Фірташ розказав, як погіршувати життя працівників

Багато кого шокувала новина про повернення Дмитра Фірташа на Україну. Можливо, коли ви ознайомитесь з даним матеріалом, то у вас не буде бажання сумніватись у правомірності запиту Міністерства юстиції США щодо арешту відомого бізнесмена. Справа в тому, що саме він сьогодні уособлює владу капіталу. Саме власник DF Group очолює Федерацію роботодавців України і є головою спільного представницького органу роботодавців на національному рівні (СПО). Саме останній орган узагальнює пропозиції від бізнес-еліти. Іншими словами, він щодня думає над тим, як погіршити життя українських трудящих в ім’я цінностей вільного ринку. „Та куди вже гірше?”, – спитаєте ви.

Зрозуміти це легко, ознайомившись зі свіжими ідеями, які виклали роботодавці у пропозиціях до Трудового кодексу України. Саме цей документ у концентрованій формі виражає ідеологію великих власників і їх суспільний ідеал.

Проект ТК ще до свого прийняття у першому 5 листопада ц.р. було визнано у суспільстві „скандальним” і „олігархічним”. Тим не менше, роботодавці виявились ним не вдоволені і запропонували власні поправки.

Перш за все, роботодавці вважають, що усі ми з вами надто мало працюємо. Цілком закономірно, що маючи таке переконання, вони хочуть отримати необхідні юридичні інструменти змусити нас працювати більше.

Так, роботодавці пропонують виключити пункт 3 частини 2, яка гарантує презумпцію правоти працівника. Цей декларативний принцип притаманний трудовому законодавству вже близько ста років і означає, що саме роботодавець має доводити право погіршити становище працівника. Відомий з європейської практики принцип участі працівників в управлінні підприємством їм теж здається зайвим. Також забороняється скасувати заборону необґрунтовано відмовляти у прийнятті на роботу. Норма ж і так порушується на практиці, то навіщо вона?

Оплачувати нічну роботу з відповідною доплатою будуть лише якщо вона виконуватиметься з опівночі до 5-ої ранку (сьогодні – з 22.00 до 6.00). На рівні закону пропонується закріпити, що мінімальний посадовий оклад може бути меншою за „мінімалку” і складати 50% від її розміру.

Вам вдалося пройти всі кола пекла й організувати страйк? У такому разі роботодавець повинен мати право зупинити виробництво і припинити виплачувати зарплату (локаут), вважають у СПО роботодавців.

Ви настільки сміливі що створили профспілку? По-перше, власник не буде сприяти здійсненню повноважень профкомом (надання кабінету, телефону і т.д.). По-друге, узгодження звільнення з профспілкою не потребується взагалі. Для цього буде виключено статтю 111 ТК. Нинішній КЗпП передбачає 12 підстав, коли звільнення можливе після згоди профкому; проект ТК зменшив кількість підстав до 3; а проект Фірташа – до 0. Ну і для чого тоді профспілка?

Деякі пропозиції вражають своєю цинічністю і навряд чи суттєво спростять життя наймачам. Приміром, випробувальний строк будуть обов’язково проходити інваліди, і екс-військовослужбовці, і випускники вузів (стаття 40). Строк випробування, звичайно, збільшать до з 3 до 6 місяців. Цим дискримінація новачків не обмежується: „у випадку відсутності попереднього досвіду роботи на даному підприємстві” можна укласти строковий договір на рік (звільнення відбуватиметься без вихідної допомоги). До речі, вихідна допомога працівникові, що заміняв іншого працівника, не потрібна (стаття 45). А ще знайте, що роботодавець має право „збирати інформацію про попередню роботу особи, яка приймається на роботу, без її згоди” (частина 5 статті 51). Скорочувати будуть за місяць, а на малих підприємствах – і взагалі за два тижні. До того ж наявність дітей у віці до трьох років не убереже працівниць від звільнень. Словом, так погіршити проект ТК ще треба було вміти.

Вже завтра, до речі, відбудеться X З'їзд Федерації роботодавців України. Як зазначається, 500 керівників великих і середніх підприємств презентують „Програму модернізації України на 20 років”, де напевно вкажуть, яких ще прав потрібно позбавити працівників. У олігархів свято: очевидно, що захід приурочено до п'ятиріччя обрання Дмитра Фірташа головою СПО роботодавців – 2 грудня 2010 року.

Не виключено, що всі ці пропозиції – спосіб легітимізувати „основний” проект Трудового кодексу, який хоче прийняти влада. Таким чином, нас змушують змиритися з тим, що відеонагляд і звільнення без згоди профспілки – це не так вже й погано... Зрозуміло одне: погіршуючи у тій чи іншій мірі захищеність робітників, реформатори починають трохи не з того. Не в соціальних зобов’язаннях перед працівниками – гальмо розвитку економіки (визнаймо чесно: хто взагалі виконує ці зобов’язання?). Якби влада і роботодавці дійсно мали якусь стратегію, то почали б протидіяти корупції та податковому шахрайству з використанням офшорів. Кому в нашій країні потрібен досвід Скандинавських країн, які, заохотивши працівника гідними зарплатами, відпустками та забезпеченням, прийшли до розквіту економіки? Тоді як політика найдешевшої робочої сили, яку наша держава послідовно реалізує – це однозначно не є шляхом до успіху цілої країни. Хіба що певної верстви. Тому треба брати ініціативу в свої руки, а не чекати, поки капіталісти врегулюють все так, як їм зручно.

Віталій Дудін, оргкомітет партії "Соціальний рух", для Соцпорталу

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Лабиринты истории. Что посмотреть на Лютежском плацдарме под Киевом

И пока столицу и большую часть Украины радует бабье лето, а школьники совсем скоро дождутся осенних каникул, можно воспользоваться моментом и прикоснуться к истор....

Це може бути цікавим

На границе между Украиной и Россией произошло землетрясение

Подземные толчки зафиксировали на глубине 10 км в Азовском море....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Украине подорожают огурцы и помидоры

Скачок цен на популярные овощи ожидается уже в конце октября....