Ціна бюджету: Як депутати продовжують лобіювати інтереси в обмін на голоси

Ухвалення бюджету – це завжди довгий процес  лобізму. Кілька років тому знайшлися додатки до проекту бюджету, де було розписано, хто з депутатів, що отримає за голосування.

І якщо про хороший лобізм депутати пишуть самі – як Юрій Луценко, який  вибив 42 мільйони на держпідтримку книг в Держтелерадіо, і ще 50 в Мінкульт для закупівель бібліотеками – то про свої бізнес-інтереси говорити вони не поспішають.

Водночас, як вдалося з’ясувати, уряду довелося створити два реєстри відшкодування ПДВ і піти  на значні поступки в податках по АПК, щоб депутати груп Віталія Хомутинніка і Ярослава Москаленка дали голоси, які б перекрили неголосування "Батьківщини"  і "Самопомочі".

А от соратники Андрія Садового за свій бюджетний "перфекціонізм" можуть поплатитися посадою міністра АПК.

Про ці та інші торги і кадрові розклади читайте далі.

Першим у продажу голосів під бюджет звинуватили лідера Радикальної партії Олега Ляшка. Увесь день п’ятниці він розказував в кулуарах, що не голосуватиме за бюджет олігархів. Говорив він це і за 2 години до ухвалення бюджету. І, раптом о 4 ранку передумав.

Не встигли депутати проголосувати як Сергій Каплін написав у фейсбук, що "ціною" голосів від Ляшка були кілька сот мільйонів, які підуть на закупівлі пожежних машин.

Поправку про фінансування ДСНС на суму в 400 мільйонів озвучив вже в залі перед голосуванням спікер Володимир Гройсман.

"Ляшко традиційно отримує відкат із заводу пожежних машин в Прилуках. Для цього він має заступника у ДСНС і пробиває мільйони на техніку. А щоб не заважали набагато дешевші іноземні пропозиції, в бюджеті пишуть "на закупівлю вітчизняної пожежної техніки", - розповідає джерело.

На запитання щодо цих звинувачень, Ляшко заявив, що "все це вигадки опонентів, які не варті уваги", а позицію по голосуванню порадив читати на своїй сторінці у Facebook.

Віталія Хомутинніка традиційно повязують з податковими схемами. Кажуть, цього разу він дуже сильно доклався до збереження автоматичного режиму відшкодування ПДВ для великих експортерів.

Водночас нардеп від "Самопомочі" Тетяна Острікова пропонувала зробити відкритий реєстр, де всі б отримували повернення ПДВ у порядку черги – хто перший подав, той перший і отримав.

"Якби з Нового року пройшов новий порядок, який пропонувала  Тетяна Острікова, великі імпортери мали б грати, в хто щвидше подасть заявку. Це не зовсім правильно, бо не може Маріупольський металургійний чекати - у нього безперервний цикл", - розповів один з депутатів- учасників процесу.

В результаті прем’єр Арсеній Яценюк запропонував зробити два реєстри, і ця пропозиція була минулої пітниці підтримана Радою.

З 1 лютого 2016 року буде два публічних відкритих реєстри з однаковою системою хронологічного відшкодування податку на додану вартість (ПДВ): один - для тих, хто відповідає критеріям автоматичного відшкодування платників податків, другий - для всіх інших.

"Таким чином, Хомутиннік прикрився імпортерами з АПК, металургії тощо і протягнув свої фірми. А значить – відкати. Крім того, він ще пролобіював мінімальну ціну для продажу цигарок. Це суперечить директиві ЄС, тому ми виписали це як доручення КМ. А він на 99% його не виконає", - розповідає один з депутатів на умовах анонімності.

Водночас сам лідер фракції "Відродження" такі звинувачення відкидає.

"Окремо "наших" пропозицій до зміни податкового законодавства не було взагалі. Ми щось підтримували, а щось категорично ні - наприклад, повністю скасування спеціального режиму для сільського господарства або спрощену систему оподаткування", - зазначив депутат.

"Але зараз немає більш важливого питання, ніж підтримка промислових підприємств, які створюють валовий продукт країни і генеруючих валютну виручку. І ми віддаємо перевагу їхній підтримці, а не посередників і спекулянтів ", - йдеться у письмовій відповіді Хомутинніка на запитання про лобізм.

За кілька днів до голосування кілька депутатів "Волі народу" Ярослава Москаленка заявили INSIDER, що не голосуватимуть за бюджет, якщо не будуть внесені певні поправки в податковий кодекс. Зокрема, депутати фракції, що мають аграрний бізнес, хотіли перегляду спецрежиму.

Газове ж крило хотіло збереження представників на посадах. Соратники Москаленка кажуть, що така згода від керівництва Кабміну була отримана, але не називають імен, поки це не оголошено публічно.

Що стосується сфери нафтопереробки, де у компанії покійного Ігоря Єремєєва вічний конфлікт з Приватом Коломойського, то тут "Воля народу" задовольнилась ударом по конкуренту.

"Справа у тому, що Приват не сплатив ні гривні акцизу за експорт 95-го бензину. Все, чим він торгує на понад тисячі заправок, ввезено під виглядом альтернативного палива. Тепер Южаніна закрила цю дірку", - розповідає один з депутатів групи.

"Ми фактично змусили уряд відмовитись, або хоча б відстрочити плани щодо своїх податкових інновацій. Нема урядової "реформи" - а отже нема і бюджету на його основі. Натомість, об'єктивно, для збалансування бюджету і приведення його у відповідність до вимог МВФ треба було внести технічні зміни до нинішньої податкової бази. Після дводенних консультацій нам пішли на зустріч по тих же аграріях у питанні спецрежиму ПДВ. Раніше у рослинництві пропонувалось 75% податку забирати державі, а 25% лишати підприємству. У всіх інших хотіли забирати ПДВ повністю. Врешті ми домоглися, що для зернових і технічних культур діятиме спецрежим 85/15, садівництво та інші зможуть 50% використовувати на свій розвиток, а ВРХ і молоко - 20/80, тобто 80% ПДВ лишатиметься підприємству, і тільки 20% йтиме державі. Хоча і такі вiдсотки не дуже задовольняють сільгоспвиробників, що чуємо на акціях протесту", - заявив Москаленко.

"Отже що винесли на голосування до зали? Проект бюджету, розроблений на старій податковій базі з технічними змінами. Що ми, власне, і вимагали. Тому не проголосувати за нього у нинішній редакції означало б як мінімум суперечити собі ж", - пояснив Москаленко зміну позиції групи.

"Воля народу" була не єдиним лобістом змін у питанні ПДВ для АПК.

За інформацією співрозмовників в уряді, МВФ вимагав покінчити з спецрежимом по ПДВ для АПК, встановивши перехідний період до 2017 року.

Президент Порошенко особисто умовив главу фонду Крістін Лагард на так зване розщеплення – за умовами перехідного періоду підприємства повинні були б сплачувати 75% ПДВ в бюджет і 25% - на спецрахунок для власного використання.

Однак великий аграрний бізнес це не влаштовувало, тому вони включили тиск через медіа та стали інтенсивно проводити мітинги під Радою. 17 грудня вони влаштували "перформанс" з відрізаними головами корів, а 24 грудня всі, хто хотіли потрапити в Раду, змушені були проходити повз труну із зарізаною свинею.

За інформацією Економічної правди, до мітингів доклав руку власник "Миронівського хлібопродукту" Юрій Косюк. І найбільше від досягнутого компромісу виграє "Миронівський хлібопродукт" Косюка та "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка.

"Курятники підняли бунт. Вони мали 120 млн. дол. ПДВ.  Тому залишених їм 25 % їм виявилося мало. Ми пішли на те, щоб рослинникам лишати 15%, а тваринникам, в тому числі і курятникам – 50%. Їм і цього виявилось мало! Вони накрутили ВРХ і молочників. Мусили дати ще й цим 80%", - розповідає один з членів бюджетного комітету на умовах анонімності.

До речі, фракцію "Самопоміч", яка також має представників великого аграрного бізнесу, ця схема цілком вдовольнила, але навіть попри це фракція не проголосувала за бюджет.

Минулої п’ятниці у фракції Андрія Садового не було чіткої позиції, чи підтримають вони бюджет.

Було оголошено, що фракція вирішить, чи голосувати за бюджет залежно від готовності вносити в нього правки.

"Частина наших проголосувала за Податковий кодекс, який хоч і не кодекс розвитку, але й не погіршення. Ми очікували, що саме в такому контексті буде підготовлений бюджет. Коли ми познайомилися ввечері з бюджетом, ми зрозуміли, що не можемо проголосувати за нього", - заявила Альона Бабак.

Така позиція, кажуть, дуже обурила керманичів БПП. І не тільки тому, що інтереси по АПК були враховані. Ще в інтересах "Самопомочі" вдвічі знизили плату за частоти.

"Вони проголосували за податки. Фракція БПП у Львові о 21-00 проголосувала за бюджет Львова. З цього часу вони перестали голосувати", - розповідає один з депутатів БПП.

Тепер, за інформацією видання, президент і прем’єр  налаштовані у відповідь зняти міністра АПК Олексія Павленка.

Ухвалення бюджету і новорічні канікули на певний час відклали питання відставки або переформатування Кабміну.

Незважаючи на заяву президента, прем’єра і спікера про дружбу довіку, вчора лідер фракції БПП Юрій Луценко на "Свободі слова" заявив, що його політична сила готова і до зміни уряду, і до дострокових виборів.

За інформацією INSIDER, наразі, крім уже фактично вакантних посад голів Мінінфраструктури, Мінздоров’я і Мінекології, є ще кілька кандидатів на вихід.

Зокрема, це міністр культури В’ячеслав Кириленко і міністр освіти Сергій Квіт. Тепер до них може додатися і міністр АПК Павленко.

Є ще окремий пункт на шахівниці – президент взяв курс на звільнення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Порошенко не пробачив міністру ні  ганебну сварку з Михеїлом Саакашвілі на раді реформ, ні пост у Facebook, який міністр написав після того.

Тепер президент не запрошує Авакова на наради і всіляко підкреслює його невідповідність  займаній посаді.

Щодо Михеїла Саакашвілі, то хоч його критичні спічі і відбуваються з мовчазної згоди Банкової, але там теж розуміють, що Саакашвілі виходить з-під контролю і стає все більш самостійним політичним гравцем.

"Він  демонструє, що він виріс з Одеси. І відповідно - або йде віце-прем’єром, або створює свою партію і починає мочити всіх", - кажуть співрозмовники в адміністрації президента.

Джерело: insider.

Читайте також: Уряд встановив необ’єктивну ціну на нафту — глава «Укрнафти»

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Рейтинг армий мира: как Украина оказалась на 30 месте?

Международный рейтинг Global Firepower ежегодно предоставляет уникальное аналитическое изложение данных о военных силах стран мира....

Це може бути цікавим

Изобретена множественная вакцинация одним уколом

В настоящее время практически в каждой стране мира растёт количество людей, всячески противящихся вакцинации....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....