Чому Антикорупційний форум не приніс результатів, — експерт

23 грудня відбувся Антикорупційний форум під егідою Михайла Саакашвілі, який організували низка відомих і не дуже громадських організацій. Проте він не приніс бажаних наслідків, про це написала антикорупційний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Наталія Шило для видання Апостроф.

1. Надмірна різнорідність сил

На заході були присутні багато громадських діячів, політиків, але логічної цілісності вони не складали: "Майже одразу я зустріла активістів з Харкова: Володимира Чистиліна, відомого трубача Костянтина Олійника, представника Харківського антикорупційного центру Євгена Лісічкіна, голову харківського відділення "Демальянсу" Надію Савинську, які організовували Харківський Євромайдан, а також Ярослава Ланецького зі Студентської ради. Було очікувано багато журналістів, тут і там світилися різні політики, старі та нові. Та все ж таки публіка була більш різнорідна, ніж можна було очікувати, і це створювало якесь дивне відчуття."

2. Підбір спікерів

"Я звісно не чекала якихось закордонних гостей-експертів з боротьби з корупцією, бо на підготовку форуму було занадто мало часу, але гадала, що будуть виступати найбільш активні українські борці з корупцією. Тому, коли я побачила в програмі Шустера, Чичваркіна чи Гриценка, моєму здивуванню не було меж. На мій погляд, невдалий похід "Демальянсу" з "Громадянською позицією" вже мав би навчити нові сили, що треба дуже ретельно ставитися до репутації," — пише діячка.

3. Відсутність організації

Велику кількість учасників не було як слід організовано, тому на заході кожен займався, чим хотів.

"Усе це дійство було схоже на броунівський рух – велика кількість людей, яка рухалася з однієї зали до іншої, у пошуку якихось осмислених дій. Але дій не було, і замість того люди робили селфі, шукаючи знайомих та обговорюючи майбутнє. Людям явно не вистачало самоорганізації. Але щоб виникла самоорганізація — повинні були бути чіткі цілі, а не ясно було взагалі, чого усі чекають: чи то створення нової партії, чи то вироблення спільних механізмів боротьби з корупцією, чіткого розподілу ролей між учасниками та поетапного плану на майбутнє? Деяким дисонансом форуму стали коробки з безкоштовним печивом та цукерками та довгі черги до них."

4. Показуха

Ще одним фактором неефективності форуму є розподіл на "дорослих та дітей", а також відверта нещирість деяких фігур.

"Після привітальної панелі десь половину учасників залишили "у пісочниці" в форматі світового кафе, де вони повинні були брейнштормити та пропонувати різні засоби боротьби із корупцією за запропонованими організаторами темам. Решта пішла на так звану панель експертів, де дуже щирий Савік Шустер розповідав, що мафія — це злиття злочинності та влади, і що в Італії її побороли тільки тоді, коли усе суспільство відмовилося від її підтримки. Але на фразі про те, що "ми зробили свій канал без олігархів, де кожен українець може почути правду" — я зрозуміла, що це вже занадто для мене."

5. Масовка

Непідтвердженим є також факт умисного звезення людей на форум.

"Пізніше я читала у соціальних мережах пост Александра Нойнеця, що на форум привезли "підтримку" з Одеси, і що багато автобусів стояло біля "Новуса". Не знаю як багато, але один великий білий автобус коло "Новуса" я справді бачила, коли вже йшла додому."

"Загалом організатори Антикорупційного форуму переграли самі себе. Їм потрібно було залишити п’ятсот представників найбільш активних ГО, як з початку і планувалося, та нових політиків, і вони б отримали насправді набагато більш сильний політичний ефект. Здається, що вражені кількістю та швидкістю, з якою реєструвалися бажаючі, вони вибирали формат проведення більш масштабний, але не мали на меті зайняти реальними справами усіх цих відвідувачів, бо врешті-решт ні про які реальні справи на форумі й не йшлося — партію не створили і не планували, плану дій не виробили, крім нового форуму в Харкові 18 січня. Таким чином, форум маргіналізувався з 6200+ учасників та представниками типу Шустера, Гриценко і т. д. Найбільш прикро, що знову усі ці активні ГО, дії яких дають надію на майбутнє, пішли за харизматичною фігурою в збиток собі, не маючи сили самим реально об’єднатися та пройти інституалізацію. Цього разу, здається, знову не вийшло," підсумувала експерт.

Читайте також: Саакашвілі допитають у справі ОПЗ

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Нацгвардия задержала пособницу ЛНР

В Луганской области, в зоне проведения антитеррористической операции, военнослужащими воинской части 3053 Западного оперативно-территориального объединения Нацио....

Це може бути цікавим

В Україні зросте ціна на газ

З 1 листопада 2017 року для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання ціна на природній газ зросте майже на 10%....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Чому в ЄС роздмухують скандал навколо України

У жорсткій реакції Румунії, Угорщини, Греції та Болгарії на український закон про освіту проглядається вплив Росії, але в той же час це є і відповіддю на становленн....