Україна могла б знайти правові аргументи для націоналізації майна РФ - експерт

Націоналізація майна РФ стала б адекватним актом самозахисту України, адже ґрунтується на міркуваннях безпеки та суспільному інтересі. Експропріація майна у обсязі збитків, завданих анексією Криму, може бути визнана обґрунтованою.

Про це, коментуючи заяву МЗС про неможливість позбавлення власності російських інвесторів на території України через норми міжнародного права, розповів Соцпорталу юрист, активіст Соціального руху Віталій Дудін.

"Націоналізації заважає неоліберальна політика Уряду, а не право. По-перше, влада боїться преценденту експропріації майна українських олігархів, адже багато з них не виконують соціальних зобов’язань, відтак шкодять суспільству. По-друге, влада не знає, що робити з націоналізованим майном, адже відповідно до логіки дерегуляції намагається позбавитись власності", - вважає експерт.

Також, на його думку, захист майна росіян не буде ефективним. "Україна отримала б вигоди у близькій перспективі, тоді як отримання росіянами рішення міжнародних юрисдикційних органів займе кілька років. Немає упевненості, що судові органи стануть на бік росіян з огляду на такі міжнародні акти:

- Хартія економічних прав та обов'язків держав (1974) закріплює за кожною державою право націоналізувати та експропріювати іноземну власність. Компенсація визначається законами України, а спірні питання вирішуються судом. Кожна держава здійснює «повний постійний суверенітет» над природними ресурсами. Тому Україна може націоналізувати, принаймні, добувні підприємств: зокрема, актив російського олігарха Абрамовича Evraz Holding у Кривому Розі. На думку робітників, власник виробляє потенціал і веде підприємство до закриття.

- Резолюція Генасамблеї ООН «Невід'ємний суверенітет над природними ресурсами» (1962) передбачає, що позбавлення майна ґрунтується на мотивах «суспільної користі, безпеки або національних інтересів, які визнаються більш важливими, ніж чисто особисті або приватні інтереси як громадян, так і іноземців», - підкреслює він.

Експерт також наголошує ,що твердження про прихильність України правовим засобам захисту не витримує критики. "Україна до сих пір не подала позову проти РФ до Міжнародного суду ООН і не прийняла Закон «Про юрисдикційні імунітети та відповідальність іноземних держав». Закон «Про санкції» не став реальним інструментом. Серед 24 перелічених у ньому видів санкцій націоналізація відсутня, а санкції звелися до заборони на в’їзд для маловідомих скрипалів чи для блогерів за дописи в соцмережі Вконтакті", - вважає Дудін.

Також .на його думку, бездіяльність держави у питанні економічної безпеки загострює внутрішню кризу. "Все частіше проходять акції блокування російських підприємств. З морального погляду вони є самозаспокоєнням, а з правової – самоправством. Незаконність цих дій росіянам простіше довести, оскільки вони не були санкціоновані законом в цілях безпеки. Безпека України напряму пов’язана з боротьбою проти олігархічного капіталу як такого, у т.ч. за допомогою підвищення податків. На разі в Україні відсутній закон про націоналізацію як таку, а не лише щодо російського майна", - зазначає експерт.

Читайте також: Депутат пояснив, де ділися гроші українців

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Минфин озвучил амбициозный план сокращения госдолга к 2020 году

Министерство финансов намерено к 2020 году снизить соотношение государственного долга к ВВП до 55%....

Це може бути цікавим

Мінкульт оновив "чорний список" артистів, які загрожують нацбезпеці України

Міністерство культури України за поданням Служби безпеки України (СБУ) внесло ще 27 осіб до переліку осіб, що створюють загрозу національній безпеці....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

ФІФА назвала трійки претендентів на нагороди найкращому гравцю і тренеру року

Офіційний сайт ФІФА назвав фінальні трійки претендентів на нагороду The Best, яку Міжнародна федерація футболу вручає найкращому гравцю і тренеру за підсумками року....