Реформа адвокатури: Зміни не мають бути революцією, здійсненою за ніч

18 грудня 2015 року відбувся круглий стіл «Ключові питання реформи адвокатури: пропозиції робочої групи Ради з питань судової реформи», організований Радою з питань судової реформи при Президенті України та Асоціацією правників України.

Цей захід став чи не головною подією в житті юридичного світу. Символічно, що захід відбувся напередодні Дня адвокатури України. Темою обговорення став проект судової реформи, зокрема, та її частина, що стосується ключових питань реформи адвокатури.

Ключовими питаннями зустрічі стали професійні права, гарантії, відповідальність адвокатів; виключне право на представництво в судах та доступ до професії (після введення реформи).

З вітальним словом виступили Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, Координатор Ради з питань судової реформи та Віргіліус Валанчюс, д.ю.н., проф., керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», член Ради з питань судової реформи при Президентові України, член Конституційної комісії.

«Наша мета – це точно не реформа заради реформи. Правосуддя – це не тільки суд. А що стосується професії адвоката – ми прагнутимемо до діяльності за єдиними високими стандартами. А отже суть має зводитись до основних пунктів: забезпечення максимальної якості надання послуг правниками, високі етичні стандарти та забезпечення прав та гарантій адвокатів»,- зазначив пан Олексій.

«Реформа органів, причетних до судової системи, має забезпечити максимальну прозорість для суспільства, дієвість та спрямувати до європейського шляху. Ми вдячні всім тим людям, котрі, не шкодуючи свого особистого часу, стали причетними до створення проекту закону»,- зауважив у вітальному слові пан Віргіліус.

Також учасників круглого столу, серед яких натхненники, провідні спеціалісти та експерти з питань, що стосуються реформи, привітав Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, адвокат, партнер ЮФ VBPARTNERS. Він виступив модератором заходу.

«Коли ми зараз говоримо про майбутню реформу,- це викликає резонанс. У когось - страх, в когось – надію на краще. Зауважу, що слід говорити не тільки про ризики, а й про ті плюси для кожного, котрі ми очікуємо від змін. Ми будуємо єдину самоврядну правничу професію, з впливом на суспільні та державні процеси. А, отже, ми матимемо якісне правосуддя та високу репутацію, з забезпеченням прав та гарантій, якісні професійні та етичні стандарти для всіх членів галузі права»,- зауважив пан Денис.

В обговоренні ключових питань реформи взяли участь такі провідні експерти галузі, як Андрій Вишневський, директор Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України, Ігор Головань, адвокат,керуючий партнер АО «Головань і Партнери», Юрій Михальський, Голова Всеукраїнської професійної спілки правників, Анна Огренчук, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, Голова Комітету АПУ з процесуального права, адвокат, керуючий партнер LCF, Інна Рафальська, Голова Ради адвокатів міста Києва, адвокат, Марк Сегал, Головний експерт з доступу до правосуддя та забезпечення права на захист Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Євген Солодко, адвокат, голова Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права, керівник АО «Солодко і партнери» та багато інших.

Питання виключного права на представництво в судах викликає палку дискусію. Учасники круглого столу дійшли висновку, що монополія має бути. А виключенням стає само представництво. Окрім цього законом передбачені виключення – такі, як трудові спори, спори, щодо захисту соціальних прав, малозначні спори, тощо. Крім того, в проекті закону зазначені абсолютно адекватні строки: виключнепредставництво в ВС та ВВС з 1 січня 2017 року, в судах апеляційноїінстанції – з 1 січня 2018 року, а в судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року. За цей час впровадження судової реформи, за прогнозами експертів, пройде досить безболісно і якісно.

«Окрім того, ми не говоримо про «термінову» реформу. Більше того, вирішення цього питання - не має бути революцією, здійсненою за одну ніч»,- наголосив Олексій Філатов.

Що стосується доступу до професії, то ризики обмеження доступу, будуть мінімізовані. Вводиться скасування стажування та письмове анонімне тестування. Обов’язковий стане магістерський рівень юридичної освіти та 2 роки стажу (з 1 січня 2018 року- тільки стаж помічника адвоката).

На запитання, як бути юрисконсультам, котрі будуть зобов’язані проходити тестування (платне), Олексій Філатов зазначив, що не має бути фінансового бар’єру для доступу в професію, а отже плата буде введена, але мінімальна.

«А якщо ми говоримо, що сам юрисконсульт не може сплатити за екзамен, то це може зробити фірма, котра зацікавлена в ньому, як в адвокаті, що буде захищати інтереси організації»,- підкреслив пан Олексій.

Як зазначалось, статус адвоката зобов’язує. Після нововведень, адвокати отримають доступ до всіх держреєстрів, безперешкодний доступ до приміщень судів, прокуратури, поліції та право участі у будь-яких процесуальних діях, участь у яких приймає клієнт.

«Підсилення прав адвоката – по суті підсилення прав клієнта. І не слід забувати, що разом з гарантіями, правами, новими видами адвокатської діяльності, ми матимемо значно більше обов’язків та відповідальності»,- зауважив Денис Бугай в ході дискусії з цього питання.

Що стосується фінансування галузі, то в законопроекті передбачено розподіл коштів з розрахунку 70% на регіональні органи та 30% - на загальнонаціональні. А, отже, попри те, що текст проекту закону ми не бачили, можна говорити про певну децентралізацію і в управлінні та фінансуванні галузі права.

Учасники заходу зазначили важливу роль Ради з питань судової реформи при Президентові України у проведенні публічних обговорень та залучення до законотворчого процесу людей, які безпосередньо займаються юридичною діяльністю.

Резюмуючи сказане Олексій Філатов зазначив, що участь в розробці законопроекту взяли саме учасники ринку юрпослуг, а отже «ми можемо говорити про максимально ефективний, дієвий та якісний документ», а Денис Бугай подякував присутнім в залі та закликав долучатись до подальшого обговорення.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Український дипломат розповів про розробку Кремлем плану вбивства Кучми

Російські спецслужби планували вбивство екс-президента України Леоніда Кучми і багато років планомірно займаються дискредитацією українських політиків....

Це може бути цікавим

Адвокат Сенцова заявив, що місце перебування його підзахисного невідоме

Незаконно засудженого в РФ українського режисера Олега Сенцова відправили по етапу з колонії в Якутії....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Вакарчук станет преподавателем одного из самых престижных университетов мира

Лидер "Океан Эльзы" Святослав Вакарчук проведет семестр в Стэнфордском университете в США, где будет читать лекции и принимать участие в ряде мероприятий....