Тварини – мовчазні жертви війни

У день прав тварин, що відзначають 10 грудня, хочемо привернути увагу до тварин, що перебувають на території зони АТО і ось уже більше двох років гинуть від військових дій.

День прав тварин – це міжнародне екологічне свято, засноване у 1998 році, відзначається щороку і спрямоване на визнання і захист прав тварин. Також ухвалено Всесвітню декларацію прав тварин 23 вересня 1977 року в Лондоні.

Тварини – мовчазні жертви війни на Сході України. Є чимало факторів, які загрожують їхньому життю, один із найбільших – масштабні пожежі. Загоряння можуть бути випадкові і спрямовані підпали, вчинені в тактичних цілях з метою організації швидкого відступу або блокади просування військ. Так чи інакше, тварини, які активно пересуваються, мають більше шансів врятуватися. Але в природних екосистемах існує набагато більше тварин ніж тих, які одразу видимі людському оку. Полум’я спалює живцем личинки корисних комах, дощових червів, равликів, жаб, ящірок, пташині гнізда, дитинчат їжаків. До випалених місць птахи не повертаються, оскільки дуже бояться вогню. Пожежа спалює і гризунів – потужну кормову базу для багатьох видів тварин. Не буде гризунів – буде мало сов, канюків, лунів, інших хижих птахів, а також лисиць.

Окрім пожеж тварини стають жертвами розривів снарядів. Але якщо з місць, де точаться бої, вони мігрують на спокійніші території, то навіть там вони не можуть бути у безпеці. Їх дикі місця існування нашпиговані численними розтяжками, що стають причиною загибелі тварин навіть там, де цього вже можна не очікувати – на звільнених територіях.

Ось уже більше двох років фактор непокою присутній під час шлюбного періоду диких тварин, що безумовно впливає на їхнє розмноження та сповільнює, а може навіть і зупиняє, відновлення популяцій.

Не таємниця, що конфлікт із сусідньою країною став причиною погіршення умов життя домашніх тварин. Переселенці, залишаючи оселі, часто покидають там і своїх домашніх тварин, не бажаючи ускладнювати початок життя на новій території. Багато з тих, хто залишився, іноді просто не мають чим годувати тварин. Покинуті, голодні, перелякані тварини гинуть або дичавіють, вимушені самі піклуватися про себе.

Шкода, нанесена тваринам під час військових конфліктів ще довго після завершення війни буде відображатися на стані їхніх популяцій. Безглузде прагнення досягти військових цілей призводить до деградації всього живого на постраждалій території.

Катерина Норенко, еколог ЕПЛ Олексій Василюк, еколог ЕПЛ

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Як уникнути нових конфліктів в Україні після реінтеграції окупованих територій

Зірка світової дипломатії і екс-держсекретар США Кондоліза Райс в інтерв'ю НВ розповіла, що потрібно зробити, щоб Україна змогла уникнути нових гострих конфліктів ....

Це може бути цікавим

Під Києвом від вибуху гранати загинув військовий

Пізно ввечері у суботу, 23 вересня, на Київщині в руках у військовослужбовця розірвалася граната....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

У Києві сталася смертельна ДТП з іномаркою

У п'ятницю, 22 вересня, в Києві на вул....