З чим доведеться змиритися кримчанам у 2016 році

У 2016 повинен закінчитися так званий "перехідний період" для Криму. Це означає, що багато «поступок», наданих кримчанам російським урядом, тепер будуть згорнуті, а півострів накриє російське правове поле. Про це пише журналістка КримРеалії Інна Аннітова.

Автомобільні знаки

Перше, що викликало найбільш потужну хвилю обговорень і питань про те, «як далі бути» - заміна номерних знаків на кримських автомобілях.

Уряд Росії затвердив 1 квітня 2016 граничним терміном перереєстрації автомобілів і мотоциклів, що знаходяться у власності громадян Російської Федерації, які проживають на Кримському півострові, і зареєстрованих там юридичних осіб.

Перереєстрація автомобілів у Криму почалася в липні 2014-го року, після зміни на півострові влади. За даними начальника управління ДАІ МВС Росії по Криму Анатолія Борисенка, зараз на півострові машин з українськими номерами залишилося не більше 18%.

Згідно ще однієї постанови керівництва Росії, авта з українською реєстрацією не можуть перебувати в Криму більше 90 днів. Інакше українські машини будуть штрафувати або навіть вилучати.

Кримські водії справедливо побоюються, що після зміни номерних знаків дорога в Україну для автомобілів під триколором буде закрита, і тому вже сьогодні вони шукають альтернативні варіанти.

«Вихід елементарний. Житель Криму може подати заяву в російський ГИБДД про те, що він нібито загубив техпаспорт і номерні знаки. Йому в такому випадку видають копію свідоцтва про реєстрацію та паспорт транспортного засобу вже російські, і видають нові номерні знаки - російські. При цьому у нього зберігається і український техпаспорт, свідоцтво про реєстрацію, і українські номерні знаки. І він теоретично може на російських номерних знаках - 82, 92 регіон - кататися по Криму. А на нічийній смузі між двома КПП він просто дістає старий техпаспорт, вішає інші номерні знаки і їде на територію України », - розповів Крим.Реаліі директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

Повідомлення про друге громадянство

З 1 січня 2016 року жителі Криму повинні подати повідомлення про наявність у них іншого громадянства. Ця тема, мабуть, здебільшого стривожила кримських жителів, які були стурбовані необхідністю доповісти про наявність українського паспорта. Однак, як пояснили в ФМС Росії, жителям Криму, які проживали на півострові на день «визнання їх громадянами Російської Федерації», не треба повідомляти органи ФМС про їх українське громадянство.

«З 1 січня 2016 подавати повідомлення про наявність іншого громадянства повинні жителі Криму, які мають або знову отримують громадянство іншої іноземної держави, наприклад, Вірменії, США, Німеччини та інших», - роз'яснили у відомстві.

Від подачі повідомлення про друге громадянство звільняються росіяни з паспортом Туркменістану або Таджикистану, з якими у Росії підписані договори про подвійне громадянство.

«Громадянам, які навмисно будуть приховувати факт наявності другого громадянства, загрожує кримінальне покарання у вигляді штрафу до 200 000 рублів або в розмірі річного доходу засудженого, або до 400 годин обов'язкових робіт. Якщо ж громадяни Росії подадуть повідомлення про подвійне громадянство пізніше визначеного терміну або вкажуть у ньому неповні або заздалегідь недостовірні дані, то їм загрожує адміністративна відповідальність - штраф від 500 до 1000 рублів. Звертаю увагу, що кримінальна відповідальність настає за приховування громадянства, а не за отримання або наявність другого (подвійного) громадянства », - пояснила кримський юрист Ленура Енгулатова.

Повернення кредитів українським банкам

Під кінець 2015 року 341 депутат Державної Думи Росії підтримав законопроект, який дозволяє стягувати з кримчан борги перед українськими банками. Йдеться про борги жителів Криму перед кредитними установами України, «що припинили роботу в Криму після його приєднання до Росії». Тепер вимагати борги у кримчан будуть російські кредитні та некредитні організації, «які надали докази набуття відповідних прав».

За словами міністра економічного розвитку російського уряду Криму Валентина Демидова, заборгованість буде визначатися за станом на 18 березня 2014 року, а пеня, неустойки та штрафи враховуватися не будуть. Він же запевняв кримчан у їхній вигоді від прийняття закону «Про особливості погашення та позасудове врегулювання заборгованості позичальників, що проживають на території Республіки Крим або на території міста федерального значення Севастополя».

А ще в 2014 році Володимир Путін, відповідаючи на питання кримчан під час прямої лінії, вилив бальзам на душу позичальників, які взяли в кримських філіях українських банків кредити або оформили в лізинг транспорт: «Ну, катайтеся спокійно», - виголосив тоді президент Росії.

Продукти

З 1 січня 2016 року набрала чинності заборона російського уряду на ввезення в країну продовольчих товарів з України. Про це в листопаді 2015 року оголосив міністр економічного розвитку Росії Алєксєй Улюкаєв. Він назвав продовольче ембарго «захисними заходами».

Економічний експерт Борис Кушнірук зазначив, що такі заходи не підуть на користь кримчанам. «Російська влада ніколи не відчувала провини з приводу страждань власного населення. Тому, коли народ почне витрачати більше грошей, у влади не буде ніяких моральних страждань. Продукти стануть значно дорожчими. І не секрет, що в цілому українські продукти якісніші, ніж російські, тобто, росіян залишать без якісних продуктів », - сказав Кушнірук.

Кабінет міністрів України в грудні також офіційно опублікував постанову про обмеження торгівлі з Кримом, прийняте на засіданні українського уряду. Постанова №1035 «Про обмеження поставок окремих товарів з тимчасово окупованої території на іншу територію України та / або іншої території України на тимчасово окуповану територію» набере чинності через 30 днів з дня опублікування.

Податки

У 2016 році кримчани повинні будуть заплатити майнові податки за 2015 рік, термін сплати яких визначено до 1 грудня 2016 року, у тому числі податок на транспортні засоби, податок на землю і податок на майно фізичних осіб.

Відповідно до російського законодавства, за кожний календарний день прострочення виконання обов'язку зі сплати податку або збору нараховується пеня, виходячи з однієї трьохсотої діючої в цей час ставки рефінансування Центрального банку Росії.

Якщо сума заборгованості перевищує 25000 рублів, судовий акт надсилається на виконання у Федеральну службу судових приставів Росії для стягнення заборгованості за рахунок майна боржника з одночасним клопотанням про накладення арешту на майно та тимчасове обмеження на виїзд боржника за межі території Російської Федерації.

«Вивчення податкового законодавства, заповнення податкової декларації, спілкування з бухгалтерією та податковою, похід в банк за випискою - все це вимагає досить великих витрат часу і сил. Однак масова кампанія з повернення своїх податків була б набагато ефективнішою формою протесту, ніж всі більш нечисленні пікети і мітинги, на які влада остаточно перестали звертати увагу », - зазначає економічний оглядач Максим Блант в статті про можливість податкового відрахування, яка допоможе не соромитися «за те, як держава витрачає отримані від мене податки».

Освіта

А от у сфері освіти президент Росії вирішив продовжити перехідний період, випускники кримських шкіл в 2016 році ще зможуть вибирати між класичним іспитом і ЄДІ (єдиний державний іспит), обов'язковим для всіх випускників в Росії. Закон передбачає, що прийом на навчання здійснюється не тільки на підставі результатів ЄДІ, але також вступних іспитів, що проводяться освітніми організаціями вищої освіти самостійно. Однак, найімовірніше, такі правила для кримських школярів зміняться вже в 2017 році.

«Ми аналізуємо те, як випускники в Криму здають іспити, на 2016 рік рішення про особливий порядок вступу до вузів прийнято. Три роки - це достатній термін до того, щоб система освіти в Криму та Севастополі вже змогла відповідати тим вимогам, які пред'являє система ЄДІ. Тому після 2017 року ми обов'язково розглянемо питання про включення Криму і Севастополя в єдину систему вступу до вишів», - заявив міністр освіти і науки Російської Федерації Дмітрій Ліванов на парламентській слуханні в Раді Федерації в кінці жовтня 2015 го.

Вибори

Вибори в Державну думу Росії, в яких візьме участь Крим, були заплановані на грудень 2016 року, однак перенесені на вересень. Оновлення складу депутатського корпусу нижньої палати російського парламенту проводиться раз на чотири роки. Відповідно до закону, прийнятого з ініціативи «Єдиної Росії», виборчий бар'єр знижений до 5%, а половина з 450 депутатів буде обрано по одномандатних округах.

«Враховуючи, що опозиційні російські партії не поспішають відкривати власні осередки в Криму, ймовірно, що за підтримку місцевого населення будуть боротимуться чотири основні парламентські політичні сили. Реальні шанси є тільки у «Єдиної Росії» і ЛДПР просто тому, що, крім Путіна і Жириновського, кримчани більше нікого не знають. Набагато цікавіше, кого єдинороси надішлють до Держдуми в якості мажоритарників. Є підозри, що парою цих політиків (квота півострова може скласти від трьох до чотирьох депутатів) стануть Наталія Поклонська від Криму (зараз у місцевих ЗМІ йде активна опрацювання її образу вже не як прокурора, а як символу республіки), а також Олексій Чалий від Севастополя », - писав кримський політолог Лєв Абалкін.

Так, зміни торкнуться практично всіх сфер життя півострова, і тільки наступний рік покаже, наскільки насправді кримчани готові до них.

Читайте також: Журналіст пояснив навіщо Путіну кримське «опитування»

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

Це може бути цікавим

Стала известная причина отравления детей киевской гимназии

Медики назвали причину отравления школьников в гимназии №59....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

У Києві замінували будівлю КМДА, співробітників евакуюють

Невідомий заявив про замінування будівлі Київської адміністрації на вулиці Хрещатик, 36....