Неправильно зрозуміли: кому і як Марк Цукерберг жертвує свої гроші

2 грудня засновник соціальної мережі Facebook Марк Цукерберг на сторінці свого профілю у створеній ним соцмережі повідомив про народження дочки. Марк і його дружина Прісцилла Чан присвятили Макс – так назвали новонароджену дівчинку – великий лист, у якому пообіцяли пожертвувати 99% своїх акцій Facebook на благодійність. За словами Цукерберга, це необхідно для створення кращого майбутнього для всього людства. «Ми маємо робити це не тільки заради справедливості чи благодійності, а для підтримки сили людського прогресу», – зазначив засновник Facebook.

Насправді Марк Цукерберг вже досить давно займається благодійністю. Ще у 26 років (зараз йому 31 рік) він підписався під ініціативою Білла Гейтса, названою «Клятва дарування», згідно з якою обіцяв передати на благодійність понад 50% свого статку за життя або після. Відтоді Марк вже пожертвував приблизно $1,6 млрд на різні цілі. Наприклад, влітку цього року він передав $25 млн Центру контролю над поширенням вірусів на боротьбу з Ебола. Ще $75 млн Цукерберг віддав Центральному госпіталю Сан-Франциско (на честь цього його іменем назвали один із корпусів), $100 млн – на шкільну систему Ньюарка, і $120 млн на ті ж потреби на всій території затоки Сан-Франциско.

Грудневе повідомлення – це фактично підтвердження давньої обіцянки. Втім, під час невеликого розслідування вдалося з’ясувати, що не всі гроші Марка можуть піти на благодійність. Представник Facebook підтвердив, що Chan Zuckerberg Initiative (організація, яка керуватиме грошима сім’ї Цукербергів) не є некомерційною організацією. Це LLC – limited liability company, або товариство з обмеженою відповідальністю. Іншими словами, це повноцінна комерційна організація. З огляду на це, можна припустити, що Цукерберг буде давати гроші на благодійні цілі, паралельно інвестуючи у приватні компанії, політику й будь-які інші напрями. Щоправда, всі отримані від цих вкладень дивіденди будуть поповнювати фонд, а не банківський рахунок Цукерберга, додав представник Facebook.

Що цікаво, величезна кількість людей зустріла заяву Марка Цукерберга негативно. Одні заявили, що це зайвий піар, і віддавати гроші потрібно менш голослівно. Інші вказали, що люди рівня Цукерберга не завжди адекватно уявляють собі реальні проблеми простих громадян. Дехто взагалі запропонував, що найкращим благодійним кроком стало б закриття Facebook, у якому люди просиджують годинами, безглуздо витрачаючи свій час.

Але навіть незважаючи на настільки спірний метод благодійності, для України і він може слугувати прикладом. Єдиним серед місцевих мільярдерів, хто публічно взяв на себе зобов’язання передати більше половини своїх коштів на доброчинність, став Віктор Пінчук: у 2013-му він приєднався до ініціативи «Клятва дарування». «Моя мета в соціальній інвестиції – розвиток наступного покоління, щоб вони могли покращити країну і світ», – написав тоді Пінчук у своєму зверненні. Інші найбагатші люди країни також мають власні фонди, але у світовому масштабі їхня діяльність не настільки помітна.

Соціолог Павло Фролов нагадує, що раніше на території країни дійсно були великі меценати – сім’ї Ханенків, Терещенків та ін., які жертвували свої статки на благодійність. Але з часом традиція зникла, а на її місці виріс «клієнтаризм»: якщо я тобі дав, ти маєш дати мені щось натомість. «Фактично люди займаються якимсь підкупом або обміном, а не допомогою», – констатує Фролов. Але, за словами соціолога, в останні два роки західні традиції почали повертатися в Україну в особі волонтерів, які жертвують не тільки гроші, але і свій час, нічого не вимагаючи натомість.

У США традиція пожертвування грошей в останні кілька років стала набагато популярнішою завдяки сім’ї Гейтсів і Уоррену Баффетту.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Для Арнольда Шварценеггера сделали машину по спецзаказу, - видео

Для Арнольда Шварценеггера сделали электрический Hummer H1 с динамикой спорткара....

Це може бути цікавим

У київському лісі знайшли кладовище електролічильників

Кияни виявили в лісі в районі станції метро "Червоний хутір" кладовище електролічильників....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Дніпро на межі: Чому посередині головної річки країни можна гуляти по коліно у воді

Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю....