Як заробляє ІДІЛ: п'ять джерел прибутку

Незважаючи на війну з США та ще 30-ма країнами, санкції та авіаудари Ісламська держава функціонує як багатопрофільна корпорація з доходом $2 млрд і прибутком $250 млн.

Першим каналом доходів є податки і збори, що приносять $1 млрд на рік (оцінка New York Times).

На захоплених територіях ІДІЛ головні податки невеликі: ПДВ становить 2%, прибутковий податок − 10%, податок на прибутку бізнесів − 10-15%. Але джихадисти ввели для населення безліч додаткових зборів − на прибирання вулиць, на електрику, на воду, «податок на землю» для фермерів, «дорожній податок» для автовласників, «релігійний податок» для тих християн, які не бажають приймати іслам... Також у тих, хто вирішив емігрувати з території халіфату, терористи вимагають заплатити «виїзний податок» у розмірі $1000.

Друге джерело фінансування - нафтовидобуток. Надходження становлять $600 млн на рік (оцінка аналітичної компанії IHS).

У Сирії ІДІЛ захопила 8 нафтових родовищ у провінціях Ракка і Дейр-Ез-Зор. В Іраку халіфат контролює ще чотири родовища в провінції Саладін. Видобуту нафту терористи вивозили на вантажівках у Курдистан, Туреччину і Йорданію і здавали трейдерам за заниженою ціною. Наприкінці 2014 року ООН оцінювала заробіток ІДІЛ на контрабанді нафти в $1,6 млн на день.

Сільське господарство та промисловість приносять не менше $500 млн (оцінка Reuters).

На територіях ІДІЛ знаходяться багаті поклади фосфатів, сірки та цементу. Навіть продаючи їх на 50% дешевше за ринкову вартость, вона може генерувати $300 млн.

Також ІДІЛ привласнила заводи з випуску мінеральної води та безалкогольних напоїв, меблеві фабрики, операторів мобільного зв'язку, цементні й хімічні виробництва.

Під контролем ІДІЛ опинилася більша частина найродючіших земель Іраку та Сирії. Урожай пшениці та ячменю, що виріс на них, навіть проданий за 50% ринкової вартості, за оцінкою Reuters, повинен принести ІДІЛ не менше $200 млн.

Ще одним джерелом доходів є продаж антикваріату.

 Захопивши нові території, бойовики ІДІЛ негайно взялися атакувати музеї, храми, приватні колекції творів мистецтв і місця археологічних розкопок. Предмети старовини легко знаходять покупців на чорному ринку.

За даними Міжнародної організації з протидії відмиванню злочинних доходів (FATF), в Сирії екстремісти розграбували понад 4500 археологічних розкопок.

За торгівлю людьми та викупи терористи отримують приблизно $35 млн на рік (оцінка ООН).

За твердженням правозахисних організацій, ІДІЛ продовжує активно заробляти на викупах, не цураючись і дрібних сум. Як пише Reuters, в 2014 році угрупування викрало з Іраку не менше 3000 дівчат і жінок для примусу до проституції або продажу в сексуальне рабство, яке в халіфаті узаконене.

Також ІДІЛ непогано заробляє на біженцях, кількість яких зростає через війну. За даними групи Global Initiative Against Transnational Organised Crime, халіфат надає послуги з транспортування сирійських біженців до Лівії через Єгипет і Судан. Квиток до Лівії коштує $800-1000 на одну людину. Ціна зростає до $1900 при подовженні маршруту через Середземне море до берегів Євросоюзу.

За матеріалами Forbes. Читайте також: Из-за чего мир сползает к войне

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Дніпро на межі: Чому посередині головної річки країни можна гуляти по коліно у воді

Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю....

Це може бути цікавим

Ветеранам АТО выделили землю на свалке Киевщины

Ветеранам АТО из Киевского гарнизона выделили земельные участки на свалке....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Кабмине пообещали осовременить пенсии уже в октябре

Пенсии осовременят согласно предварительному графику....