Ворожіння на газовій гущі: хто несе відповідальність за теплу зиму

Україна завершила осінній етап купівлі газу у «Газпрому». Російська компанія констатувала припинення поставок у зв’язку із відсутністю передоплати. Всього «Нафтогазом» було придбано протягом жовтня-листопада 2,4 млрд куб. м російського газу. Віднині споживачі України можуть розраховувати на невеликий обсяг імпортного газу з ЄС через Словаччину та вже наявні запаси у підземних сховищах.

Насправді відбулося рутинне виконання «Газпромом» умов договору. Адже із 2014 року «Нафтогаз» купує газ у Росії згідно попередньої оплати. На даний момент в України залишилися кошти, які передбачені і вже «розписані» для закупівлі газу в ЄС. І їх також небагато – лише $100-130 млн  щомісячно. Інших вільних внутрішніх або кредитних коштів для купівлі газу немає.

Проте, припинення закупівлі газу у Росії переросло у «шоу». Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив про те, що це саме Україна вирішила відмовитись від закупівлі газу у «Газпрому».  «Уряд прийняв рішення доручити «Нафтогазу» припинити закупівлю російського газу. Це не вони нам не поставляють газ, це ми у них не купуємо. І зроблено це у зв'язку з тим, що цінові пропозиції, що надходять від наших європейських партнерів, набагато краще, ніж від нашого північного сусіда», – амбіційно виголосив голова уряду.

Власне, дійсно протягом попередніх двох тижнів голова правління «Газпрому» Олексій Міллер робив декілька заяв про те, що «Нафтогаз» мінімізував передоплату, і от-от поставки газу будуть зупинені. Отож, технічний бік справи був підмінений політичним аспектом.

Політичні заяви прем’єра повністю підтримали представники «Нафтогазу», які бадьоро намагались іронізувати з російської компанії. «Потішний такий «Газпром» – у них не купують газ, тому що ціна у них вище ринку, та й взагалі працювати з ними ніхто не хоче, а вони з цього намагаються робити шоу з відключення газу Україні», – заявив один з директорів «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

При цьому напередодні голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв впевнено заявляв, що компанія буде продовжувати купувати газ у «Газпрому» і здійснюватиме пердоплату. «Буде, звичайно», – говорив Коболєв, відповідаючи на питання, чи Україна буде вносити передоплату за газ Росії.

Зрозуміло, що за декілька днів цінові пропозиції на ринку газу не змінюються. Офіційна статистика вартості імпортного газу у вересні, який на 100% постачався із ЄС, становить $259  за 1000 куб. м. У жовтні і листопаді середня ціна реверсного газу становитиме приблизно $240-245 , тоді як «Газпром» пропонує свій газ по $227.

Власне, на фоні обміну «газовими люб’язностями» України і Росії мало уваги приділяється запасам газу і наявності коштів для купівлі енергоресурсу в ЄС, а саме два цих фактори мають гарантувати проходження опалювального сезону.

Наразі у ПСГ залишається 16,4 млрд куб. м газу. І це дійсно дуже високий показник. Адже на відміну від минулого року Україна не постачає газ в неконтрольовані території Донбасу Також суттєво скорочує споживання газу промисловість – на 25%. Прогнозовано у 2015 році промисловість використає 11 млрд куб. м, тоді як у 2014-му було витрачено 15,7 млрд куб. м.

У цьому році «енергоощадливості» України продовжує сприяти погода – так, листопад відзначився високим температурним режимом. Це дає змогу менше відбирати газу із ПСГ. Якщо станом на кінець листопада відбір з ПСГ становить 25-30 млн куб. м, то у такий же період 2014 року «Нафтогаз» піднімав утричі більше – майже 90 млн куб. м газу.

Середні темпи відбору газу з ПСГ за умов м’якої і теплої зими будуть становити у пікові місяці (грудень, січень лютий) по 3,5 млрд куб. м. Із врахуванням відбору у березні-квітні на рівні 2 млрд  кубометрів  Україна вийде на кінець квітня із запасами в обсязі 4 млрд куб. м. Це нереально низький показник, якого не можна допускати. Тобто, у будь-якому випадку доведеться докупити як мінімум 3-4 млрд куб. м газу. А це $0,8-1 млрд. Наразі таких коштів у «Нафтогазу» просто немає.

Проте, навіть за такого «м’якого» сценарію ключовим ризиком є зрив транзиту газу у Європу. Адже на кінець січня у ПСГ вже буде лише 10 млрд куб. м. І якщо на той момент у ЄС нагрянуть морози, то транзит газу різко зросте. У лютому чи березні така ситуація може викликати кризу. І тоді ПСГ України не зможуть підняти із сховищ більше 80-100 млн куб. м.

Власне, саме тому з боку «Газпрому» щороку лунають схожі попередження. «Відмова від закупівлі російського газу створює серйозні ризики для надійного транзиту газу до Європи по території України і для газопостачання українських споживачів майбутньою зимою», – заявив цього разу керівник «Газпрому» Олексій Міллер.

Гірша ситуація, коли протягом зими 2015-2016 рр. настануть умови звичайної континентальної зими. У такому випадку під час опалювального сезону може бути використано сумарно 15-16 млрд кубометрів, що передбачає закупівлю імпортного газу (з ЄС чи Росії) обсягом від 6 до 8 млрд куб. м. Це буде коштувати $1,5-2 млрд. Про такі гроші ніхто навіть і не згадує.

До речі, у «Плані з підготовки паливно-енергетичного комплексу України до осінньо-зимового періоду 2015-2016 рр. та його проходження», який готували запрошені американські та канадські спеціалісти, рівень запасу газу у ПСГ рекомендований на рівні 20,5 млрд. куб. м. Як відомо, у нас зазвичай обмежувалися закачкою 19 млрд. куб. м.

Ситуацію щодо фактору погоди і необхідності закуповувати газ дуже добре розуміють у «Нафтогазі», але підтримують самовпевнену лінію поведінки уряду. «Це (проходження зими)  залежить, в першу чергу, від погоди. Якщо виходити з того, що ми будемо докуповувати газ узимку, то запасів у сховищах вистачить. Але якщо зараз з’ясується, що газ з Росії ми взимку не зможемо купувати, то для того, щоб пройти зиму, нам потрібно терміново повністю завантажити весь реверс», – визнав наявність ризиків Юрій Вітренко.

Показово, що у другій половині листопада запаси газу у ПСГ почали різко скорочуватися – і причина полягає у зменшенні закупівлі газу у Росії і ЄС. Лише з 14 по 24 листопада було використано 320 млн куб. м. В цілому відбір газу із ПСГ буде коливатись у межах 30 млн куб. м із тенденцією зростання до 60-70 млн при погіршенні погодних умов. Купівля реверсного газу коливається у межах 20-25 млн. куб. м.; власний видобуток становить 50-55 млн куб. м.

Розрахунок на кредити міжнародних структур виявився примарним. Навіть отримання давноочікуваної допомоги ЄБРР наштовхнулося на конфлікт довкола плану реформування «Нафтогазу». «Кабмін взагалі не затверджував план реформи корпоративного управління «Нафтогазу». В результаті зараз «зависло» 300 мільйонів євро від ЄБРР на закупівлю газу», – сказав представник «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Відповідно «Нафтогаз» за давньою традицією «заліз» у бюджет країни і «позичив» $500 млн (12 млрд грн) в «Ощадбанку» на закупівлю газу у російського «Газпрому». Показовим також можна вважати нецільове використання «Нафтогазом» грошей на суму 200 млн євро – це кредит німецького банку KfW), який надавався для виплати вкладникам збанкрутілих банків. Ці два приклади підтверджують, що розраховувати на зовнішні кредити дуже складно, а тому «Нафтогазу» знову доведеться сподіватися на теплу зиму. Хоча, м’яка зима суттєво шкодить гідроенергетиці та сільському господарству.

Відповідно, оптимістичні заяви прем’єра Яценюка і керівництва «Нафтогазу» про достатні запаси газу у підземних сховищах України і відсутність необхідності закуповувати значні обсяги імпортного газу (за умови замовчування проблеми відсутності коштів) – це не більше, ніж ворожіння на газовій гущі: «пройдемо чи не пройдемо опалювальний сезон». З іншого боку, очікування зміни уряду повністю зніме відповідальність з Яценюка та Коболєва за проблеми, які можуть спіткати галузь у питанні забезпечення газом споживачів.

автор: ,  джерело: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

На Филиппинах может появится футуристический экокурорт

Концепт включает в себя подвижные здания и технологии, позволяющие отказаться от традиционных источников энергии....

Це може бути цікавим

Дніпро на межі: Чому посередині головної річки країни можна гуляти по коліно у воді

Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

У МОН назвали найпопулярніші серед абітурієнтів виші

Міністерство освіти і науки опублікувало десятку найпопулярніших вузів серед абітурієнтів за результатами вступної компанії 2017 року....