Комітет ВР назвав законопроект щодо легалізації грального бізнесу корупційним

Комітет з питань запобігання і протидії корупції визнав таким, що не відповідає вимогам антикорупційного законодавства, урядовий законопроект про детінізацію ринку азартних ігор, повідомляє УНН.

Члени Комітету звернули увагу на те, що у пояснювальній записці до законопроекту (No3632) зазначено, що його прийняття "дозволить захистити права і свободи громадян, мінімізувати суспільну шкоду, пов'язану з організацією та проведенням нелегальних азартних ігор та пов'язаним з цим ухилянням від сплати податків, мінімізувати ризики для суспільства і вразливих груп населення від участі в азартних іграх, залучити інвестиції в економіку України, створити додаткові робочі місця та отримати суттєве джерело додаткових надходжень до Державного бюджету України".

Водночас, у Комітеті зауважили, що Стаття 1 проекту не містить чіткого формулювання понять "лотерея", "участь в лотереї". Відсутність вказаного чіткого визначення може призвести до неоднакового тлумачення усіх термінів Закону і подальшого вчинення корупційних правопорушень певними особами. Поняття "лотереї" може, також охоплювати онлайн-ігри.

Крім того, корупційні ризики містять:

"норма пункту 15 частини 1 статті 7 "Повноваження Уповноваженого органу", яким цей орган наділяється повноваженням: "може встановлювати вимоги до розміру відсотка виграшу...";

норма частини 2 статті 14 містить повноваження Уповноваженого органу визначати оціночні критерії наявності у особи ігрової залежності. Ця адміністративна процедура корупціогенна, оскільки не властива повноваженням органів державної влади і призведе в подальшому до зловживань, виникненню конфлікту інтересів при виконанні організатором азартних ігор обов'язків, передбачених пунктом 7 частини 1 статтею 13 "вживати заходи для боротьби з ігровою залежністю";

норма частини 5 статті 30, яка наділяє Уповноважений орган фактично необмеженими функціями втручання у діяльність суб'єктів при визначені переліку лотерей, їх розповсюджені - "Уповноважений орган на власний розсуд може відмовити у погоджені окремого виду лотереї...";

Крім того, норми статі 42 "Спеціальні обмеження щодо участі в парі" суперечать нормам статі 16 "Вимоги до гравця" і містять корупційні ризики при здійсненні перевірок у сфері азартних ігор, оскільки статтею 16 забороняється бути гравцями - недієздатним та обмежено дієздатним особам та особам, які не досягли 18 років, а частиною 3 статті 42 це дозволяється", - повідомили у Комітеті.

У законопроекті також не має чіткості здійснення адміністративної процедури щодо порядку проведення планових та позапланових перевірок у сфері державних лотерей.

Також, корупціогенні ризики містять норми частини 3 статті 24 "Оператор лотерей", якими визначаються вимоги до юридичних осіб:

провадження протягом не менш як п'яти років до подання заяви діяльності з випуску та/або проведення лотерей;

наявність міжнародного досвіду з випуску та/або проведення лотерей не менше ніж в трьох іноземних державах;

загальний оборот за 5 (п'ять) фінансових років, що передують проведенню конкурсу, становить не менше 3 000 000 000 (трьох мільярдів) євро".

Корупціогенні ризики містить норма частини 7 статті 24 "Оператор лотерей", якою оператору надається право передавати іншій особі право користуватися його ліцензією. Це може бути одним із способів переходу в "тінь". Крім того, ця норма суперечить нормам Розділу ІІІ законопроекту "Ліцензування у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор" оператор, порушуючи норми цього Розділу, з "дозволу" фіскальних і контролюючих органів, може уникнути анулювання ліцензії за вимогами норми, передбаченої пунктами 4, 5 статті 55 "Анулювання ліцензії", згідно з якою підставою для анулювання ліцензії є: "факт передачі ліцензії або її копії іншій юридичній чи фізичній особі...".

Законопроект не містить усього спектру детального державного контролю при регулюванні діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, що дає можливість в подальшому маніпулювати його нормами на користь посадових осіб їх особистих інтересів і суб'єктів грального бізнесу.

Враховуючи викладене та з метою усунення корупціогенного фактору Комітет пропонує зазначений законопроект відхилити.

Читайте також: Проект щодо легалізації азартних ігор містить корупційні норми — висновок ГНЕУ

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Дніпро на межі: Чому посередині головної річки країни можна гуляти по коліно у воді

Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю....

Це може бути цікавим

Самолет с самым длинным в мире крылом впервые запустил двигатели

Перспективный самолет Stratolaunch с самым большим в мире размахом крыла впервые запустил все свои шесть турбовентиляторных реактивных двигателей....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....