Як змінюватимуться ціни на продовольство в 2016 році

Розраховувати на зниження цін на продовольчі товари в 2016 році не доведеться – і навіть більше: цілий ряд факторів вказує на те, що вони й надалі підвищуватимуться. Такі не вельми оптимістичні прогнози дає заступник керівника «Публічного аудиту» Андрій Вігірінський.

«Звісно, дорожчатимуть продукти. У січні-лютому 2016- го на противагу жовтню 2015-го вони точно подорожчають – в силу того, що запаси аграрної продукції, накопичені від збору врожаю, будуть потроху вичерпуватися, а отже, зменшуватиметься пропозиція на ринку. Плюс дасться взнаки сезонний фактор, адже ми за фруктовою та овочевою групою дуже імпортозалежні, а курс гривні продовжує падати. Зараз кожен бачить, що офіційний та фактичний курси – це абсолютно різні речі. Закладені в бюджет на цей рік 24,1 грн за долар вже зараз пасуть задніх за курсом «обмінників» у 26 грн/$», – вказує спеціаліст.

Він додає, що на експорт ціна зміниться, бо вона «грає» від ціни конкурента. Якщо конкурент дає нижчу ціну, іншому учасникові ринку доводиться демпінгувати.

У цілому ж, за його словами, за минулий рік зростання цін відбулося на половину, тоді як реальні доходи громадян зменшилися на чверть. Так, індекс знецінення зарплати у відсотках за 9 місяців 2015 року, в порівнянні з десятьма місяцями 2014 року, у цілому по країні становив 78 %. Іншими словами, доходи населення зменшилися на 22%. Відповідно при тій же сумі грошей ви можете купити мінімум на чверть менше, ніж могли купити у минулому році.

«Зростання цін на продукти в першу чергу відбувається за рахунок інфляції. Офіційна статистика Держкомстату каже, що 2014 рік дав нам інфляцію 24,9%; 2015 – 43,3%. На цей рік Мінфін спрогнозував її на рівні 12–13 %, причому Bloomberg та інші міжнародні компанії припускають (і їм варто довіряти більше), що фактична інфляція в Україні за результатами року сягне 20 %, що означає черговий виток цін. І, якщо брати динаміку за останні три роки – 24,9 %, 50 % і 20 %, то в наступному році ціни можуть вирости до божевільних цифр», – прогнозує Вігірінський.

При всьому, в Україні зберігається розрив між мінімальними соціальними стандартами, закладеними в бюджет, та реальним прожитковим мінімумом. Так, Мінсоцполітики щомісячно публікує інформацію про розмір прожиткового мінімуму – залежно від рівня цін у розрахунку на людину. До прикладу, в жовтні 2015-го ця цифра становила 2 388 грн, станом на листопад – 2 487 грн, тобто плюс 100 грн за місяць. «100 грн додалося у вартості мінімальних товарів і послуг, які у нас неактуальні, не відповідають реаліям і вираховуються за ціною 1378 грн (мінімальні соцстандарти, закладені в бюджет). У січні, вже з урахуванням грудня, очевидно, відбудеться черговий виток зростання і ця цифра буде ще на 100 грн більшою. Власне, сама статистика Мінсоцполітики свідчить про те, що, по-перше, люди можуть купити менше за ті гроші , які вони отримують, по-друге, динаміка не перейшла в статику», – переконаний Вігірінський.

​За його прогнозом, саме 2016-й рік покаже той перигей, на який опуститься українська економіка, позаяк про зростання ще говорити зарано.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Протестувальники залокували ВР і закидали нардепа яйцями

Протестувальники під будівлею Верховної Ради заблокували виходи з приміщень парламенту і комітетів, повідомило агентство РБК-Україна....

Це може бути цікавим

92-летнюю бабушку Анны Седоковой ограбили в собственной квартире

Певица Анна Седокова поделилась с поклонниками печальной новостью....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

П'яний поліцейський спровокував ДТП у Києві

Масштабна дорожньо-транспортна пригода сталася близько 22:00 на Саперно-Слобідській....