1000 євро в місяць просто так: експеримент європейських країн

Чи працюватиме людина, якщо їй кожного місяця даватимуть гроші просто так? 

У Німеччині ще з літа 2014 року проходить цікавий експеримент, мета якого з'ясувати: якщо людині просто так забезпечити місячний дохід в 1000 євро, чи покине вона роботу? Більш глобальна мета: дізнатися, наскільки ефективними будуть державні програми загального безумовного доходу (коли держава виплачує певні суми всім, таким чином вирішуючи проблему бідності). Наразі організатори експерименту підбивають перші підсумки.

Експеримент називається Mein Grundeinkommen («Мій базовий дохід»). Гроші на нього збирають краудфандингом, переможці серед кандидатів визначаються лотереєю. Щоб брати участь, навіть не обов'язково бути німецьким громадянином, та й деталей про себе ніяких не потрібно, окрім email. Вже 26 осіб виграли місячний дохід в 1100 євро, якими вони мають право розпоряджатися як завгодно. Це призові гроші, тому вони не обкладаються податками.

У Німеччині, як і в решті Європи, ідея «базового доходу» жваво обговорюється, причому не тільки в колах «лівих», пише Los Angeles Times. Основний аргумент «проти»: сидячи на утриманні у держави, люди втратять мотивацію працювати, в той же час це сильно вдарить по держбюджету. Цікаво, що в Німеччині ідею «базового доходу» у програму включили тільки дві політичні партії, одна з них - Піратська партія.

У Фінляндії вирішили протестувати цю ідею вже в 2017 році, видаючи всім по $ 900 «базового доходу» (ці гроші замінять всі інші соцвиплати). Такі гроші виплачуватимуть всім, незалежно від рівня доходу. Згідно з опитуваннями, близько 70% фінів підтримали ідею, а бюджету це обійдеться в $ 50 млрд на рік. У Швейцарії планують провести референдум з цього питання в лютому.

У Німеччині давно обговорюється ідея, і держава вже виплачує варіацію «базового доходу» в $ 200 всім дітям і дорослим до 25 років, які навчаються в школах і вишах. Але повноцінно в реальному житті ідея не тестувалася доти, поки німецький підприємець Мікаель Бохмейер не запустив програму Mein Grundeinkommen. Він пішов з інтернет-стартапу і вірить в ідею «базового доходу», вважаючи, що люди, урятовані від необхідності заробляти, стануть більше займатися творчістю. Програма успішно збирає пожертви вже другий рік, при тому, що середній розмір пожертвування невеликий, близько 33 євро.

Серед кандидатів, обраних для участі в програмі: бізнесмен, що шукав фінансування для екостартапу, і жінка, яка хоче більше часу проводити з дітьми. Хтось говорить про те, що витратить гроші на реалізацію мрії, хтось - на подорожі.

Більшість учасників не залишило своєї основної роботи, за словами Мікаеля, зате у багатьох помінявся погляд на життя. «Кожен учасник говорить нам про те, що став краще спати. Але загалом, змін у їхньому житті небагато: студенти продовжують навчання, робітники - роботу, пенсіонери залишаються пенсіонерами. Але відбулося велике зрушення в умах: люди відчувають себе звільненими і більш здоровими », - говорить він. Хтось витратив гроші першого місяця на вечірки, хтось навіть перестав страждати від хронічної хвороби, і відповідно - пропускати свою роботу.

Правда, один учасник все ж пішов з роботи, яку ненавидів: він був оператором колл-центру. Але замість того, щоб за 1000 євро валятися на дивані і дивитися ТБ, він пішов в коледж, вчитися на вихователя дитячого садка.

За матеріалами ain.ua.

Читайте також: Турчинов пообіцяв армії гідну зарплату

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Украинская велосипедистка установила 11 мировых рекордов

В велосипедном заезде в Италии, который продолжался более 24 часов, украинская велосипедистка Елена Новикова проехала 500 миль и установила 11 мировых рекордов....

Це може бути цікавим

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Путин постепенно становится Сталиным

"12 сентября Владимир Путин незаметно перешагнул знаменательный рубеж: он провел 6602 дня в качестве лидера России", - пишет журналист The Washington Post Адам Тейлор....