Виключне право на представництво в судах: Так? Ні? В якому об’ємі? 

Асоціація правників України (АПУ) спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» розпочала серію заходів на тему: «Реформа адвокатури: очікування адвокатів».

Широке обговорення розпочалося з професійної дискусії щодо можливості запровадження виключного права на представництво в судах.

Модератором круглого столу виступила Анна Огренчук, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, Голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер LCF. Вона вказала на те, що питання надання адвокатам виключного права на представництво в судах був наріжним каменем обговорень в межах реформи системи правосуддя. «Як ми бачимо з законопроекту, який був направлений до Верховної Ради України, встановлюється виключне право адвокатів на представництво інтересів клієнтів в судах. Наразі все питання в об’ємі цього права», - окреслила актуальність дискусії Анна Огренчук.

«Ми стоїмо на порозі змін. Найближчим часом ми очікуємо, що рада з судової реформи розгляне проект змін, який наразі знаходиться у Верховній раді Україні. Тож, цілком можливо, що ми невдовзі отримаємо нове бачення реформи адвокатури України. У зв’язку з цим Асоціація правників України ініціює широке обговорення, яке пройде у всіх великих містах України », - зазначив на відкритті заходу Президент Асоціації правників України Денис Бугай.

«Юридичне закріплення функціонування інституту адвокатури є надзвичайно важливим питанням не лише для самих адвокатів, але й для суспільства в цілому. Тому ми радо вітаємо можливість розпочати співробітництво з Асоціацією правників України у цьому важливому напрямку», - повідомив Марк Сегал, головний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», звертаючись до учасників круглого столу.

Об’єм виключного права – які варіанти?

Перейшовши до теми заходу, Денис Бугай представив презентацію щодо  об’єму виключного права на представництво інтересів клієнтів в судах, відразу зауваживши, що він є противником терміну «адвокатська монополія», адже «насправді це не є монополією в класичному розумінні цього слова», - зазначив він.

У своїй презентації Президент АПУ навів три варіанти обговорення з точки зору об’єму виключного права: «повна монополія», яка передбачена у проекту змін до Конституції України; часткова – без розповсюдження на органи державної влади і т.зв. «м’яка монополія» яка поширюється й на представників юридичних осіб (юрисконсультів), які можуть представляти інтереси роботодавця без статусу адвоката.

«Якщо ми говоримо про впровадження монополії, ми маємо зробити цей процес органічним та поступовим. Має бути встановлений належний перехідний період для того, щоб юридична спільнота та суспільство в цілому змогли підготуватися. І ми маємо надати можливість нашим колегам, які практикують в судах, отримати статус адвоката за спрощеною процедурою», - переконаний Денис Бугай.

Також він висловив переконання, що після впровадження виключного права адвокатів доступ до правосуддя обмежений не буде, а юридичний корпус розшириться за рахунок фахівців, які працюють юрисконсультами.

Дискусія – точки зору

У межах обговорення Ритіс Йокубаускас, експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», поділився досвідом країн ЄС. Він зауважив, що в більшості випадків адвокати мають виключне право, але допускається самопредставництво особами, що працюють в державних і приватних установах. Також він зазначив, що «в країнах ЄС малозначимі спори (сімейні, трудові, тощо) є виключенням для монополії і представництво в них можливе третім особами».

«Пропоновані конституційні зміни ставлять нові завдання перед системою безоплатної правової допомоги і створюють нові можливості. По-перше, суттєво зросте навантаження на систему. Внаслідок змін значна частина з 8 млн. суб’єктів права на БПД звернуться до державних центрів правової допомоги, що потребуватиме значних ресурсів. По-друге, передбачені законопроектом виключення якраз стосуються категорій справ та громадян, яким сьогодні надається БПД не адвокатами, а штатними юристами ста новостворених центрів. Досвід роботи на таких посадах у центрах міг би стати альтернативною роботі помічника адвоката для отримання статусу адвоката», - зазначив Андрій Вишневський, директор Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України.

Голова Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ Євген Солодко, старший партнер АО «Солодко і партнери», вказав на необхідність посилення вимог для доступу до професії. «Вже зараз ми бачимо, що велика кількість колишніх прокурорів та представників органів внутрішніх справ йдуть в адвокатуру, використовуючи її як запасний плацдарм для продовження роботи. Вони вже серед нас», - зауважив він. З колегою погодився й адвокат Роман Титикало, який координує роботу проекту АПУ «Правова допомога учасникам АТО». «Наразі відсутні законодавчі механізми перешкоджанню доступу до адвокатури недобросовісних представників суміжних професій. Кваліфікаційні комісії не мають належних важелів впливу», - сказав він.

З позиції юрисконсульта говорив Олексій Лутак, начальник відділу правового забезпечення Моторного (транспортного) бюро України. «Корпоративні юристи позитивно сприймають необхідність підвищення якості судового представництва, проте введення виключного права адвокатів в частині представництва інтересів юридичних осіб є не на часі», - прокоментував він.

Підсумовуючи сказане

Підсумовуючи результати дискусії, Денис Бугай високо оцінив наявність різних точок зору, та зазначив, що, на його думку, існують три ключові аспекти, які варто враховувати під час впровадження реформування сфери.

«Першим таким моментом є підтримка роботи системи безоплатної правової допомоги незахищеним верствам населення, яка вже довела свою ефективність. По-друге, в теперішніх реаліях слід не забувати про відтермінованість в часі. І третє – ми маємо спростити доступ в професію для колег, які зараз працюють в сфері. Принаймні на період, поки тривають реформи», — резюмував Денис Бугай.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Украине могут ограничить авиаперелеты по восточным регионам

Министерство инфраструктуры пытается не допустить ограничений перелетов в восточной части Украины....

Це може бути цікавим

Банки-банкроты не заплатили налогов на 7,5 млрд грн

Банки, которые находятся в процедуре ликвидации, на 1 сентября 2017 года задолжали сводному бюджету 7,5 млрд грн....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Киеве водитель на джипе выполнил "каскадёрский" трюк и застрял посреди дороги

В Оболонском районе водитель Audi выполнил практически киношный трюк....