмінправопорушення, заборону мирних зборів та оскарження актів місцевої влади. Зараз по цих справах якісну допомогу можуть безкоштовно надати юристи громадських організацій. Цікаво, що закон про протидію дискримінації, що ґрунтується на європейському досвіді, дозволяє громадським об’єднанням представляти інтереси жертв дискримінації. А відповідно до нової Конституції це зможуть робити лише оплачувані адвокати, – коментує Дудін. –Влада стверджує, що монополія і посилений контроль за професією призведе до забезпечення якості. Це звучить дивно на фоні заяв про те, що демонополізація і дерегуляція врятують економіку».

Юрист підкреслює, що окремі соціальні держави на конституційному рівні закріплюють безкоштовність правосуддя – гарантують відсутність судового збору і надання адвокатів за бюджетний кошт. Негативом для малозахищених верств громадян може бути і те, що прокуратура позбавляється функції здійснювати представництво інтересів громадянина. Сьогодні вони можуть представляти неповнолітніх і обмежено-дієздатних не лише у кримінальному, а й інших процесах.

Окрім того, звужується право на судове оскарження. Юрисдикція судів поширюватиметься не на всі спори, а лише на ті, які визначені судом.Для окремих з них буде запроваджене обов'язкове досудове урегулювання, а у деяких випадках буде заборонено касаційне оскарження. «В умовах відчуженості законотворців від народу може відбутись невиправдане звуження категорій спорів», — зазначає юрист.

За словами юриста, законопроект містить і прогресивні новації, але їх реалізація залежить від ряду факторів. Зокрема, йдеться про запровадження індивідуальної конституційної скарги. Сьогодні оскаржувати конституційність законів можуть лише вузьке коло владних суб’єктів, включаючи 45 народних депутатів. Згідно проекту, громадянин зможе подати конституційну скаргу лише в разі, якщо всі інші засоби юридичного захисту вичерпано. Недоліком є наступне: - процедура може бути тривалою; - це можливо лише за допомогою адвоката; порядок подачі скарги буде уточнено законом.

У законопроекті не знайшли відображення зміни, які підтримуються суспільством – виборність суддів та позбавлення суддів недоторканності (змінюється орган, що надає згоду на арешт – замість парламенту це робитиме Вища рада правосуддя).

Читайте також: «Примара федералізації» над Конституцією України: Якими будуть зміни

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Церетелі шокував мережу висловлюванням про Сталіна

Скульптор і художник Зураб Церетелі, який є автором нового бюсту Йосипа Сталіна, здивував користувачів мережі своїм висловлюванням про радянського диктатора....

Це може бути цікавим

Китай принял жесткие меры по торговле с КНДР

Китай полностью запрещает поставки текстиля из КНДР, а также ограничивает продажу энергоносителей этому государству в ответ на ядерные испытания Пхеньяна, провед....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Министр КНДР пригрозил Трампу "визитом ракет" в США

Ракетный удар Северной Кореи по США "стал неизбежным" после угроз президента Соединенных Штатов Дональда Трампа....