Кому відключать газ 1 січня 2016-го

З 1 січня наступного року майже 300 000 споживачів газу, які використовують газові плити і газові водонагрівачі, повинні бути відключені від «труби». Причина полягає у тому, що облгази не встигли встановити таким споживачам лічильники газу. Ситуацію може використати на свою користь «Нафтогаз України», якого 3 грудня зобов’язали виконувати функції постачальника газу «останньої надії».

«Нафтогаз» замість облгазів

Згідно із ст. 6 закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» облгазам необхідно було забезпечити до 1 січня 2016 р. установку лічильників усім споживачам, які використовують газ для підігріву їжі та води. Установка лічильників має відбуватися за рахунок облгазів та за наявності коштів і технічних можливостей.

На даний момент споживачів з «плитою і колонкою» нараховується 1,11 млн. Із них без лічильників залишилися 280 000 споживачів. Протягом останніх 20 років у середньому щороку встановлювали 480 000 лічильників (50 000 – щомісяця). Відповідно намарно розраховувати, що облгази встигнуть за останній місяць 2015 року в авральному режимі встановити у 5 разів більше лічильників, ніж це було раніше.

Саме тому споживачів без лічильника газу буквально почали лякати, що їм буде обмежено газопостачання. «З 1 січня 2016 року ПАТ «Київгаз» буде змушене припинити постачання газу споживачам, які відмовилися від встановлення лічильників у квартирах і будинках, де є газові колонки разом з плитами. Через необґрунтовано занижені норми споживання газу, населення відмовляється від встановлення лічильників», – заявили в столичному облгазі.

Водночас, не всі із 280 000 споживачів без лічильників відмовилися встановлювати лічильники. Або ж це потрібно буде пізніше доводити у судах. У такому випадку тотальне відключення споживачів суперечить вже згадуваній ст. 6 закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», яка передбачає наступне: «У разі невстановлення населенню у строки (1 січня 2016 р.), зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників  газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом міністрів України».

При цьому визнавати свою провину облгази не поспішатимуть, оскільки це потягне за собою перевірку діяльності компаній щодо використання коштів на такі цілі. І може виявитися, що значна кількість лічильників була встановлена за рахунок самих споживачів, і фактично їх до цього підштовхували облгази своєю пасивною позицією щодо встановлення приладів обліку.

Проте, до попереджень облгазів приєднався і «Нафтогаз України». На перший погляд викликає здивування несподіване втручання «Нафтогазу» у конфліктну ситуацію щодо встановлення лічильників, оскільки на даному етапі компанія взагалі не має жодного відношення до цього процесу.

Відповідь на це питання приховане у рішенні конкурсної комісії при Кабінеті міністрів України, яка 3 грудня визначила «Нафтогаз України» переможцем конкурсу з відбору суб’єкта, на якого буде покладено функції постачальника газу «останньої надії». При цьому конкуренції «Нафтогазу» ніхто не склав, оскільки компанія виявилася єдиною, яка подала конкурсну пропозицію.

Тепер абсолютно законно «Нафтогаз» на правах постачальника «останньої надії» зможе надавати газ тим споживачам, яким облгази по закону повинні припинити це робити. Про це йдеться у ст. 15 закону «Про ринок природного газу»: «У разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника «останньої надії», постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника «останньої надії», та на умовах типового договору постачання постачальником «останньої надії», що затверджується Регулятором. Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу».

Іще задовго до цих подій із середини 2014 року «Нафтогаз» почав розглядати варіант своєї участі у торгівлі газом нарівні із облгазами. Влітку цього року директор із розвитку бізнесу «Нафтогазу» Юрій Вітренко прямо заявив про можливість компанії продавати газ в обхід облгазів: «Якщо ми будемо бачити, що немає реальної конкуренції – ми припускаємо, а компанії не хочуть, складно, не вистачає інвестицій – тоді будемо заходити на цей ринок самі. Природно, все буде змінюватися поступово: все одно залишаться домінуючі постачальники – облгази. Природно, держава, якщо ви не вибрали постачальника, забезпечить, щоб у вас був постачальник за замовчуванням».

Боротьба за споживачів без лічильників

Напередодні, у листопаді, Київський апеляційний адміністративний суд визнав незаконність постанови Кабміну від 29 квітня 2015 р. № 237 «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників». Тоді були переглянуті норми використання газу без лічильника: при використанні газової плити за наявності централізованого гарячого водопостачання – 3 куб. метрів/людино-місяць (до внесення змін – 6 куб. м), при використанні газової плити при відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 4,5 куб. метрів/людино-місяць (до внесення змін – 9 куб. м), при використанні газової плити і водонагрівача – 9 куб. метрів/людино-місяць (до внесення змін – 18 куб. м).

Власне, суперечка довкола зниження норм стала іще одним фактором, який створив напружену ситуацію із лічильниками газу. Адже частина споживачів почали відмовлятися від встановлення лічильників і навіть вимагати зняти уже встановлені прилади обліку.

Судове рішення дозволить «Нафтогазу» постачати газ по «старим» – вищим – нормам. Не виключено, що до «Нафтогазу» можуть перейти і споживачі без лічильників, які іще мають час до 1 січня 2018 року для встановлення приладів обліку. А їх там суттєво більше, ніж 280 000. Із майже 4,5 млн споживачів, які мають лише газову плиту, 3,3 мільйони домогосподарств не мають лічильників.

А це робота не на рік, а як мінімум на 5 років – якщо у середньому щороку встановлювали 480 000 лічильників. При цьому ніхто не заборонить «Нафтогазу» самостійно займатися установкою приладів обліку. А до того увесь облік газу буде вестися за старими нормами.

Подібні дії «Нафтогазу» можуть свідчити, що компанія робить спробу перейняти в облгазів безоблікових споживачів на невизначений період. Хоча до того уряд і «Нафтогаз» перманентно критикували облгази за відсутність приладів обліку та звинувачували у махінаціях із цими нормами.

«Із загального обсягу споживачів газу 93% мають лічильники, а 7%, які споживають природний газ, лічильників не мають. Це, як правило, ті люди, які проживають в квартирах і споживають мало газу. Тепер ми приймаємо рішення про те, щоб при зміні норми споживання газу облгази будуть зацікавлені, щоб якомога швидше поставити лічильники. Тому я прошу, щоб сьогодні НКРЕ спільно з Міненерго пояснили цю ідеологію. Щоб людина платила тільки за те, що спожила, а не за те, що на неї списали», – заявляв навесні цього року прем’єр Яценюк.

Нині облгази зацікавлені і лобіюють продовження законодавчого терміну встановлення лічильників іще на 2-3 роки. «Нафтогаз» же може продовжити свою боротьбу за те, щоб стати альтернативним продавцем газу для населення.

автор: , источник: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Полиция открыла третье уголовное производство по делу ужасного пожара в Одессе

Полиция открыла третье уголовное производство по делу ужасного пожара в Одессе....

Це може бути цікавим

Почему спать во время полета опасно для здоровья

Сон во время взлета и посадки самолета может привести к проблемам со слухом....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Доба в АТО: обійшлося без втрат, бойовики 16 разів порушили перемир'я

Минулої доби в ході бойових дій не було поранено жодного українського бійця, загиблих також немає....