Експерт розкритикував пропозицію перенести переговори з окупантами до Женеви

Женева плюс.

Колись був "плюс електрифікація"

Тепер це політична мода придумувати звучні назви для міжнародних подій.

Мова йде про озвучену Порошенком на підсумковій прес-конференції в Києві і повторену Яресько на форумі в Давосі тезу про те, що в нинішньому році Україна створить "новий формат" для обговорення і вирішення питання деокупації Криму.

Звичайно Женева місто хороше (сам там не був жодного разу, але Гуглу довіряю). І формат хороший. Значно краще, ніж Мінськ. Принаймні репутація Швейцарії, як країни нейтральної, на відміну від Білорусі неспростовна.

Але наскільки реалістично і потрібно створити новий міжнародний переговірний формат і виокремити з проблеми російської агресії проти України питання Криму?

Все упирається в питання - а наскільки реалістично втягнути в його роботу Росію? Чи матиме Росія мотиви залучитися до роботи міжнародного форуму, метою діяльності якого, буде позбавити її сакральної території і необхідності додаткових видатків з бюджету? Питання риторичне.

Той факт, що Росія вже залучена до так званих Нормандського і Мінського форматів і підказує відповідь на питання про доцільність "Женеви плюс".

Хоча ув"язування санкцій проти Росії з Мінськими домовленостями було з моєї точки зору неправильним, оскільки так вже сталось, є сенс подумати і попрацювати над тим, щоб вже існуючий переговірний формат виправити (дипломатам більше би сподобалось слово "розвинути") до правильного/ефективного та ще й додати до порядку денного переговорів питання Криму. Це могло б допомогти в результаті виправити помилку ув"язування санкцій з Мінськими домовленостями (тобто винятково з питанням Донбасу) шляхом поширення усього санкційного пакету та всю російську агресію (Крим і Донбас).

Наскільки складним не виглядало б подібне завдання, реалізація його все рівно більш реалістична, ніж примусити Росію долучитися до нового переговірного формату щодо деокупації Криму. Тим більше, що якби з якогось дива (ну, там 7,5 доларів за барель чи 350 рублів за долар, хі-хі) Росія і погодиться на "Женеву плюс", держави-учасниці не матимуть в своєму розпорядженні такого важливого інструменту переконання, як санкції.

Тому не варто уподібнюватися до мого папуги частотою повторення улюбленої фрази (Мінські домовленості безальтернативні), а краще подумати над тим, як ці улюблені безальтернативності зробити корисними. Це більш якісна дипломатія, ніж спроби переконати Конституційний суд і народ України в тому, що "наступна сесія парламенту", це та, яка наступає не після попередньої, а відразу за Різдвом Христовим або Пасхою.

Що ж до Женеви плюс, то складається враження, що цей черговий витвір дипломатичної фантазії (миротворці ООН, миротворці ЄС, ОБСЄ, яке сприяє розв"язанню конфлікта, австралійське вугілля, туркменський газ) разом з ідеєю якоїсь служби з питань Криму в рамках розташованого в Херсоні представництва президента в Криму, є ніщо інше, ніж спроба відвести від президента критику (а можна сказати і суспільне обурення) за ухиляння впродовж 18 місяців від вирішення кримської проблеми.

автор: Богдан Яременко

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Почему Путин хочет контролировать Украину? Спросите Сталина

В феврале 2014 года одетые в камуфляжную форму люди, ехавшие на бронетранспортерах и имевшие при себе оружие боевого образца, появились со стороны российской военно....

Це може бути цікавим

Что Путин должен делать с войной в Украине? Учиться у Ленина

"Хотя Мавзолей Владимира Ленина, лидера русской революции, остается на прежнем месте на Красной площади, а планы захоронить его тело давно отложены, руководство ст....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Індії мусульманкам заборонили викладати селфі у соцмережі

Індійським мусульманкам заборонили публікувати в соцмережах свої фотографії, зокрема селфі....