Гривня і девальвація: новий сезон

Національна валюта зіткнулася з черговим витком девальвації. Ще вчора готівковий ринок переступив позначку в 26 гривень за долар. За готівковим ринком потягнувся і міжбанк − сьогодні до полудня середньозважений курс торгів становив 24,1 гривні за долар. Експерти вважають, що як внутрішніх, так і зовнішніх факторів для девальвації достатньо.

Під час заключної прес-конференції за підсумками 2015 року глава НБУ Валерія Гонтарева ще раз нагадала, що Міністерство фінансів заклало в бюджет на 2016 рік прогноз курсу на рівні 24,1 гривні за долар, раніше розрахований МВФ. До кінця року орієнтиром є відмітка в 24,4 гривні за долар.

Вийшло так, що вже вкотре прогнози офіційних осіб держави дають привід їм не довіряти. Уже в четвер чорний ринок торгувався вище 26 гривень за долар. Чорний ринок регулятор намагається не помічати, але враховуючи те, що НБУ продовжує урізати заявки імпортерів, цей курс має вагомий вплив на рівень інфляції, контроль над якою декларує регулятор і хоче бачити її наприкінці року на рівні 12%.

Українська гривня і досі є неефективним інструментом накопичення та збереження капіталів, в результаті чого попит на валюту зростає

Водночас ринок менш оптимістичний. «Український бізнес очікує подальшого уповільнення інфляції в 2016 році. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, яке Національний банк України провів у листопаді-грудні 2015 року. Компанії покращують інфляційні очікування третій квартал поспіль. Вони в середньому очікують зростання споживчих цін на 22,5% протягом наступних 12 місяців», − ідеться в сьогоднішньому релізі регулятора. Традиційно регулятор подає свої новини з нотою оптимізму. Так, хоча ринок і очікує уповільнення інфляції, яка минулого року перевищила 40%, його очікування і прогнози регулятора розходяться майже вдвічі.

Враховуючи те, що регулятор не може ефективно контролювати ні інфляцію, ні девальвацію, українська гривня досі є неефективним інструментом накопичення та збереження капіталів, у результаті чого попит на валюту зростає.

«Населення, яке намагається себе захистити від інфляції та девальвації, може тільки купити «тверду валюту» як певну страховку. Таким чином постійно зростає рівень «доларизації» в економіці. При інфляції в 43,3% в грудні 2015 року по відношенню до грудня 2014-го дуже складно довіряти національній валюті. Якщо брати інфляцію за період січень-грудень 2015-го по відношенню до аналогічного періоду 2014 року, то цифра 48,7% лякає українське населення ще більше. При цьому велика кількість виплат Фонду гарантування вкладів і прихована емісія гривні відправили населення до банківських кас, а валютні обмеження, у свою чергу, перенаправили операції на «чорний ринок», − пояснює начальник відділу стратегічного планування Unicredit банку Єгор Перелигін.

Стабільно плачевний стан української економіки також не дає приводу для оптимізму. Незважаючи на те, що у банків зараз є вільна ліквідність, їм просто нікого кредитувати в реальному секторі економіки. За словамиВіталія Шапрана, головного фінансового аналітика РА «Експерт-Рейтинг», в Україні дуже сильно зросли залишки на коррахунках банків. Станом на 14 січня поточного року вони становили 46,2 млрд гривень, це абсолютний історичний рекорд за весь час ведення статистики. Підвищені залишки було помічено і в останній робочий тиждень 2015 року, вони коливалися в діапазоні 30-40 млрд гривень.

Незважаючи на те що у банків зараз є вільна ліквідність, їм просто нікого кредитувати в реальному секторі економіки

«На нашому ринку є чітка кореляція між курсом на міжбанку і цими залишками, якщо банки прогнозують ослаблення гривні, а для цього є підстави − дуже погана кон'юнктура сировинних ринків і зерна, то, звісно, вони всі будуть намагатися піти у валюту. Другий фактор − це закінчення новорічних свят і зростання ділової активності на валютному ринку, при незначних ЗВР, які можуть бути використані для інтервенції на тлі наявності обмежень», − зазначає Шапран.

При цьому в України зростає гора фундаментальних проблем. У зв'язку з падінням цін на сировинних ринках девальвують валюти сусідніх країн, що теж тисне на гривню. Більше того, як показує практика, слабкість національної валюти вже не надто допомагає українському експорту в конкурентоздатності на світових ринках. «Традиційні експортні позиції українського бізнесу підірвані колапсом світових цін на сировину і більш агресивним виходом на зовнішні ринки китайськими виробниками (наприклад, Китай наростив металургійний експорт в Європу на 130%, а на Близький Схід − на 179% за 2015 рік)», − підкреслює Перелигін. Більше того, досі залишається незрозумілою ситуація з перспективою подальших траншів від МВФ, що також турбує ринок.

Враховуючи весь негативний зовнішній фон і внутрішні фактори, причин для девальвації достатньо, водночас подальша доля національної валюти буде залежати як від НБУ, так і від уряду, і від їхніх дій спрямованих, на стимулювання економіки. Експерти ж поки що налаштовані не надто оптимістично. «Швидше за все, курс національної валюти до американського долара може досягти позначки в 26-27 гривень у середині 2016 року. Очікування НБУ, що інфляція в 2016-му буде на рівні 12%, занадто наївні. За найоптимальніших обставин інфляцію можна очікувати в районі 22-25%», − резюмує Перелигін.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Минфин озвучил амбициозный план сокращения госдолга к 2020 году

Министерство финансов намерено к 2020 году снизить соотношение государственного долга к ВВП до 55%....

Це може бути цікавим

Ярош вказав на сумну тенденцію в ЗСУ

Відчутні позитивні зміни у Збройних силах України можуть бути знищені через появу в армії великої кількості людей з неправильною мотивацією....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Ученые показали впечатляющее изображение Юпитера

Это уникальное фото было сделано 1 сентября космическим аппаратом NASA "Юнона", который совершил восьмой оборот вокруг газового гиганта....