Очна ставка: 5 міст і 10 політиків, які хочуть ними управляти

Щонайменше 27 міст, і серед них – столиця, ще не з’ясували для себе питання, хто ними управлятиме. Другий тур місцевих виборів в Україні відбудеться 15 листопада. Передбачалося, що цього дня вибори пройдуть у Маріуполі та Красноармійську, мешканці яких не змогли проголосувати разом з усією країною, проте наразі політики цю можливість ніяк не наблизили.

Основна боротьба розгорнулася за перемогу у великих і знакових містах, своєрідних центрах субрегіонів, каже директор Центру суспільних відносин Євген Магда. За його словами, список основних гарячих точок місцевих виборів цього разу коротший, ніж зазвичай, оскільки вибори мерів Донецька і Луганська зі зрозумілих причин не проводять.

Специфіка голосування і поведінки виборця в першому і другому турах принципово відрізняється. «Якщо в першому турі переважає партійна мотивація, у другому вже вибирають особистість із програмними господарськими основами. Як показує досвід, 70% чинних мерів другий тур виборів програвали», – каже один із кандидатів у мери Львова Руслан Кошулинський.

Євген Магда хоч і з обережністю, але підтверджує таку ймовірність. Так, на його думку, у Києві перемогти Віталія Кличка у сутичці за столичну мерію буде непросто. «Але шанси є – в тому разі, якщо претендентові вдасться не тільки мобілізувати свій електорат, а й домовитися з переможеними, стати єдиним кандидатом проти Кличка. Парадоксальним чином найбільші шанси тут має Борислав Береза, у якого не буде власної фракції в Київраді або ж вона буде мінімального складу», – вважає експерт.

Дніпропетровськ 15 листопада ризикує стати гарячою точкою, оскільки між фіналістами помітна не лише конкуренція, а й явний конфлікт особистостей. «Для Олександра Вілкула посада мера Дніпропетровська – показник того, що його пам'ятають в обласному центрі і довіряють йому, а для Бориса Філатова – свідчення не тільки його власного успіху, а й наявності потенціалу в партійного проекту «УКРОП». Та й група «Приват» навряд чи зацікавлена у втраті базового для себе міста. Тому вибори будуть запеклими», – резюмує Магда.

Forbes визначив п'ять міст, де битва за крісло мера буде найпринциповішою.

Місто: Київ

Фактори інтересу: рекордний бюджет (на 2015 рік дохідна частина – 22,2 млрд грн), статус градоначальника як самостійної політичної фігури, вплив на інфраструктурні та земельні питання.

Кандидати: Віталій Кличко й Олександр Омельченко або Борислав Береза.

«Усе, як у боксі: дату бою призначено, залишилося вибрати суперника, якого можна перемогти», – кепкує з Кличка співрозмовник Forbes, колишній соратник київського градоначальника.

Ця цитата укладається в найпоширенішу версію, що пояснює затягнення (40% протоколів за чотири дні) підрахунку результатів першого туру виборів у столиці: менеджери визначають досить слабкого суперника, який гарантовано програє чемпіонові. Але її не можна прийняти беззастережно: на цьому етапі, під пильною увагою штабів трьох кандидатів (Борислав Береза, Сергій Гуковський та Олександр Омельченко), які потенційно потрапляють до другого туру, масштабні підтасовки малоймовірні. Інтерв'ю з кандидатами та чинним градоначальникомчитайте у спецпроекті Forbes «8 запитань майбутньому мерові».

Поки що найближчий до другого туру Борислав Береза (його поточний результат – 9,6% голосів), за ним – Олександр Омельченко з 8,9%. Залежно від пари, яка сформується до 15 листопада, кампанія виглядатиме як «досвідчений господарник vs боксер» або «незалежний реформатор vs пішак Адміністрації».

Із розривом понад 30% результат здається визначеним, але інтригу вносить непередбачуваний характер киян.

Місто: Львів

Фактори інтересу: статус культурної столиці, прикордонне розташування з ЄС, розвинена інфраструктура, робота аеропорту в режимі «відкрите небо».

Кандидати: Андрій Садовий і Руслан Кошулинський.

У Львові, за даними 100% оброблення електронних варіантів виборчих протоколів, до другого туру виходять чинний мер міста Андрій Садовий (49,22%) та колишній віце-спікер парламенту, свободівець Руслан Кошулинський (12,25%).

Андрій Садовий – один із найпопулярніших політиків у всій Україні, за винятком свого рідного міста. Львів'яни закидають йому те, за що хвалять усі інші, – активізацію забудови, зокрема в історичному центрі, а також перетворення міста на туристичний центр із притаманними цьому перетворенню зростанням цін і навантаженням на комунальні служби та транспорт.

Руслан Кошулинський, посилаючись на статистику виборів, згідно з якою 70% чинних мерів другий тур виборів програвали, оптимістично оцінює свої шанси на перемогу: звичайно, якщо не буде задіяно нечесні методи боротьби. У першому турі, на його думку, без порушень не обійшлося. «На жаль, не вся моя команда спрацювала адекватно і зафіксувала їх, але не спійманий – не злодій. Було й таке зловживання: наприклад, по обласному радіо міський голова розповідає про свої досягнення в день виборів. Хоча й законодавство не передбачає зняття з виборів у таких випадках, але я вважаю, що це не гідно такого сильного гравця», – каже Кошулинський.

На запитання Forbes, чи не здається йому, що ідеологія і риторика кандидатів досить схожі, Кошулинський впевнено відповідає: різниця очевидна. «Націоналіста і ліберала не можна звинуватити у схожій ідеології. Наприклад, я за те, щоб село Літовище назвати іменем Степана Бандери, Садовій – Данила Галицького. Це принципово різні речі», – зазначає він.

Місто: Дніпропетровськ

Фактори інтересу: один із найбільших промислових центрів України, центр ракетобудування, потенційно інвестиційно привабливе місто.

Кандидати: Олександр Вілкул і Борис Філатов.

Як і в Києві, остаточні результати виборів мера у Дніпропетровську все ще не оприлюднено, але, на відміну від столиці, уже відомо, що у фінальній сутичці зіткнуться два народні депутати – представник Опозиційного блоку Олександр Вілкул і лідер «УКРОПу» Борис Філатов.

Основна проблема виборчого процесу в Дніпропетровську, на думку Бориса Філатова, полягає у використанні адміністративного ресурсу – як під час передвиборчої кампанії, так протягом підрахунку голосів у першому турі. «Наші опоненти погано засвоюють уроки власної ж історії і, мабуть, забули, як українці можуть відреагувати на спроби вкрасти їхні голоси чи сфальсифікувати результати виборів», – вказує політик.

Як вважає лідер «УКРОПу», щоб зрозуміти, чим саме місто сподобалося його опонентові, достатньо подивитися на карту України. «Дніпропетровськ – це не тільки багатий мегаполіс, а й найближче до зони АТО велике місто. Причому місто, в якому, всупереч мріям реваншистів, усе мирно і спокійно», – зазначив він.

Олександр Вілкул у коментарі Forbes зауважує, що його опонент свідомо переводить порядок денний на політичний із господарського, адже в останній Філатов не сильний. Водночас Вілкул уже управляв Дніпропетровщиною і активно експлуатує в кампанії успіхи того періоду, зараховуючи до них зростання промвиробництва в області на 24%, збільшення середнього рівня заробітної плати в регіоні з 2010-го по 2013 рік удвічі (із 1963 до 3312 грн ) та зниження заборгованості з зарплати майже в 11 разів (із 78,9 млн грн до 7,8 млн грн). «Люди мають спокійно і без партійних гасел обрати собі управлінця-менеджера, який займатиметься не мітингами, а міським господарством. Мер обслуговує інтереси всіх містян, а не інтереси своїх однопартійців чи політичних прихильників», – каже Вілкул.

Місто: Одеса

Фактори інтересу: морський кордон України, наявність найбільшого морського порту, база Військово-морських сил України, високий рівень життя населення, третє за величиною місто країни, аполітичний статус регіону.

Кандидати: Геннадій Труханов і Саша Боровик.

52,9% голосів, за даними Одеського виборчкому, забезпечили чинному градоначальнику Геннадієві Труханову переобрання ще на один термін. Проте його головний опонент – Саша Боровик, «срібний призер» виборчих перегонів, а також голова Одеської обладміністрації Міхеїл Саакашвілі, який підтримує його і радником якого є Боровик, не мають наміру здаватися. Реформатори-експати заявили: вибори відбулися з порушеннями, і результатів вони не визнають.

На думку Саші Боровика, завищений результат мерові допомогли забезпечити представники «дружніх» кандидатів у виборчих комісіях. «Враховуючи те, що за крісло мера Одеси боролося близько 40 кандидатів, із яких 15 людей – технічні від Труханова, він здобув повний контроль над комісіями», – стверджує Боровик.

Одеса – одне з міст-мільйонників, де вибори мають проходити в два тури, якщо кандидат не набере 50%. «У Труханова було 47%, враховуючи, що в місті 1400 дільниць, у кожній із них йому достатньо було домалювати три зайві голоси, щоб дотягти до 50%», – підрахував випускник Гарварду.

Геннадій Труханов заявив, що готовий до перерахунку результатів голосування, але з уточненням: тільки в законному порядку. «Я готовий на спірних дільницях провести перерахунок, але потрібно знати цю процедуру перерахунку голосів. Я так розумію, що у штабі мого опонента з нею не ознайомлені і мають намір перераховувати доти, поки він не переможе», – сказав політик.

Місто: Павлоград

Фактори інтересу: великий центр вуглевидобування, стратегічне значення Павлоградського хімічного заводу для економіки та безпеки України.

Кандидати: Анатолій Вершина і Євген Тєрєхов.

Ще одне «проблемне» місто в Дніпропетровській області – це Павлоград. Головні конкуренти тут – чинний мер Анатолій Вершина, представник Опозиційної блоку, який набрав 30% голосів, а також кандидат від «УКРОПу» Євген Тєрєхов, за якого проголосувало 20% виборців.

27 жовтня ЦВК на основі даних протоколу міського тервиборчкому про кількість виборців ухвалила рішення не проводити другий тур виборів мера в Павлограді, оскільки у місті менш як 90 000 виборців. Спочатку списки голосування налічували 90 300 виборців, але вже на виборах 25 жовтня протокол населення, яке бере участь у голосуванні, зменшився до 89 800 осіб. «Зауважте, це дані не перепису населення, а протоколу ТВК. Фактично вони «виселили» з міста кілька тисяч його мешканців», – вказує Євген Тєрєхов, для якого це уточнення означало програш.

На його думку, це було зроблено для того, щоб уже після першого туру визнати переможцем Анатолія Вершину. «Опозиційний блок хоче взяти реванш, і влада їм дозволяє це зробити. Причому не тільки у Павлограді, а й по всьому Південному Сходу. Між БПП і «Опоблоком» є домовленість, у рамках якої між партіями розділено округи», – каже кандидат. Маленьке місто привернуло увагу Петра Порошенка, який написав у соціальній мережі, що обурений подіями в Павлограді.

29 жовтня під тиском громадської думки та посту президента у Facebook виборча комісія Павлограда все ж ухвалила рішення про проведення другого туру. «Тепер ми добиваємося в суді скасування постанови ЦВК, оскільки поки що її не скасовано, рішення тервиборчкому той же «Опоблок» може оскаржити в суді», – резюмував Тєрєхов.

автор: , джерело: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Первый мобильный модем 5G прошел испытания

Технология пятого поколения передачи данных, черновая версия которой была представлена в феврале текущего года, разрабатывается на протяжении последних нескольк....

Це може бути цікавим

​Джейсон Момоа извинился за шутку 6-летней давности об изнасиловании

Так, звезда киновселенной DC Джейсон Момоа решил принести извинения за шутку 6-летней давности, которую озвучил давным-давно, еще в бытность участником каста «Игры п....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Модель сверхзвукового пассажирского самолета совершила первый полет

При разработке авиационной техники специалисты проводят испытания уменьшенных моделей летательных аппаратов....