Присмерки камікадзе: три варіанти переформатування уряду Яценюка

Ще два тижні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк може не хвилюватися за свою кар'єру. Імунітет, який захищає його від звільнення, закінчується 11 грудня, після чого є ймовірність, що буде поставлено питання про відставку уряду. На цю дату з різним ступенем нетерпіння чекає значна частина представників влади, пов'язуючи з нею як можливість взяти участь у змаганні за портфелі, так і надії на активізацію структурних змін в економіці.

Прогнози розвитку подій діаметрально протилежні: від представників різних політичних сил Forbes чув не тільки версію, що Арсеній Яценюк подасть у відставку після завершення презентації у Верховній раді звіту уряду про рік роботи (наразі цей документ активно готують), а й запевнення у збереженні статус-кво, зважаючи на відсутність узгодженої кандидатури наступника. «Ми не підтримуємо жодної іншої кандидатури», – каже Максим Бурбак, лідер фракції «Народного фронту» в парламенті. «Чи голосуватиме [за відставку Кабміну] коаліція, мені важко сказати. Я, звичайно, голосував би», – ділиться представник Опозиційного блоку Микола Скорик.

Forbes проаналізував найімовірніші сценарії, які може запустити втрата невразливості Кабінетом міністрів.

Варіант 1: півзаходи

Найбільш «щадний» із можливих сценаріїв – точкові відставки та переформатування уряду в частині окремих міністерств. Претендентів на звільнення Арсеній Яценюк перерахував у нещодавньому інтерв'ю виданню Politico: міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі, міністр освіти та науки Сергій Квіт(пізніше щодо останнього прем'єр уточнив, що сталося непорозуміння, пов'язане з неточним перекладом його слів).

Незважаючи на компромісність такого варіанту, він не бездоганний у процедурному аспекті й малоймовірний із погляду відповідності громадському запиту. «Тут є певний конституційний нюанс, який визначає, що відставка окремих міністрів, частини складу уряду чи зміна міністерств не є відставкою уряду. Відставка уряду – це або колективна відставка, або відставка прем'єра, яка, у свою чергу, тягне за собою відставку всього Кабміну», – каже колишній нардеп Тарас Чорновіл. Крім того, наголошує він, виходячи з настроїв у суспільстві, півзаходи навряд чи задовольнять запит на зміни.

Максим Бурбак нагадує, що прем'єр-міністр ще два місяці тому висловлював ідею запропонувати свої кандидатури від кожної фракції для переформатування і посилення Кабміну. «Але вони [пропозиції] так і не надійшли. Ми пропонуємо зібрати раду коаліції з участю прем'єр-міністра, голови Верховної ради і відверто обговорити перезавантаження уряду та план коаліції», – каже він, зауважуючи, що у президента і прем'єра має бути спільне бачення актуальних змін, зокрема в галузі освіти, охорони здоров'я, податкових реформ.

Варіант 2: усі на вихід

Арсеній Яценюк виходить на трибуну, звітує про проведені реформи, порятунок країни від дефолту та забезпечення початку зростання економіки, тобто ретранслює всі обов'язкові складові прем'єрської риторики останніх місяців. А потім – у контексті того, що найважчий період у країни вже позаду і його місія виконана – заявляє про відставку. Цей сценарій дає змогу зберегти обличчя всім учасникам коаліції та видимість згуртованої команди. Але навіть народні депутати, які ретранслюють цю версію, визнають: її реалізація буде непростою, незважаючи на гостре бажання більшості представників влади, крім самого фігуранта.

За словами Тараса Чорновола, наразі більшість політичних сил, зокрема і представники пропрезидентської фракції, досить жорстко ставить питання про відставку уряду. «Тобто поки що політична воля є. Єдине, що є дуже велика вірогідність, що питання «відповідальності уряду» може бути перенесено на пізніший термін – після затвердження бюджету», – каже він. Враховуючи, що відставка Кабміну дорівнює достроковим парламентським виборам («НФ» уже анонсував, що вийде з коаліції, якщо Арсенія Яценюка буде відправлено у відставку), то позитивний результат голосування не гарантований.

Микола Скорик зазначає, що це рішення давно назріло через провальні показники з більшості ключових напрямків роботи Кабміну, насамперед з боротьби з корупцією. «Уряд нічого не зробив для бізнесу, не відбулися реформи у сфері держуправління, у сфері боротьби з корупцією, – зазначає він. – Те, що в нас є величезна кількість агентств, які борються з корупцією, не означає, що корупції поменшало».

Серед затверджених програмою Кабміну кроків, терміни реалізації яких минули і виконання яких можна поставити під сумнів, – старт «великої» приватизації 1200 держкомпаній, приватизація 37 вугільних шахт, реформа НАК «Нафтогаз України», створення сховища ядерних відходів і завершення проекту «Стіна» на кордоні з Росією.

«Кабміну потрібно піти і дати місце іншим, – упевнений Скорик. – «Народний фронт» як основа коаліції не має сьогодні підтримки в населення. А в нормальній країні, мені здається, не буває прем'єра, якого не підтримують громадяни», – зазначає він.

Варіант 3: збереження статус-кво щодо прем'єр-міністра, реформа структури Кабміну

Ще одна можлива конфігурація уряду – прем'єр залишиться на своїй посаді, але зміниться сама структура Кабінету міністрів. Про реформування уряду Арсеній Яценюк також може заявити в рамках звіту перед парламентом у блоці «плани на майбутнє».

За інформацією видання «LB», обговорюють варіанти скасування Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, об'єднання Мінагрополітики з Міністерством екології та злиття трьох навколосоціальних міністерств – Мінкульту, МОЗ і Мінспорту. Forbes зв'язався із представниками зазначених відомств: вони запевняють, що жодних процесів, які вказують на можливість злиття/скасування, наразі не відбувається. Більше того, усі ці відомства залучено до бюджетного процесу на наступний рік.

Чи оптимальна структура уряду?

«В принципі я вважаю, що потрібно оптимізувати систему міністерств і органів центральної влади. Але в цьому випадку культуру не зовсім можна пов'язати з медициною, – каже Ігор Шевченко, екс-міністр екології. – Але з погляду функціоналу, звичайно, обережно до цього ставитися. Не просто фізично об'єднувати міністерства, а дивитися, куди і яку функцію передати».

Також ведуться дискусії про можливість об'єднання Мінекономіки та Мінпаливенерго. «Сьогодні Мінекономіки – це віртуальне міністерство. Я багато разів про це казав: поки воно не почне працювати над так званим «бюджетуванням» державних програм, воно нікому не потрібне», – зазначав укоментарі Forbes екс-міністр економіки Сергій Терьохін.

Для ефективної роботи галузі наявність профільного міністерства не є принциповою. «Я вчора бачив коментар Олексія Ботвінова (український піаніст, відомий у всьому світі) про те, що якщо Міністерства культури не буде, то культури в Україні не буде. Я вважаю, це неправильно. Культура або є, або немає, незалежно від того, чи є міністерство. Усе залежить від того, яка в загальному політика держави в цьому напрямку, – каже Шевченко.

За його словами, у Британії – до десяти міністерств, у складі яких є структурні підрозділи, що займаються певними напрямками.

Юрій Павленко, колишній міністр молоді та спорту, називає ініціативи щодо реформи Кабміну спробою відвернути увагу від реального стану справ і повного провалу в політиці Кабміну. «Кабінет міністрів, який довів країну до соціальної, економічної та фінансової кризи і при цьому не має жодної відповіді, як вийти з цієї кризи, взявся замилювати очі, придумуючи якісь структурні реформи. А вони нічого спільного з реформами не мають, – каже він. – Усі пропозиції – це зміна вивісок. Заміна вивіски Міністерства спорту на вивіску Міністерства культури і спорту не допоможе ні спорту, ні культурі».

Політолог Сергій Таран також визнає, що державний апарат роздутий і Україні явно не по кишені. «Саме собою скорочення кількості чиновників – це позитивна тенденція, але за однієї умови: якщо це супроводжується зменшенням функцій держави та лібералізацією економічних відносин», – зазначає він.

«Наприклад, багато функцій Мінкульту можна передати на рівень професійних культурних організацій. Саме собою міністерство має лише задавати політику, але в жодному разі не керувати культурою. Та якщо буде тільки механічне об'єднання міністерств, і при цьому кількість чиновників і функцій не зменшать, це ні до чого не призведе», – упевнений Таран.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Как обезопасить себя от скрытого майнинга криптовалют

Как выяснили разработчики антивирусов из компании ESET, в последние несколько месяцев мошенники стали скрыто добывать криптовалюты Feathercoin, Litecoin и Monero с помощью брау....

Це може бути цікавим

Мужчина инсценировал свою смерть, чтобы избежать свадьбы

Гражданин США инсценировал свою смерть, чтобы избежать свадьбы со своей подругой из Великобритании....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Располневшая Рианна вновь выбрала ультракороткое платье для выхода в свет

Певица Рианна (Rihanna) не унывает: несмотря на повальную критику не только своего внешнего вида, но и выбора нарядов, она продолжает выбирать откровенные образы для по....