Експерти: В оборонній сфері України досі існує високий ризик корупції

Міжнародна антикорупційна мережа закликає Міноборони захистити війська від корупції та покращити військову ефективність.

Відповідно до оприлюдненого дослідження про рівень корупції в оборонній сфері від Transparency International, Україна зіштовхнулася з високим ризиком корупції у військових установах. Міжнародна антикорупційна організація відмітила нещодавні зусилля Міноборони з підвищення рівня антикорупційної підготовки для особового складу та посилення внутрішньої ревізії, але також попередила, що потурання корупції становитиме небезпеку національній обороні та довірі суспільства до Уряду.

Антикорупційний індекс оборони класифікує країни за шкалою від А (дуже низький ризик корупції) до F (критичний ризик). Україна потрапила до групи D з дуже високим ризиком корупції.

Катрін Діксон, директор Transparency International з питань оборони та безпеки, зазначила: «Україна наразі знаходиться в критичній точці. Якщо Міністерство оборони виконає свої антикорупційні зобов’язання, військовослужбовці зможуть краще та активніше захищати український народ. Затягування реформи є критичним для стабільності, економічного розвитку та міжнародної довіри донорів. Конфлікт, з яким сьогодні зіштовхнулася Україна, надає боротьбі з корупцією ще більшого значення. Якщо через корупцію українські солдати не отримують грошей, або повинні купувати оснащення за свої кошти, це руйнує військову ефективність та демотивує народ. Самих лише реформ Міністерства оборони не достатньо - для того щоб зробити антикорупційну боротьбу ефективною, потрібний сильний зовнішній контроль».

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу, витрати в секторі оборони стрибнули на 20% в 2014 році, а в 2015 році очікується їх подвоєння. Хоча закон «Про доступ до інформації» дозволяє оприлюднення загальної інформації щодо витрат в оборонній сфері, військовий бюджет не публікується на урядових веб-сайтах. Процент військових витрат, який йде на секретні справи та програми, є невідомим, а Парламенту надається доступ до секретної інформації щодо витрат тільки постфактум.

Дослідження визначило сферу закупівель як найбільш ризиковану в українському секторі оборони. Нещодавні поправки до законодавства щодо державних закупівель спростили процес закупівель для Міноборони через нинішню нестабільність, дозволивши застосовувати переговорну процедуру протягом АТО, але Transparency International попереджає, що це підвищує ризик корупції. TI рекомендує регулярно здійснювати контроль за будь-якими пільгами аби запобігти їх зловживанню, адже вони можуть звести нанівець позитивні ініціативи на кшталт електронних закупівель.

TI також закликає провести незалежний моніторинг Міністерства оборони, з метою ретельної перевірки небюджетних витрат.

Разом з тим, як зазначає голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов, заслуговують на всіляку підтримку ті реформи, які Міністерство оборони України вже запроваджує попри шалений спротив чиновників різних рівнів. Зокрема, це перехід на систему електронних закупівель proZorro, а також ціла низка проектів, започаткованих Офісом реформ при міністерстві. Деякі з них мають значний антикорупційний потенціал, проте його реалізація на практиці потребуватиме часу та наполегливих зусиль з боку міністерства, громадських організацій, волонтерів та міжнародних партнерів.

Одна установа, яка почала виконувати свої зобов’язання – Тренувальний та навчальний центр з виховання доброчесності Національного університету оборони України. У рамках програми доброчесності, цілісності, прозорості та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних та без пекових інституцій представники Альянсу з різних країн читають у ньому лекції. Центр активно співпрацює з Transparency International та іншими партнерами, у тому числі з військовою академією міністерства оборони Великобританії.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Украине продолжают расти цены на мясо

За последний месяц в Украине цена на говядину выросла на 3,5%, килограмм курятины подорожал на 3,9%, а сало – на 5,2%....

Це може бути цікавим

У мережі розгорівся скандал через виділення бійцям АТО землі на смітнику під Києвом

Офіцерам-ділянкам АТО з Київського гарнізону виділили земельні ділянки на смітнику....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Журналіст пояснив, як Крим став головним фетишем Кремля

На сьогоднішній день окупований Крим є головним фетишем Кремля, тому всі, хто хоче жити в Росії і заробляти там гроші, повинні заявляти, що півострів по праву російс....