Острів Крим: пробний енергетичний Армагеддон

Понеділок, 23 листопада, оголошено в Криму вихідним днем через дефіцит електроенергії. У ніч із суботи на неділю (з 21 на 22 листопада) було повністю припинено подання електрики з України у Крим.

До середини неділі її отримували тільки 27% кримчан. Без електропостачання на тимчасово окупованому українському півострові залишалися понад 1,6 млн осіб. Було закрито офіси держструктур, школи, дитячі садки, лікарні, поліклініки, супермаркети і просто малі магазини – не працюють холодильники, немає можливості зберігати продукти.

Міненерго Росії на вихідних підтвердило: до 13.00 неділі (за кримським часом) без електропостачання залишалися 1,641 млн людей. На весь півострів удалося акумулювати 499 МВт електропотужностей – із загальних потреб 1200 МВт. «Із них: у всьому Криму на близько 1 391 000 людей – 409 МВт. Відключено 300 соціально значимих об'єктів, з них – 150 шкіл, 100 дитячих садків, 40 котелень, інші – 10; у Севастополі на 250 000 осіб подали електропотужностей на 90 МВт. Відключено 178 соціально значимих об'єктів», – повідомляє відомство.

За даними ДУП РК «Крименерго», постачання електроенергії з електромереж України до останнього часу здійснювалося на рівні 1210 МВт. При цьому середнє споживання електроенергії Кримом становило до 1100 МВт: у ранковий час – 950 МВт, у вечірній – 1050 МВт. Тобто Україна навіть підстраховувала окупований півострів від перебору електроенергії. Наразі перетікання із системи НЕК «Укренерго» становить 0 МВт (всі чотири енерголінії відключено).

Кримська пітьма

Постачання електроенергії на півострів Крим з України йшли через чотири ЛЕП: «Мелітополь – Джанкой» потужністю 330 кВ і «Каховська – Титан», звідки так само виходять лінії «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой» загальною потужністю 950 кВ.

У період із 17 по 20 листопада було підірвано дві ЛЕП – «Мелітополь – Джанкой» і «Каховська – Титан»: перша взагалі припинила поставки електрики, друга – знизила їх до третини від можливостей. У ніч із 21 на 22 листопада вибухи повторилися, і було відключено ділянки лінії «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой». О 00.25 22 листопада в Криму настав блек-аут.

Максимальна потужність власної генерації Криму становить 182 МВт, без урахування сонячної та вітрової генерації. Великі електростанції, які працюють на газі і сьогодні хоч частково, але рятують Крим: Сімферопольська ТЕЦ – 68 МВт; Севастопольська ТЕЦ – 33 МВт; Камиш-Бурунська ТЕЦ – 20 МВт; Сакська ТЕЦ – 12 МВт. У цих містах і довколишніх селищах електроенергія в тому чи іншому вигляді є. До того ж свого часу в Крим окупаційна влада завезла 547 дизель-генераторів і десятки промислових газових турбін.

Проте незабаром почалися кримінальні справи щодо перепродажу генераторів і турбін «наліво». У вересні-жовтні 2015 року навіть відбулася акція вилучення дизель-генераторів у малого бізнесу «для суспільних потреб». Сьогодні в терміновому порядку із Сочі перекидають мобільні газотурбінні станції. Але їх не можна підключити до мережі «Крименерго», а можна лише використовувати в аварійному режимі. Їхня загальна максимальна потужність – 290 МВт.

Буквально з ранку неділі, 22 листопада, у Криму було оголошено надзвичайну ситуацію (НС), було організовано штаб із ліквідації наслідків НС та створено мобільні бригади. У Севастополі припинили рух тролейбуси і трамваї, у всіх містах Криму було введено графік поставок води, підключення до опалення та газу. Самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов вимагав, щоб люди зменшили використання опалювальних приладів, а також відключив вуличне освітлення по всьому півострову. У магазинах розкупили всі товари тривалого зберігання – крупи, консерви, борошно, цукор.

Сьогодні в Криму не вистачає навіть газу – РФ не стала розвивати «Чорноморнафтогаз» із його можливостями на кримському шельфі, а розробляє план із будівництва магістральної газової труби з Росії до Криму Керченською протокою. Її проектна потужність – 4 млрд кубів.

Удар по Україні

Дивна доля спіткала дві опори на ЛЕП «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой», від підстанції «Каховська» на шляху на півострів Крим. Спочатку, у п'ятницю, ці дві лінії електропередачі в Херсонській області було суттєво пошкоджено в результаті підриву, але вони і далі працювали. Потужність подання електроенергії через них знизилася з 600 МВт до 300 МВт.

І раптом їх вирішили особливо пильно охороняти протестувальники – від кримських татар до представників «Правого сектору». Протягом усієї суботи, 21 листопада, ремонтники і правоохоронці намагалися підійти до опор, але протестувальники і «правосеки» не давали цього зробити. У підсумку відбулися сутички з правоохоронцями. Винними виявилися всі: правоохоронці кажуть про двох поранених, один із них – з ножовим пораненням; а протестувальники – про удар автоматним прикладом у живіт журналістці кримськотатарського каналу ATR.

Хай як би там було, але поки всі служби займалися розбірками цього інциденту (а всі його учасники звинувачували всіх навколо), у ніч із 21 на 22 листопада дві раніше повалені опори ЛЕП «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой» було підірвано вдруге. І цього разу серйозно. На цьому поставки електроенергії у Крим припинилися.

До ситуації підключилися уповноважений президента України у справах кримських татар Мустафа Джемілєв і голова меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров. Із президентом Петром Порошенком вони з'ясовували, чи має право на існування блокада Криму і як припинити постачання електроенергії на півострів. У ніч на 22 листопада, після зустрічі з президентом, Джемілєв повідомив, що Порошенко дав доручення урядові Арсенія Яценюка розглянути заборону на торгівлю з Кримом. На жаль, без якихось уточнень.

Саме Мустафа Джемілєв у ніч на неділю повідомив, що через припинення енергопостачання до Криму Росія призупинила поставки антрациту на українські ТЕС. Дотепер таку зв'язку «вугілля – електроенергія» не оголошували. Але вже в неділю міністр палива та енергетики Володимир Демчишин заявив, що через припинення поставок до Криму Україна вимушена змінювати баланс потужностей – знижувати завантаження Запорізької АЕС, яка забезпечувала поставки на південні регіони, і збільшувати завантаження ТЕС східного регіону, через що підвищилося споживання вугілля антрацитної групи.

Глибокий зміст

Хто стоїть за створенням блек-ауту для Криму? Після повторного вибуху на двох лініях ЛЕП українські та кримські правоохоронні органи завели кримінальні справи. З українського сторони – за умисне заподіяння шкоди об'єкту електроенергетики: за попередніми оцінками, руйнування «тягнуть» на 700 000 грн збитку. Із кримської – за «збитки у зв’язку із зупиненням підприємств через зменшення поставок електроенергії в Крим».

Дивно, але за один-два дні до події пролунало кілька гучних заяв. По-перше, українсько-російський олігарх Костянтин Григоришин заявив, що він лобіював підписання контрактів між Україною та Росією на постачання електроенергії з Росії в Україну і з України – у Крим. По-друге, найбільший власник українських ТЕС і виробник електроенергії, ДТЕК, заявив, що готовий забезпечити всі вітчизняні станції своїм антрацитом, який видобувають на окупованій території Донецької та Луганської областей.

Ці люди могли бути зацікавлені в припиненні поставок електроенергії до Криму. Перший – у спробі довести свою необхідність при поставках в Україну електроенергії, бо досі НЕК «Укренерго» не розробила методологію функціонування об'єднаної енергосистеми України в автономному режимі, з виходом на роботу в об'єднану систему Європи.

Другий, ДТЕК, – що він реально може забезпечити потреби України в антрациті, а за необхідності – і закриє потужності з виробництва електроенергії на своїх ТЕС та інших антрацитових станціях.

Але є ще й третій теоретично зацікавлений – міністр палива та енергетики РФ Олександр Новак, який заявив, що Росія готова запустити енергоміст Кубань – Крим раніше ніж 1 січня 2016 року. Треба сказати, що енергетики Криму із жахом чекають на запуск цього енергомосту.

Із російського берега до Керчі вже прокладено чотири кабелі, але без будь-якого технічного приймання. По-перше, не зрозуміло, чий кабель там лежить. У найкращому випадку – китайський. По-друге, його так і не змогли ізолювати від довкілля. Біля берега Керчі «втопити» його на три метри вглиб не вийшло – не вистачило дна. Тобто в будь-який момент кабель може заіскрити на всю керченську переправу. По-третє, досі не зрозуміло, чи зможе він передавати потрібну потужність. Вихід – єдиний: підключити його і подивитися.

Один із керівників контррозвідки на умовах анонімності повідомив Forbes, що підрив опор може мати дуже «глибокий зміст», а може бути «просто криком безсилля» у спробі щось змінити.

Люди, які просто хочуть відключити електроенергію Криму і тим самим пришвидшити деокупацію, – альтруїсти, але не факт, що вони мають рацію. Є й практичніші варіанти з тим же Григоришиним чи ДТЕК. Картину розкриє розвиток ситуації з розслідуванням – куди піде думка й інтерес слідчих.

31 грудня завершується контракт на постачання електроенергії у Крим. В України є привід відмовитися продовжувати його. Або, у найкращому разі, значно поліпшити його параметри, починаючи хоча б із того, що Крим позначити не «Кримським федеральним округом Росії», а як територію, що належить Україні. У будь-якому разі нинішній блек-аут – це виклик і материковій Україні, і Криму.

автор: , джерело: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Мелитополе мальчик выпал из окна и погиб

В Мелитополе 22 сентября 5-летний мальчик прижался к москитной сетке и выпал из окна четвертого этажа....

Це може бути цікавим

У Києві хлопець зарізав батька своєї дівчини

У Києві молодий чоловік отримав 10 років в'язниці за вбивство батька свого дівчини....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Украинские олигархи на втором месте среди купивших гражданство Кипра

В прошлом году минимум 20 олигархов из Украины купили себе гражданство Кипра и получили паспорт Евросоюза....